Ból żeber: poznaj ważne przyczyny, które trzeba wziąć pod uwagę

Czas potrzebny do wyleczenia bólu żeber zależy od tego, jaka jest przyczyna. Generalnie ten dyskomfort wynika z przeciążenia mięśni, ale zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.
Ból żeber: poznaj ważne przyczyny, które trzeba wziąć pod uwagę
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ból żeber lub ból w klatce piersiowej to bardzo powszechna dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Często ten dyskomfort po jednej stronie lub ból podczas oddychania może być spowodowany zaniedbanym problemem zdrowotnym. Dlatego trzeba udać się do lekarza w celu oceny, diagnozy i uzyskania odpowiedniego leczenia.

Przede wszystkim należy zauważyć, że najczęstszą przyczyną bólu żeber jest zwykle przeciążenie spowodowane nadmiernym wysiłkiem, na przykład podnoszeniem dużego ciężaru. Jednak powinniśmy zwracać baczną uwagę na ten objaw, zwłaszcza, gdy występuje nieprzerwanie i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Pozostań z nami, ponieważ wyjaśnimy główne przyczyny dolegliwości żeber i klatki piersiowej, ale pamiętaj, że te informacje w żaden sposób nie zastąpią konsultacji lekarskiej.

Ból żeber: ból o wielu możliwych przyczynach

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że odczuwany przez nas ból nie powstaje w samych żebrach, ale w stawie lub w dotkniętych chorobą mięśniach tego konkretnego obszaru klatki piersiowej.

Jak wyjaśniają specjaliści, ból żeber jest zwykle jedną z najczęstszych, codziennych przyczyn, dla których ludzie udają się do lekarza. W większości przypadków, jak wskazaliśmy na początku, przyczyną jest jedynie niezręczny ruch lub jakiś rodzaj nadmiernego wysiłku.

Nie możemy jednak wykluczyć żadnego innego stanu. Z tego powodu powinniśmy wiedzieć wszystko o najczęstszych rodzajach chorób i stanów związanych z żebrami.

Pływające żebra

dolor en las costillas

Jeśli nigdy nie słyszałeś o pływających żebrach, zainteresuje Cię, że tak właśnie mówi się o parach żeber znajdujących się w dolnej części klatki piersiowej. Niektórzy ludzie posuwają się tak daleko, że usuwają te żebra, aby uzyskać bardziej podkreśloną talię.

Ciekawą rzeczą w tych strukturach kostnych jest to, że są one przyczepione tylko do kręgów, a nie do mostka lub chrząstki wychodzącej z mostka.

Problem z pływającymi żebrami polega na tym, że są one zazwyczaj bardzo wrażliwymi strukturami, a każdy nagły ruch może spowodować lekki uraz lub przesunięcie kręgów; każdy z tych incydentów powoduje wiele bólu.

Zapalenie chrząstek żebrowych

Zapalenie chrząstki żebrowej to zapalenie stawu, który łączy mostek z żebrami i obejmuje obszar między żebrem a chrząstką. Jest to zatem choroba układu mięśniowo-szkieletowego, której leczenie zajmuje kilka miesięcy.

Przy dotyku możemy odczuwać ból w tym obszarze, a nawet zobaczyć wyraźny stan zapalny w postaci guzka. Powoduje to ponadto silny ból podczas oddychania i bardzo utrudnia poruszanie się.

Przyczyny zapalenia chrząstek żebrowych są wielorakie. Mogą one obejmować łuszczycowe zapalenie stawów, toczeń, a nawet pojawiają się w okresach wielkiej udręki i stresu.

Przeczytaj ten polecany artykuł: Osteogeneza: Jak rosną kości?

Pęknięcia lub złamania żeber

Pęknięcia lub złamania żeber są jedną z najczęstszych przyczyn bólu żeber. Zawsze należy podejrzewać tego typu obrażenia, gdy ból pojawia się po uderzeniu w te okolicę.

