Logo image

Ból szyi - powody powstawania i sposoby leczenia

3 min.
Ból szyi może być spowodowany nieprawidłową postawą, a także nadmiernym stresem. Co można zrobić, gdy znów się pojawi?
Ból szyi - powody powstawania i sposoby leczenia
Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2022

Ból szyi to niezwykle powszechna przypadłość. Wystarczy zła postawa, noszenie zbyt dużego ciężaru lub nawet poruszanie się w niezręczny sposób, aby pojawił się ból szyi. W tym artykule zebraliśmy główne przyczyny tego problemu, wraz z leczeniem każdego z nich.

W niektórych przypadkach niewielki dyskomfort na początku może stać się chroniczny. Stany, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów lub przepukliny zwyrodnieniowe dysku, mogą sprawić, że ból będzie bardziej uporczywy, a co za tym idzie, może spowodować niepełnosprawność.

Zalecamy, aby zawsze oddawać się w ręce odpowiednich profesjonalistów. Czasami dobry fizjoterapeuta potrafi zdziałać cuda. Prawie 90% bólu szyi ostatecznie znika samoistnie. W rzeczywistości czasami dobry sen lub dobry odpoczynek są znacznie lepsze niż środek przeciwbólowy.

1. Ból szyi i zawroty głowy

Zawroty głowy mogą mieć różne przyczyny. Jednak osłabienie, utrata równowagi lub dezorientacja u pacjentów w wieku od 60 do 70 lat prawie zawsze ma wspólną przyczynę: ból szyi.

Zawroty głowy są często spowodowane zaburzeniami neurologicznymi związanymi z mechanicznymi zaburzeniami szyi, często związanymi z wiekiem. Ten rodzaj zawrotów głowy nazywa się zawrotami szyjnopochodnymi.

Czasami ludzie kojarzą ten rodzaj zawrotów głowy ze słabością, złym dniem lub zmęczeniem. Jednak przyczyną tego jest problem z kręgosłupem. Na przykład ostry skręt lub słaby ruch może powodować zawroty głowy lub omdlenia.

Ponadto mogą wystąpić problemy ze wzrokiem, nudności i wymioty. Chociaż nie jest to poważny problem zdrowotny, powoduje wiele niepokoju i niepokoju. Dlatego musisz udać się do lekarza, zanim wystąpią dalsze problemy.

Zobacz też: Progresywna relaksacja mięśni – jakie ma zastosowanie?

2. Skurcze mięśni i stres

Prawie na pewno masz ból głowy i sztywność karku pod koniec ciężkiego dnia pracy. Jakie są więc przyczyny bólu szyi w tym przypadku?

Są to klasyczne objawy problemu skurczu mięśni, który prawie zawsze jest spowodowany następującą fatalną kombinacją: stres i słaba postawa.

  • Ten problem zwykle trwa od kilku dni do tygodnia. Jednak w tym czasie prawie nic nie możemy zrobić.
  • Nie wolno nam zapominać o tym ważnym fakcie: sam stres może wywołać ból szyi.

Zwiększa sztywność mięśni szyi, utrudnia elastyczność i napina nerwy w tym obszarze, aż w końcu rozprzestrzenia się na głowę. Ponadto, jeśli przez wiele godzin utrzymujemy złą postawę, problem się nasila.

3. Przyczyny bólu szyi: choroba zwyrodnieniowa stawów szyjnych

Jedną z głównych przyczyn bólu szyi jest zapalenie stawów szyi. Dotyczy to niewielkiej części młodszej populacji; jednak dotyka prawie 90% osób powyżej 65 roku życia.

  • Spondyloza szyjna jest bardzo częstą chorobą zwyrodnieniową. Stawy w tym obszarze ulegają zużyciu i często odczuwa się sztywność, zawroty głowy i ból szyi.
  • Dodatkowo temu problemowi towarzyszy uczucie mrowienia i utrata siły w jednym ramieniu lub dłoni.
  • Jedyną pozytywną rzeczą w tej nieuleczalnej chorobie jest to, że jej postęp jest powolny. Ponadto istnieją zabiegi, które mogą zapewnić nam dobrą jakość życia.

Kobiety ćwiczą
4. Przepuklina krążków międzykręgowych: kalectwo i ból

Chociaż przepukliny krążków są rzadsze niż przepukliny lędźwiowe, ich rozwój może być równie problematyczny.

  • Kiedy cierpisz na przepuklinę dysku, oznacza to, że Twój kręgosłup traci elastyczność. Ponadto więzadła otaczające dyski stają się kruche i rozrywane, co powoduje ból szyi, pleców i trudności w poruszaniu się.
  • Oprócz bólu i sztywności szyi możesz również odczuwać utratę wrażliwości w kończynach górnych i możesz odczuwać zawroty głowy.
  • Według ekspertów skuteczne metody leczenia przepukliny krążków międzykręgowych to leki, odpoczynek i rehabilitacja. Jednak jedyną opcją jest operacja w cięższych przypadkach.

5. Wysypiaj się, aby zapobiec bólowi szyi

Głęboki i spokojny sen trwający od 8 do 10 godzin łagodzi, co najważniejsze, klasyczne skurcze mięśni związane ze stresem.

Ponadto należy pamiętać, że przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko różnych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Postaraj się więc zadbać o swój reżim snu, używając odpowiednich poduszek i mocnego materaca, który dopasowuje się do ciała.

Łóżko z wygodnymi poduszkami.

Powiedziawszy to, konieczne jest również spanie w wygodnej pozycji, jeśli odczuwasz ból szyi. Oto kilka prostych wskazówek.

  • Nie śpij na brzuchu.
  • Unikaj używania poduszki, która skręca szyję.
  • Specjaliści zalecają użycie zwiniętego ręcznika i umieszczenie go tuż pod ramionami. Zobaczysz, jaką ulgę poczujesz, gdy obudzisz się następnego ranka.

Przeczytaj więcej: Szyja bez zmarszczek? Wypróbuj te 6 porad!

Podsumowując, chociaż ból szyi jest bardzo częstym schorzeniem, zawsze można go leczyć.

Coś tak prostego, jak dbanie o swoją postawę, higienę snu i zawsze zasięganie porady odpowiednich specjalistów ds. zdrowia, jeśli zajdzie taka potrzeba, może nam pomóc w uzyskaniu lepszej jakości życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wrisley, D. M., Sparto, P. J., Whitney, S. L., & Furman, J. M. (2000). Cervicogenic Dizziness: A Review of Diagnosis and Treatment. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy30(12), 755–766. https://doi.org/10.2519/jospt.2000.30.12.755
  • Blanpied, P. R., Gross, A. R., Elliott, J. M., Devaney, L. L., Clewley, D., Walton, D. M., … Robertson, E. K. (2017). Neck Pain: Revision 2017. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy47(7), A1–A83. https://doi.org/10.2519/jospt.2017.0302
  • Hoy, D. G., Protani, M., De, R., & Buchbinder, R. (2010). The epidemiology of neck pain. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. Bailliere Tindall Ltd. https://doi.org/10.1016/j.berh.2011.01.019
  • Kim, S. H., Lee, D. H., Yoon, K. B., An, J. R., & Yoon, D. M. (2015). Factors Associated with Increased Risk for Clinical Insomnia in Patients with Chronic Neck Pain. Pain Physician18(6), 593–598. https://doi.org/10.1097/MD.0000000000004698

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.