Ból pod biustem - jakie mogą być jego przyczyny

Ból pod biustem jest częstym objawem, który może wynikać z wielu przyczyn. Niektóre z nich to jednak naturalne procesy organizmu.
Ból pod biustem - jakie mogą być jego przyczyny
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2022

Ból pod biustem jest częstym objawem, który może być spowodowany różnymi czynnikami. Niektóre z nich to normalne procesy organizmu, które powodują ten dyskomfort. Innym razem przyczyną jest poważny stan zdrowia.

Ból pod biustem może przybierać różne formy. Czasami pojawia się pieczenie lub ból jest rozproszony i niezbyt wyraźny. Może również objawiać się jako bardzo zlokalizowany i intensywny ból. W tym drugim przypadku ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o poważnym problemie.

Należy zauważyć, że ból pod biustem częściej występuje u młodych kobiet oraz u tych, które przeszły już menopauzę. Około 70% kobiet deklaruje, że cierpiało na taki ból w pewnym momencie swojego życia, ale tylko 15% wymagało leczenia. W tym artykule powiemy Ci wszystko o głównych przyczynach tego dyskomfortu.

Ból pod biustem — miesiączka, zmiany hormonalne i ciąża

Wiele kobiet odczuwa pewien dyskomfort przed miesiączką, w tym ból pod biustem. Tkliwość piersi jest spowodowana zwiększonym poziomem estrogenów i progesteronu i jest całkowicie normalna. Ból zwykle ustępuje po owulacji.

Podobny dyskomfort powodują również zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy. Ból pod biustem występuje zarówno przed menopauzą, po jak również w trakcie jej trwania.

Bardzo często kobiety w ciąży odczuwają ból poniżej klatki piersiowej. Wynika to ze wzrostu piersi, pozycji dziecka lub zmian w ciele koniecznych, aby pomieścić płód. Może to być również wynikiem zgagi, refluksu lub problemów z woreczkiem żółciowym lub wątrobą.

Kobieta z bólem piersi.
Zmiany hormonalne w każdym wieku mogą powodować ból w kobiecej piersi.

Zapalenie chrząstki żebrowej

Zapalenie chrząstki żebrowej, znane również jako zespół Tietze’a, to zapalenie chrząstki łączącej mostek z żebrami. Czasami towarzyszy mu zapalenie stawów w górnej części pleców lub szyi, co często powoduje rodzaj drętwienia klatki piersiowej.

W takich przypadkach ludzie odczuwają również ból pod piersiami, co daje wrażenie, że jest to ból mastalgii – specyficzny ból piersi. Ten problem zdrowotny występuje częściej u kobiet po 40 roku życia.

Obfity biust

Im większe piersi, tym większe prawdopodobieństwo bólu pod biustem. Bardzo duże piersi powodują ten dyskomfort. Powodują też ból szyi, pleców i ramion.

W niektórych przypadkach prowadzi to do ograniczeń w niektórych aktywnościach fizycznych. Czasami w okolicy pojawiają się również rozstępy lub podrażnienia skóry. Nadmierny rozmiar piersi można ostatecznie skorygować chirurgicznie.

Nieodpowiedni biustonosz

Kobieta z biustonoszem.
Źle dobrany biustonosz może powodować ból.

Źle dobrany biustonosz może sprawić kobiecie wiele bólu. Nie powinien uciskać biustu i nie pozostawiać wystarczającej ilości miejsca. Nie powinien też łatwo się podwijać lub przemieszczać.

Czasami biustonosze z metalowymi fiszbinami mogą powodować dyskomfort u niektórych kobiet. Nieodpowiedni stanik nie tylko powoduje ból pod biustem, ale może również powodować ból pleców lub ramion. Najlepiej nosić staniki dobrej jakości, nawet jeśli są nieco droższe.

Inne przyczyny

Często ból pod biustem jest związany z problemami w ścianie klatki piersiowej lub żebrach. Dotyczy to kobiet w każdym wieku. Czasami jest to zapalenie nerwów międzyżebrowych, czyli podrażnienie lub stan zapalny sieci nerwów między żebrami.

Ponadto ból może być związany z problemem mięśniowym, spowodowanym nagłym ruchem. Powszechnie nazywamy to naciągnięciem mięśnia. Możliwe też, że ból ma swoje źródło w innych narządach i odbija się w ścianie klatki piersiowej. Taki efekt wywołują na przykład choroby pęcherzyka żółciowego i zapalenie wątroby, a także infekcje płuc lub problemy z sercem.

Nie należy też wykluczać żadnych procesów zachodzących w samych piersiach, takich jak torbiele czy guzy. Stąd tak ważne jest konsultowanie się w przypadku wątpliwości w celu przeprowadzenia odpowiednich badań uzupełniających w celu postawienia właściwej diagnozy.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Torres, L. F. P., Pavón-Jiménez, R., Sánchez, M. R., Valderrama, J. C., & Pardo, J. A. M. (2002). Unidad de dolor torácico: seguimiento a un año. Revista Española de Cardiología, 55(10), 1021-1027.
  • Rokicki, W., Rokicki, M., & Rydel, M. (2018). What do we know about Tietze’s syndrome?. Kardiochirurgia i torakochirurgia polska = Polish journal of cardio-thoracic surgery, 15(3), 180–182. https://doi.org/10.5114/kitp.2018.78443

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.