Ból pleców – skąd się bierze?

Ból pleców – skąd się bierze?

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2015

Ból pleców , zwłaszcza na odcinku od szyi do pasa, jest obecnie jedną z najczęściej występujących dolegliwości.

Jego przyczyn może być wiele, jednak najczęściej jest on wynikiem nieprawidłowej postawy ciała, braku snu lub przeciążenia nadmiarem aktywności.

Dziś odpowiadamy na często zadawane pytanie: skąd bierze się ból pleców? Koniecznie przeczytaj i popraw jakość swojego życia.

Ból pleców – najczęściej zadawane pytania

Z pewnością każdy z nas miewa okresy, w których cierpi na uciążliwy ból pleców. Warto jednak uświadomić sobie, że istnieje szereg czynników, które powodują nasilenie objawów oraz zwiększają ryzyko wystąpienia problemów z kręgami szyjnymi czy lędźwiowymi.

Ból pleców a wiek

Kiedy zaczynamy się starzeć, skutki tego procesu odczuwa również nasz kręgosłup. Stąd też po ukończeniu 30. czy 40. roku życia coraz częściej zaczynają nam doskwierać bóle w różnych częściach pleców.

Zjawisko to jest związane z osłabieniem kości i mięśni wraz z upływem lat.

Brak ruchu

Osoby, które nie mają w zwyczaju uprawiania sportu ani regularnie nie wykonują gimnastyki, są znacznie bardziej narażone na ból pleców niż osoby fizycznie aktywne.

Siedzący tryb życia jest jednym z największych sprzymierzeńców dolegliwości bólowych na różnych odcinkach kręgosłupa.

Nadwaga

Ból kręgosłupa

Również osoby z nadwagą bądź otyłe są szczególnie narażone na bóle pleców. Pamiętaj o tym, że to właśnie kręgosłup podtrzymuje całe ciało, a więc przy nadwadze musi pracować znacznie więcej.

Przyczyn bólu kręgów szyjnych lub lędźwiowych można doszukiwać się również wśród czynników dziedzicznych. Dokładnie wypytaj swoich rodziców, dziadków i wujków, czy miewają oni ból pleców.

Warto pamiętać, że zapalenie stawów kręgosłupa lub sztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa mają podłoże genetyczne.

Codzienna praca

W zależności od czynności, jakie wykonujemy każdego dnia, możemy przyczyniać się do powstania bólu pleców lub nie.

Na przykład jeśli codziennie dźwigasz ciężary, i to wielokrotnie w ciągu dnia, albo spędzasz całe 8 godzin pracy w pozycji siedzącej czy stojącej, możesz być pewna, że prędzej czy później dopadnie cię ból pleców.

Palenie tytoniu

Palenie tytoniu

Istnieje ścisły związek między bólem pleców a paleniem tytoniu. Jest to wynikiem problemów u palaczy z transportowaniem składników odżywczych do kręgów lędźwiowych.

Poza tym u palaczy znacznie dłużej trwa leczenie wszelkiego rodzaju urazów lub przykurczów.

Patologie

Przepuklina dysku, napięcie mięśni, skurcze, skolioza, zapalenie stawów, zwężenie kanału kręgowego, kamienie nerkowe, fibromialgia, infekcje, endometrioza, uszkodzenie kręgów – to najczęstsze przyczyny bólu pleców.

Jeżeli ból pleców pojawia się u ciebie często, warto skonsultować się z lekarzem – zleci ci on przeprowadzenie niezbędnych badań oraz zapewni najbardziej skuteczne leczenie.

Sen

Wszelkiego rodzaju zaburzenia snu wpływają również na zdrowie naszych pleców. Najczęstszymi przyczynami bólu pleców są: niewystarczająca ilość snu, nieodpowiednie ułożenie poduszki, stary lub zdeformowany materac, nieprawidłowa pozycja ciała w trakcie snu.

Jak wzmocnić plecy, by nie bolały?

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie bólu pleców jest wzmocnienie kręgosłupa oraz zadbanie o jego zdrowie. Zwróć uwagę na poniższe wskazówki i ciesz się sprawnością ruchową przez długie lata.