Czasami możemy mieć pęknięcie w żebrze i nie zdawać sobie z tego sprawy lub przypisywać to zwykłemu zmęczeniu. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób uważa, że żebra pękają tylko w wyniku uderzenia lub niezręcznego ruchu. Jednak musimy wziąć pod uwagę tę przyczynę nawet w innych okolicznościach.

Nawet przykry kaszel trwający kilka dni może spowodować drobne pęknięcia, a nawet złamanie żeber. Wiele osób nie pomyślałoby o powiązaniu tego stanu ze złamanym żebrem i zaskakuje ich intensywny ból w tym konkretnym obszarze.

Możesz być zainteresowany: 4 domowe sposoby na wzmocnienie płuc

Półpasiec

Jest to choroba skóry spowodowana wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Wirus ten może wywołać ospę wietrzną, gdy po raz pierwszy zaatakuje osobę. Jednak po ponownym zakażeniu rozwija się półpasiec.

Półpasiec może pojawić się w dowolnej części ciała, w tym w klatce piersiowej. Choroba objawia się serią bardzo bolesnych pęcherzy skórnych. Może również wystąpić pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie w okolicy. Na szczęście odpowiednie leczenie pozwala na remisję choroby bez większych następstw.

Ból żeber i problemy z sercem

Jeśli nie wystąpił żaden uraz, a ból pojawia się z dnia na dzień i nie ma wyraźnego źródła, może to być spowodowane innymi, poważniejszymi problemami. Może chodzić na przykład o dusznicę bolesną, zawał serca lub zapalenie osierdzia.

Angina pectoris (dusznica bolesna) to dolegliwość spowodowana niedoborem tlenu w sercu. Jej objawy mogą zaczynać się od bólu w klatce piersiowej tuż za mostkiem lub lekko po lewej stronie. Wtedy dyskomfort promieniuje do ramienia, barku, a nawet szczęki.

Z drugiej strony ból żeber może nas również ostrzec przed zawałem serca. Logicznie rzecz biorąc, w takich okolicznościach powinniśmy natychmiast udać się do szpitala.

Podobnie, infekcja i stan zapalny w tkance wokół serca – zapalenie osierdzia – może również rozpocząć się od bólu w centralnej części klatki piersiowej.

Choroby układu oddechowego a ból żeber

Niektóre choroby układu oddechowego mogą powodować specyficzny rodzaj bólu zwany bólem opłucnowym, który można pomylić z bólem żeber. Ból opłucnowy pojawia się u podstawy zajętej połowiczej części opłucnej. Możemy najpierw pomyśleć, że to tylko kolka, ale wtedy ból będzie się nasilał za każdym razem, gdy oddychamy i kaszlemy. Natomiast ból ustępuje, jeśli leżymy po przeciwnej stronie.

Ból pojawia się w większości przypadków, w których choroba dotyczy opłucnej. Opłucna to warstwa tkanki, która pokrywa płuca i chroni je przed uszkodzeniem. W tym sensie ból opłucnej może pojawić się w następujących chorobach i stanach.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, najlepiej udać się do lekarza

Kobieta z lekarzem.

Dopiero kiedy osoba odczuwająca ból żeber uda się do lekarza, który wykona badanie palpacyjne i prześwietlenie, przyczyna stanie się jasna. Warto poznać najczęstsze objawy :

  • Guzek na brzuchu lub w okolicach talii.
  • Silny ucisk w klatce piersiowej, który nasila się podczas oddychania.
  • Intensywny ból, gdy dotykamy tego konkretnego obszaru.
  • Duszność, gdy próbujemy wziąć głębszy oddech.

Podsumowując, jak widać, symptomatologia związana z bólem żeber jest bardzo zróżnicowana. Dlatego w przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu musimy udać się do lekarza. Najlepszym sposobem leczenia tej dolegliwości jest zawsze odpoczynek i przyjmowanie leków przeciwzapalnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.