Ból żołądka? – Poznaj jego główne przyczyny

· Kwiecień 24, 2017
Jedną z głównych przyczyn częstego bólu żołądka jest nasza codzienna dieta. Zwykle w pośpiechu pochłaniany posiłki i nieświadomie wraz z wielkimi kęsami jedzenia „połykamy” sporo powietrza. Takie nawyki nie sprzyjają naszemu żołądkowi i stają się przyczyną częstych, nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych.

Dyskomfort trawienny, ból żołądka, stan zapalny jamy brzusznej, powietrze w żołądku, uczucie przepełnienia… Objawy te są powszechniejsze niż może się nam wydawać i coraz więcej osób na całym świecie zmaga się każdego dnia z nieprzyjemnym bólem żołądka, który znacząco wpływa na jakość naszego codziennego życia.

Uczucie pełnego żołądka i jego częsty ból może mieć rozmaite przyczyny. Najczęściej objawy te są efektem spożycia ciężkostrawnych potraw lub brakiem tolerancji niektórych składników przez nasz organizm. Należy również mieć na względzie rozmaite choroby, które mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać na zaburzenia procesów trawiennych.

Poznaj dziś z nami główne przyczyny bólu żołądka oraz przyjrzyj się dokładnie swoim codziennym nawykom, które być może nie są zdrowe, a ich korekta pomoże pozbyć się dyskomfortu i usprawnić codzienne trawienie.

Jakie choroby mogą być przyczyną bólu żołądka?

Bóle żołądka mogą być objawem przewlekłych chorób takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka. W takim przypadku w naszym żołądku rozwija się stan zapalny, który sprawia, że nasz żołądek “pęcznieje”, jest wzdęty i pojawiają się uciążliwe bóle.

Inną przyczyną bólu żołądka i częstych wzdęć może być zespół jelita drażliwego.

Problem ten dotyczy coraz to większej liczby osób. Jest to dolegliwość trawienna, która znacznie obniża jakość życia. Osoby, które się z nią zmagają, nieustannie muszą kontrolować swoją codzienną dietę i zwracać szczególną uwagę na składniki, które mogą prowadzić do zaburzeń trawienia.

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Co więcej, należy również dokładnie obserwować wszystkie zmiany w naszym organizmie, ponieważ mogą one stanowić przyczynę nagłych zmian w procesie wydalania zbędnych substancji przemiany materii, pojawiania się bolesnych kolek, bólu żołądka itp.

Bóle żołądka mogą być również wynikiem zaparć. Długo przetrzymywane w drogach pokarmowych odpady niekorzystnie wpływają na ogólne zdrowie organizmu, stając się przyczyną bólu brzucha oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości.

Przeczytaj koniecznie: Naturalne środki na zaparcia – koniecznie wypróbuj!

Jakie pokarmy mogą wywoływać ból żołądka?

Szklanka mleka

Istnieje spora grupa warzyw, których nasz żołądek może nie tolerować lub ich trawienie sprawia mu wiele trudności.

  • Należą do niej: kalafior, wszelkie rodzaje kapusty, czosnek, brokuły czy cebula.
  • Warto wspomnieć również o produktach mlecznych, które ze względu na zawartość laktozy, stają się wrogiem numer jeden naszego żołądka. Spożycie tego typu produktów może prowadzić do występowania silnych, częstych i bolesnych zaburzeń trawiennych.
  • Spożywanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczów zwierzęcych, takich jak wędliny, smażone potrawy, niezdrowe sosy, wysoko przetworzone gotowe potrawy również mogą stać się przyczyną żołądkowych problemów.
Kobieta jedząca hamburgera

Zamień więc smażone potrawy na gotowane, przygotowuj posiłki samodzielnie oraz ogranicz spożycie niezdrowych wędlin i zastąp je chudą szynką z indyka. Pamiętaj, że prawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego odpowiada głównie błonnik pokarmowy.

Pod żadnym pozorem nie powinno go zabraknąć w naszej codziennej diecie. Nie należy jednak przesadzać ze spożywaniem błonnika, ponieważ nadmiar może skutkować bólem brzucha i biegunką.

Kolejnym pokarmem, którego nasz żołądek ani jelita nie lubią, jest gluten. U niektórych osób nadmiar glutenu w diecie staje się bezpośrednią przyczyną wzdęć, bólu brzucha i innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Przeczytaj koniecznie: Nietolerancja glutenu a pryszcze na ramionach

Inne niecodzienne przyczyny bólu żołądka?

W rzeczywistości przyczyn częstego bólu żołądka może być wiele. Często są one wynikiem niezdrowych dla naszego organizmu nawyków, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Poniżej wyszczególniamy kilka niecodziennych przyczyn problemów żołądkowych i wzdęć.

  • Zaskakujący jest fakt, że ból żołądka, wzdęcia czy uczucie przejedzenia mogą być jednym z objawów rozmaitych chorób, takich jak kandydoza jamy ustnej, torbiele jajników, mięśniaki macicy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, ciąża itp.
  • Przejadanie się i bardzo szybkie, łapczywe pochłanianie pokarmów prowadzi do rozwoju stanów zapalnych w jamie brzusznej. Objawami takiego nawyku są: ogólny dyskomfort trawienny oraz uczucie, że może „pęknąć” nam brzuch.
  • Połykanie powietrza w trakcie przeżuwania pokarmów jest jednym z nawyków, które prowadzą do częstego występowania wzdęć i dolegliwości żołądkowych. Zwykle dzieje się tak, ponieważ mamy w zwyczaju rozmawianie i śmianie się podczas posiłków.
  • Z jednej strony to zupełnie normalne, że nie siedzimy przy wspólnym posiłku w ciszy. Jeśli jednak cierpisz na częste wzdęcia, zaleca się spożywanie pokarmów w samotności i ich dokładne, spokojne przeżuwanie.
  • Żucie gumy przez kilka godzin z rzędu również może być przyczyną napełniania się naszego układu pokarmowego powietrzem, a co za tym idzie nadmierne występowanie gazów jelitowych.
  • Niekorzystne dla żołądka i całego układu pokarmowego są także napoje gazowane i silnie przyprawione potrawy. Takie nawyki mogą przyczyniać się tworzenia się stanów zapalnych oraz gromadzenia się nadmiaru gazów jelitowych.

Na zakończenie

Ból brzucha

Pamiętaj, że przyczyn bólu żołądka i wzdęć może być wiele. Objawami stanu zapalnego jest nie tylko uczucie ciężkości w żołądku i ogólny stan przepełnienia, ale także silny ból, dyskomfort, odruch wymiotny.

Koniecznie powinnaś zdać sobie sprawę z faktu, że częste bóle żołądka i nieprzyjemne wzdęcia z towarzyszącymi im objawami takim jak złe samopoczucie czy wymioty, mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. W takim przypadku wizyta u lekarza okaże się konieczna.

Umów się na wizytę u zaufanego specjalisty i poproś go o skierowanie na specjalistyczne badania, które pozwolą wykluczyć poważne choroby oraz pomogą znaleźć przyczynę zaburzeń trawiennych.

Przeczytaj koniecznie: Najlepsze owoce na nieżyt żołądka