Ból pod piersią - możliwe przyczyny i związane z nim ryzyka
Ból pod piersią, szczególnie pod biustem, jest częstym objawem, który może być spowodowany różnymi przyczynami. Niektóre z nich to normalne procesy organizmu, które powodują ten dyskomfort. Innym razem przyczyną jest poważny problem zdrowotny.
Ból pod piersią może przybierać różne formy. Czasami odczuwalne jest pieczenie lub ból jest rozproszony i niezbyt wyraźny. Może również objawiać się jako bardzo zlokalizowany i intensywny. W tym drugim przypadku ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ może świadczyć o poważnym problemie.
Trzeba powiedzieć, że ból pod piersią częściej występuje u młodych kobiet a także u tych, które przeszły już menopauzę. Około 70% kobiet zgłasza taki ból w pewnym momencie swojego życia, ale tylko 15% przypadków rzeczywiście wymaga leczenia. Główne przyczyny tej dolegliwości omówimy w tym artykule.
Miesiączka, zmiany hormonalne i ciąża
Wiele kobiet doświadcza różnych dolegliwości przed miesiączką, w tym bólu pod piersią. Tkliwość piersi wiąże się ze zwiększonym poziomem estrogenów i progesteronu. To całkowicie normalny objaw. Zwykle ból ustępuje po owulacji.
Podobny dyskomfort powodują również zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy. Ból pod piersią, a właściwie w piersiach, występuje zarówno w okresie przedmenopauzalnym, jak i w okresie menopauzy i po menopauzie.
Bardzo często kobiety w ciąży, zwłaszcza w czasie pierwszej ciąży, również odczuwają ból pod piersią. Wiąże się to ze wzrostem piersi, pozycją dziecka lub innymi zmianami w ciele, które dostosowuje się, aby pomieścić płód. Może to być również efekt zgagi, refluksu lub problemów z woreczkiem żółciowym lub wątrobą.
Przeczytaj również ten interesujący artykuł: Karmienie piersią i seksualność kobiet
Zapalenie chrząstek żebrowych powoduje ból pod piersią
Zapalenie chrząstek żebrowych, znane również jako zespół Tietzego, to zapalenie tkanki chrzęstnej która łączy mostek z żebrami. Czasami towarzyszy mu też zapalenie stawów w górnej części pleców lub szyi, co zwykle powoduje rodzaj drętwienia odczuwanego w klatce piersiowej.
Często zdarza się, że w takich przypadkach kobiety odczuwają również ból pod piersią. czasami nawet sprawia wrażenie mastalgii – czy bólu odczuwanego w samym gruczole sutkowym – choć tak nie jest. Choroba ta występuje częściej u kobiet po 40 roku życia.
Bardzo duży biust
Im większe piersi, tym większe prawdopodobieństwo bólu pod piersią. Bardzo duże piersi powodują ten dyskomfort i nierzadko powodują również ból szyi, pleców i ramion.
W niektórych przypadkach prowadzi to do ograniczeń w wykonywaniu niektórych czynności fizycznych. Czasami w okolicy biustu pojawiają się również rozstępy lub podrażnienia skóry. Nadmierny rozmiar piersi można definitywnie skorygować tylko w sposób chirurgiczny.
Nieodpowiedni stanik
Jednym z największych błędów wielu kobiet jest wybór nieodpowiedniego biustonosza. Nie powinien uciskać piersi ani pozostawiać wystarczającej ilości miejsca na łatwe podnoszenie się lub zmianę pozycji.
Czasami biustonosze z metalowymi fiszbinami u dołu mogą powodować dyskomfort u niektórych kobiet. Nieodpowiedni stanik powoduje w tej sytuacji nie tylko ból pod piersią, ale może również prowadzić do bólu pleców lub ramion. Najlepiej wybierać bieliznę dobrej jakości, nawet jeśli kosztuje trochę więcej.
Dowiedz się więcej również na ten temat: Receptor HER-2 i jego rola w raku piersi
Co jeszcze powoduje ból pod piersią?
Często ból pod piersią jest związany z problemami w ścianie klatki piersiowej lub żebrach. Może się to zdarzyć u kobiet w każdym wieku. Czasami chodzi o zapalenie nerwów międzyżebrowych, czyli podrażnienie lub stan zapalny sieci nerwów między żebrami.
Podobnie ból może się wiązać z problemem mięśniowym, spowodowanym nagłym lub zbyt gwałtownym ruchem. Taką sytuację potocznie nazywamy nadciągnięciem mięśni.
Możliwe również, że ból pochodzi z innych narządów i promieniuje na ściany klatki piersiowej. Taki efekt wywołują na przykład choroby pęcherzyka żółciowego i zapalenie wątroby, a także infekcje płuc lub problemy z sercem.
Nie należy również wykluczać żadnych procesów zachodzących w samych piersiach, takich jak torbiele lub guzy. Dlatego nie zaniedbujmy znaczenia konsultacji lekarskiej w przypadku wątpliwości. Lekarz zleci przeprowadzenie odpowiednich badań uzupełniających i na ich podstawie postawi diagnozę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Torres, L. F. P., Pavón-Jiménez, R., Sánchez, M. R., Valderrama, J. C., & Pardo, J. A. M. (2002). Unidad de dolor torácico: seguimiento a un año. Revista Española de Cardiología, 55(10), 1021-1027.
- Rokicki, W., Rokicki, M., & Rydel, M. (2018). What do we know about Tietze’s syndrome?. Kardiochirurgia i torakochirurgia polska = Polish journal of cardio-thoracic surgery, 15(3), 180–182. https://doi.org/10.5114/kitp.2018.78443