Ból pleców - 6 możliwych przyczyn

Ból pleców może wynikać z różnorodnych zaburzeń, które niekoniecznie są związane bezpośrednio z plecami, ale wpływają niekorzystnie na ich stan
Ból pleców - 6 możliwych przyczyn
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból pleców? Niektóre osoby doświadczają tego problemu tak często, że zaczynają go traktować jak normalny stan, co oczywiście nie jest słusznym podejściem. W plecach znajduje się główny system wsparcia całego ciała, czyli kręgosłup. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o swoje zdrowie, może to bardzo niekorzystnie wpłynąć na twoje plecy.

Jednym z głównych czynników wywołujących ból pleców jest podnoszenie zbyt dużych ciężarów bez zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, kiedy ból pleców może być sygnałem, że twoje ciało boryka się z innymi zaburzeniami. Naucz się rozpoznawać te sygnały, aby móc odpowiednio wcześnie na nie zareagować.

1. Zużycie krążków międzykręgowych

Ludzki kręgosłup składa się z kręgów oddzielonych małymi kośćmi zwanymi dyskami. Zadaniem tych dysków jest ułatwienie ruchu i amortyzacja kręgosłupa, aby kości mogły prawidłowo działać.

Z biegiem czasu i w wyniku przebywania w pionowej pozycji dyski międzykręgowe stają się cieńsze.

Problem ten jest powszechny szczególnie wśród osób starszych, jednak może również pojawić się też u młodych kobiet, które otrzymały znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu.

ból pleców u kobiety siedzącej przy biurku

Jeśli zauważysz ten problem, ważne jest, abyś udał się do lekarza, który przepisze ci leki na złagodzenie bólu. Może ci on również zalecić stosowanie specjalnych akcesoriów stanowiących dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa.

Pamiętaj również o konieczności zażywania suplementów wapnia, którego ilość stopniowo zmniejsza się z wiekiem. Dodatkowo, warto regularnie wybierać się na masaże, które rozluźnią mięśnie pleców.

2. Ból w dolnej części pleców

Ból w dolnej części pleców to ból odczuwalny od poziomu klatki piersiowej aż do pośladków. Tego typu problem dotyka bardzo wiele osób, szczególnie jeśli nie zachowują one prawidłowej postawy.

Ponieważ jest to tak powszechny problem, wielu ludzi błędnie myśli, że nie stoi za nim żadna konkretna przyczyna. W większości przypadków należy jednak wykonać serię badań, aby dokładnie zdiagnozować problem i ustalić jego źródło.

Jeśli ból w dolnej części pleców dokucza ci tylko od czasu do czasu, zwróć uwagę na czynności, które wykonywałeś przed jego pojawieniem się. Możliwe, że utrzymujesz nieodpowiednią postawę, gdy siedzisz przy biurku.

Najlepiej jest jak najwcześniej udać się do lekarza, aby wykluczyć poważniejsze problemy.

3. Osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą kości. Zaczyna ona występować, gdy zmniejsza się gęstość masy kości, przez co stają się one bardziej miękkie.

Choroba ta powoduje, że kości są kruche i podatne na poważne obrażenia, nawet przy minimalnym uderzeniu lub upadku. W większości przypadków osteoporoza nie daje wyraźnych objawów, ale może prowadzić do występowania bólu pleców.

Jeśli masz ponad 40 lat i nie dbasz o odpowiedni poziom wapnia w swojej diecie, pamiętaj, aby regularnie zgłaszać się do lekarza, aby wykluczyć ten problem.

kobieta siedzi na łóżku i dokucza jej ból pleców

Konsultacja ze specjalistą jest również wskazana, kiedy zauważysz ból pleców na środku, wzdłuż kręgosłupa i jeśli słyszysz odgłos kliknięcia podczas ruchu.Taki stan nie jest normalny i wymaga interwencji lekarza

4. Fibromialgia a ból pleców

Fibromialgia jest przewlekłą chorobą, której towarzyszy długotrwały ból nie tylko pleców, ale także stawów i mięśni.

Oto objawy, które są bardzo często związane z fibromialgią:

  • Zaburzenia snu
  • Zmęczenie
  • Uczucie obrzęku
  • Sztywnienie mięśni
  • Zaburzenia układu pokarmowego
  • Drętwienie stawów
  • Zgaga

Jeśli wystąpi u ciebie ten problem, lekarz może ci przepisać kilka różnych leków, aby zaradzić każdemu z nich z osobna.

Chociaż fibromialgii nie można wyleczyć, istnieje możliwość łagodzenia bólu, ale trzeba spróbować różnych metod leczenia, aby dowiedzieć się która jest w twoim przypadku najbardziej skuteczna.

5. Skolioza

Kolejnym problemem zdrowotnym, który może powodować ból pleców, jest skolioza. Jest to stan, w którym kręgosłup znajduje się poza swoim normalnym zakresem i jest odchylony w bok.

Przyczyną tej deformacji mogą być wrodzone wady lub uszkodzenia nerwowo-mięśniowe. Czasem bardzo trudno jest tak naprawdę wskazać jedną wyraźną przyczynę skoliozy.

Kiedy skolioza jest w zaawansowanym stadium, często wywołuje ona ucisk lub skurcze w kręgosłupie, co prowadzi do odczuwania bólu.

kobieta i fizjoterapeuta

Aby zmniejszyć ból spowodowany skoliozą, musisz poddać się odpowiedniemu leczeniu.Zwykle obejmuje ono:

  • Zabiegi fizjoterapeutyczne
  • Noszenie specjalnych szelek
  • Regularne badania w celu weryfikacji postępów w leczeniu

6. Endometrioza

Endometrioza jest jedną z najczęstszych chorób u kobiet. W jej przypadku ból pleców jest spowodowany rozrostem komórek, które pojawiają się w endometrium.

Ból wywołany przez endometriozę jest zazwyczaj ostry i pojawia się najczęściej podczas miesiączki. Chociaż leki dostępne bez recepty skutecznie łagodzą ten ból, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu ustalenia prawidłowego leczenia.

Ból pleców – ogólne zalecenia

W zależności od tego, jakie jest źródło bólu twoich pleców, skontaktuj się z odpowiednim specjalistą, aby móc złagodzić objawy choroby i odpowiednio dobrać sposób leczenia.

Zacznij uprawiać jogę. To doskonały sposób na to, aby zrelaksować mięśnie i umysł, a tym samym wzmocnić całe ciało, włącznie z plecami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fontecha, C. García, M. Aguirre, and F. Soldado. “Dolor de espalda.” Pediatr Integral 10.7 (2006): 485-494.
  • Guevara-López, Uría, et al. “Parámetros de práctica para el manejo del dolor de espalda baja.” Cirugía y Cirujanos 79.3 (2011): 286-302.
  • Rull, M. “Abordaje multidisciplinar del dolor de espalda.” Revista de la Sociedad Española del Dolor 11.3 (2004): 119-121.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.