Ból żołądka? – poznaj jego główne przyczyny

Głównymi przyczynami częstego bólu żołądka jest codzienna dieta oraz niezdrowe nawyki. Często spożywa się posiłki w pośpiechu, połykając przy tym sporo powietrza. Powietrze to nie sprzyja żołądkowi i jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych.
Ból żołądka? – poznaj jego główne przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2019

Dyskomfort trawienny, ból żołądka, stan zapalny jamy brzusznej, powietrze w żołądku, uczucie przepełnienia… Objawy te są bardziej powszechniejsze niż może nam się wydawać. Coraz więcej osób na całym świecie każdego dnia zmaga się z nieprzyjemnym bólem żołądka, który znacząco wpływa na jakość codziennego życia.

Uczucie pełnego żołądka i jego częsty ból może mieć rozmaite przyczyny. Najczęściej objawy te są efektem spożycia ciężkostrawnych potraw lub brakiem tolerancji niektórych składników. Należy również mieć na względzie rozmaite choroby, które mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać na zaburzenia procesów trawiennych.

Przeczytaj artykuł i poznaj główne przyczyny bólu żołądka. Przyjrzyj się także dokładnie swoim codziennym nawykom, które być może nie są zdrowe. Ich korekta z pewnością pomoże pozbyć Ci się dyskomfortu i usprawnić codzienne trawienie.

Jakie choroby mogą być przyczyną bólu żołądka?

Bóle żołądka mogą być objawem przewlekłych chorób, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka. Podczas tej dolegliwości w żołądku rozwija się stan zapalny, który sprawia, że żołądek “pęcznieje”, jest wzdęty i obolały.

Inną przyczyną bólu żołądka i częstych wzdęć może być zespół jelita wrażliwego.

Problem ten dotyczy coraz większej liczby osób. Jest to dolegliwość trawienna, która znacznie obniża jakość życia. Osoby, które się z nią zmagają, nieustannie muszą kontrolować swoją codzienną dietę i zwracać szczególną uwagę na składniki, które mogą prowadzić do zaburzeń trawienia.

zapalenie błony śluzowej żołądka

Co więcej, należy również dokładnie obserwować wszystkie zmiany w organizmie, ponieważ mogą stanowić przyczynę nagłych zmian w procesie wydalania zbędnych substancji przemiany materii, pojawiania się bolesnych kolek, bólu żołądka itp.

Bóle żołądka mogą być również wynikiem zaparć. Długo przetrzymywane w drogach pokarmowych odpady niekorzystnie wpływają na ogólne zdrowie organizmu, stając się przyczyną bólu brzucha oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości.

Jakie pokarmy mogą wywoływać ból żołądka?

szklanka mleka na ból żołądka
  • Istnieje wiele warzyw, których żołądek może nie tolerować lub ich trawienie sprawia mu wiele trudności. Należą do niej między innymi kalafior, wszelkie rodzaje kapusty, czosnek, brokuły i cebula.
  • Warto wspomnieć również o produktach mlecznych, które ze względu na zawartość laktozy, stają się wrogiem numer jeden naszego żołądka. Spożycie tego typu produktów może prowadzić do występowania silnych, częstych i bolesnych zaburzeń trawiennych.
  • Spożywanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczów zwierzęcych, takich jak wędliny, smażone potrawy, niezdrowe sosy, wysoko przetworzone gotowe potrawy również mogą stać się przyczyną żołądkowych problemów.
kobieta jedząca hamburgera

Zamień więc smażone potrawy na gotowane, przyrządzaj posiłki samodzielnie, a także ogranicz spożycie niezdrowych wędlin i zastąp je chudą szynką z indyka.

Pamiętaj, że za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego odpowiada głównie błonnik pokarmowy. Pod żadnym pozorem nie powinno go zabraknąć w codziennej diecie. Nie należy jednak przesadzać z jego spożywaniem, ponieważ nadmiar może skutkować bólem brzucha i biegunką.

Kolejnym pokarmem, którego żołądek ani jelita nie lubią, jest gluten. U niektórych osób nadmiar glutenu w diecie staje się bezpośrednią przyczyną wzdęć, bólu brzucha i innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Inne niecodzienne przyczyny bólu żołądka?

W rzeczywistości przyczyn częstego bólu żołądka może być wiele. Często są one wynikiem niezdrowych dla organizmu nawyków, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Poniżej wyszczególniamy kilka niecodziennych przyczyn problemów żołądkowych i wzdęć.

  • Ból żołądka, wzdęcia i uczucie przejedzenia mogą być jednym z objawów rozmaitych chorób, takich jak kandydoza jamy ustnej, torbiele jajników, mięśniaki macicy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, ciąża itp.
  • Przejadanie się i bardzo szybkie, łapczywe pochłanianie pokarmów prowadzi do rozwoju stanów zapalnych w jamie brzusznej. Objawami takiego nawyku są ogólny dyskomfort trawienny oraz uczucie, że brzuch może „pęknąć”.
  • Połykanie powietrza w trakcie przeżuwania pokarmów jest jednym z nawyków prowadzących do częstego występowania wzdęć i dolegliwości żołądkowych. Zwykle dzieje się tak, ponieważ mamy w zwyczaju rozmawianie i śmianie się podczas posiłków.
  • Z jednej strony to zupełnie normalne, że nie siedzimy przy wspólnym posiłku w ciszy. Jeśli jednak często masz wzdęcia, spożywaj pokarmy w samotności i dokładnie je przeżuwaj.
  • Żucie gumy przez kilka godzin z rzędu również może być przyczyną napełniania się układu pokarmowego powietrzem, co z kolei prowadzi do nadmiernego występowania gazów jelitowych.
  • Niekorzystne dla żołądka i całego układu pokarmowego są także napoje gazowane i silnie przyprawione potrawy. Takie nawyki mogą przyczyniać się tworzenia się stanów zapalnych oraz gromadzenia się nadmiaru gazów jelitowych.

Na zakończenie

kobieta z bólem żołądka

Pamiętaj, że przyczyn bólu żołądka i wzdęć może być wiele. Objawami stanu zapalnego jest uczucie ciężkości w żołądku, stan przepełnienia, silny ból, dyskomfort oraz odruch wymiotny.

Częste bóle żołądka i nieprzyjemne wzdęcia ze złym samopoczuciem i wymiotami mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. W takim przypadku konieczna może być wizyta u lekarza.

Umów się na wizytę u zaufanego specjalisty i poproś go o skierowanie na specjalistyczne badania. Pozwolą Ci wykluczyć poważne choroby oraz pomogą znaleźć przyczynę zaburzeń trawiennych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.