Ból szyi - powody powstawania i sposoby leczenia

Ból szyi może być spowodowany nieprawidłową postawą, a także nadmiernym stresem. Co można zrobić, gdy znów się pojawi?
Ból szyi - powody powstawania i sposoby leczenia

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2022

Ból szyi to niezwykle powszechna przypadłość. Wystarczy zła postawa, noszenie zbyt dużego ciężaru lub nawet poruszanie się w niezręczny sposób, aby pojawił się ból szyi. W tym artykule zebraliśmy główne przyczyny tego problemu, wraz z leczeniem każdego z nich.

W niektórych przypadkach niewielki dyskomfort na początku może stać się chroniczny. Stany, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów lub przepukliny zwyrodnieniowe dysku, mogą sprawić, że ból będzie bardziej uporczywy, a co za tym idzie, może spowodować niepełnosprawność.

Zalecamy, aby zawsze oddawać się w ręce odpowiednich profesjonalistów. Czasami dobry fizjoterapeuta potrafi zdziałać cuda. Prawie 90% bólu szyi ostatecznie znika samoistnie. W rzeczywistości czasami dobry sen lub dobry odpoczynek są znacznie lepsze niż środek przeciwbólowy.

1. Ból szyi i zawroty głowy

Zawroty głowy mogą mieć różne przyczyny. Jednak osłabienie, utrata równowagi lub dezorientacja u pacjentów w wieku od 60 do 70 lat prawie zawsze ma wspólną przyczynę: ból szyi.

Zawroty głowy są często spowodowane zaburzeniami neurologicznymi związanymi z mechanicznymi zaburzeniami szyi, często związanymi z wiekiem. Ten rodzaj zawrotów głowy nazywa się zawrotami szyjnopochodnymi.

Czasami ludzie kojarzą ten rodzaj zawrotów głowy ze słabością, złym dniem lub zmęczeniem. Jednak przyczyną tego jest problem z kręgosłupem. Na przykład ostry skręt lub słaby ruch może powodować zawroty głowy lub omdlenia.

Ponadto mogą wystąpić problemy ze wzrokiem, nudności i wymioty. Chociaż nie jest to poważny problem zdrowotny, powoduje wiele niepokoju i niepokoju. Dlatego musisz udać się do lekarza, zanim wystąpią dalsze problemy.

2. Skurcze mięśni i stres

Prawie na pewno masz ból głowy i sztywność karku pod koniec ciężkiego dnia pracy. Jakie są więc przyczyny bólu szyi w tym przypadku?

Są to klasyczne objawy problemu skurczu mięśni, który prawie zawsze jest spowodowany następującą fatalną kombinacją: stres i słaba postawa.

 • Ten problem zwykle trwa od kilku dni do tygodnia. Jednak w tym czasie prawie nic nie możemy zrobić.
 • Nie wolno nam zapominać o tym ważnym fakcie: sam stres może wywołać ból szyi.

Zwiększa sztywność mięśni szyi, utrudnia elastyczność i napina nerwy w tym obszarze, aż w końcu rozprzestrzenia się na głowę. Ponadto, jeśli przez wiele godzin utrzymujemy złą postawę, problem się nasila.

3. Przyczyny bólu szyi: choroba zwyrodnieniowa stawów szyjnych

Jedną z głównych przyczyn bólu szyi jest zapalenie stawów szyi. Dotyczy to niewielkiej części młodszej populacji; jednak dotyka prawie 90% osób powyżej 65 roku życia.

 • Spondyloza szyjna jest bardzo częstą chorobą zwyrodnieniową. Stawy w tym obszarze ulegają zużyciu i często odczuwa się sztywność, zawroty głowy i ból szyi.
 • Dodatkowo temu problemowi towarzyszy uczucie mrowienia i utrata siły w jednym ramieniu lub dłoni.
 • Jedyną pozytywną rzeczą w tej nieuleczalnej chorobie jest to, że jej postęp jest powolny. Ponadto istnieją zabiegi, które mogą zapewnić nam dobrą jakość życia.
Kobiety ćwiczą


4. Przepuklina krążków międzykręgowych: kalectwo i ból

Chociaż przepukliny krążków są rzadsze niż przepukliny lędźwiowe, ich rozwój może być równie problematyczny.

 • Kiedy cierpisz na przepuklinę dysku, oznacza to, że Twój kręgosłup traci elastyczność. Ponadto więzadła otaczające dyski stają się kruche i rozrywane, co powoduje ból szyi, pleców i trudności w poruszaniu się.
 • Oprócz bólu i sztywności szyi możesz również odczuwać utratę wrażliwości w kończynach górnych i możesz odczuwać zawroty głowy.
 • Według ekspertów skuteczne metody leczenia przepukliny krążków międzykręgowych to leki, odpoczynek i rehabilitacja. Jednak jedyną opcją jest operacja w cięższych przypadkach.

5. Wysypiaj się, aby zapobiec bólowi szyi

Głęboki i spokojny sen trwający od 8 do 10 godzin łagodzi, co najważniejsze, klasyczne skurcze mięśni związane ze stresem.

Ponadto należy pamiętać, że przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko różnych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Postaraj się więc zadbać o swój reżim snu, używając odpowiednich poduszek i mocnego materaca, który dopasowuje się do ciała.

Łóżko z wygodnymi poduszkami.

Powiedziawszy to, konieczne jest również spanie w wygodnej pozycji, jeśli odczuwasz ból szyi. Oto kilka prostych wskazówek.

 • Nie śpij na brzuchu.
 • Unikaj używania poduszki, która skręca szyję.
 • Specjaliści zalecają użycie zwiniętego ręcznika i umieszczenie go tuż pod ramionami. Zobaczysz, jaką ulgę poczujesz, gdy obudzisz się następnego ranka.

Podsumowując, chociaż ból szyi jest bardzo częstym schorzeniem, zawsze można go leczyć.

Coś tak prostego, jak dbanie o swoją postawę, higienę snu i zawsze zasięganie porady odpowiednich specjalistów ds. zdrowia, jeśli zajdzie taka potrzeba, może nam pomóc w uzyskaniu lepszej jakości życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Wrisley, D. M., Sparto, P. J., Whitney, S. L., & Furman, J. M. (2000). Cervicogenic Dizziness: A Review of Diagnosis and Treatment. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy30(12), 755–766. https://doi.org/10.2519/jospt.2000.30.12.755
 • Blanpied, P. R., Gross, A. R., Elliott, J. M., Devaney, L. L., Clewley, D., Walton, D. M., … Robertson, E. K. (2017). Neck Pain: Revision 2017. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy47(7), A1–A83. https://doi.org/10.2519/jospt.2017.0302
 • Hoy, D. G., Protani, M., De, R., & Buchbinder, R. (2010). The epidemiology of neck pain. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. Bailliere Tindall Ltd. https://doi.org/10.1016/j.berh.2011.01.019
 • Kim, S. H., Lee, D. H., Yoon, K. B., An, J. R., & Yoon, D. M. (2015). Factors Associated with Increased Risk for Clinical Insomnia in Patients with Chronic Neck Pain. Pain Physician18(6), 593–598. https://doi.org/10.1097/MD.0000000000004698

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.