Prawidłowa postawa ciała

Prawidłowa postawa ciała to podstawa! Nie garb się (nie przechylaj ramion do przodu, chowając między nimi klatkę piersiową), kiedy całymi dniami pracujesz przed komputerem.

Koniecznie używaj ergonomicznego fotela, który dobrze będzie podtrzymywać twoje plecy, szczególnie na odcinku od pasa do szyi.

Prawidłowa postawa ciała

Staraj się używać możliwie najwygodniejszych poduszek. Zawsze utrzymuj ramiona w jednej linii z uszami i wyobrażaj sobie, że twoje plecy są nieruchome niczym deska.

Być może z początku nie będzie to dla ciebie zbyt wygodna pozycja, jednak z czasem przyzwyczaisz się i przekonasz, że przynosi ona wiele korzyści twoim plecom. Jeśli twoja praca wymaga podnoszenia ciężarów, zawsze przed podniesieniem czegokolwiek pamiętaj o tym, by ugiąć kolana.

Kiedy już trzymasz w ręku ciężki przedmiot, staraj się utrzymać proste plecy. Nigdy ich nie zginaj – jest to nieprawidłowy ruch, bardzo szkodliwy dla kręgosłupa.

Aktywność fizyczna

Nie ma znaczenia, jaki rodzaj sportu wybierzesz – każda aktywność fizyczna jest dobra dla naszego kręgosłupa. Chociaż w tym przypadku nie zaleca się podnoszenia ciężarów. Najlepszym sportem na kręgosłup jest bez wątpienia: pływanie, pilates, joga, jazda na rowerze i spacery.

Wystarczy pół godziny dziennie, aby twój kręgosłup był sprawny i zdrowy. Pamiętaj, że sport jest bardzo ważny dla zachowania sprawności ruchowej.

Ćwiczenia rozciągające

Nie zapominaj o ćwiczeniach rozciągających, zwłaszcza jeśli spędzasz cały dzień w pracy na siedząco. Wstawaj kilka razy dziennie z fotela i wykonuj ruchy rozciągające mięśnie pleców. Dzięki temu unikniesz tego, że twoje plecy będą cały dzień w tym samym położeniu.

Rozciągaj również szyję, talię, ramiona. itp. Pamiętaj, by ćwiczenia te wykonywać wolno, unikając gwałtownych ruchów.

Podnoś ramiona do góry, jakbyś chciała dotknąć sufit. Wykonuj kręcenie biodrami, przechylaj głowę od ucha do ucha, a następnie zataczaj nią pełne kręgi. Również niektóre pozycje jogi mogą okazać się tu niezwykle przydatne.

Zdrowe odżywianie

Warto uświadomić sobie, że dieta ma ogromny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Zwiększ spożycie chudego mięsa, owoców, warzyw i zdrowych tłuszczów – poprawisz dzięki temu stan swojego kręgosłupa oraz unikniesz jego bólu.

Szczególnie zalecana jest dieta bogata przede wszystkim w kwasy Omega-3 oraz witaminy z grupy B, które pomagają zachować zdrowie nerwów kręgosłupa.

Rozciąganie mięśni pleców

Odpoczynek

Mówiąc o odpoczynku, należy zadać sobie dwa pytania: Jak prawidłowo odpoczywać? Ile czasu poświęcać na odpoczynek?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na pozycję, w której śpisz oraz na poduszki i materac – jeśli uważasz, że ich stan nie jest zbyt dobry, koniecznie wymień je na nowe.

Śpij na plecach lub na boku. Staraj się spać od sześciu do ośmiu godzin na dobę. Niech pójście spać będzie dla ciebie prawdziwym rytuałem: wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne, połóż się do łóżka przed 23 i nigdy nie pracuj ani nie ucz się w łóżku tuż przed zaśnięciem.

Medytacja

Osoby, które regularnie medytują, znacznie rzadziej cierpią na ból pleców niż ci, który prowadzą pośpieszne i stresujące życie.

Pamiętaj, że medytacja bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie, poprawia wydajność w pracy, przedłuża życie oraz – dzięki pozycji kwiatu lotosu – pomaga utrzymywać prawidłową postawę ciała.

Staraj się medytować każdego ranka około 10 minut.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.