Nieodpowiednia postura ciała – konsekwencje

Zawsze musimy być świadomi postawy naszego ciała. Podczas siedzenia stopy powinny znajdować się na podłodze. Pamiętaj też, żeby nie krzyżować nóg, bo może to negatywnie wpłynąć na krążenie krwi.
Nieodpowiednia postura ciała – konsekwencje
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Postura ciała to nie tylko kwestia estetyczna, lecz także zdrowotna. Każdego dnia ciało przyjmuje różne pozycje, zależnie od ruchu i aktywności. Przyjmowanie nieodpowiedniej postury może prowadzić do poważnych dolegliwości, które wpłyną na komfort życia.

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieodpowiednia postura może wpływać na najróżniejsze części ciała. Z artykułu dowiesz się, jakie konsekwencje niesie za sobą nieodpowiednia postawa.

Postura ciała a bóle lędźwiowe

nieprawidłowa postura ciała powoduje bóle pleców

Bóle lędźwiowe pojawiają się u osób, które spędzają dużo czasu na siedząco i ze zgarbionymi plecami. Mogą pojawić się także po zbyt wielu godzinach stania. Czasem ból pojawia się nagle, na przykład po przeniesieniu jakiegoś ciężaru.

Najczęściej ból sięga aż do pośladków, a nawet nóg.

Przeczytaj również: Bóle pleców i ich przyczyny

Bóle w środkowej części pleców

Ból w środkowej części pleców najczęściej pojawia się u osób, które garbią się podczas siedzenia albo zbytnio wypinają brzuch. Czasem może pojawić się po spędzeniu wielu godzin w pozycji stojącej.

Bóle karku i szyi

Najczęstszą przyczyną bólu karku i szyi jest przeciążenie stawów, do którego dochodzi na przykład przy zbyt długim patrzeniu w ten sam punkt. Bóle te wiążą się również z kontuzjami kręgów szyjnych, które mogą być rezultatem nieodpowiedniego treningu fizycznego lub odpowiedzią na stres.

Wypięty brzuch

wypięty brzuch

W kwestii estetycznej nieodpowiednia postawa może sprawić, że mięśnie brzucha się rozluźnią i powstanie efekt wydętego brzucha. Postawa, w której kręgosłup jest za bardzo wygięty sprawia, że brzuch wygląda na dużo większy niż jest w rzeczywistości.

Zwiększone ryzyko kontuzji

Nieodpowiednia postawa sprawia, że z każdym ruchem wzrasta ryzyko kontuzji w różnych częściach ciała. Ciężar ciała powinien być odpowiednio rozłożony.

Jaka powinna być prawidłowa postawa?

Znasz już ryzyko. Pora, żebyś dowiedziała się, jak wygląda prawidłowa postura ciała i kiedy należy zwrócić na nią szczególną uwagę.

błędna i prawidłowa postura ciała

Poniżej podzielimy się wskazówkami na temat tego, jaką postawę należy przyjmować zależnie od sytuacji.

  • Podczas siedzenia: Plecy powinny być wyprostowane, a stopy przylegać do podłogi. Pamiętaj, żeby nie krzyżować nóg, bo może to negatywnie wpłynąć na krążenie krwi oraz powodować opuchliznę i żylaki.
  • Podczas stania: Wypnij pierś do przodu i zaciśnij brzuch, ponieważ to właśnie mięśnie brzucha są odpowiedzialne za stabilizację ciała. Następnie ugnij lekko kolana. Ciężar ciała musi być rozłożony na dwie nogi.
  • Podczas chodzenia: Podnieś do góry głowę, wyprostuj szyję. Staraj się nie patrzeć na ziemię, bo to także może powodować bóle kręgów szyjnych.

Liczy się nawet sposób stawiania kroków. Pamiętaj, że najpierw stawiamy piętę, a dopiero potem resztę stopy.

  • Podczas biegania: Ugnij łokcie w kącie prostym tak, żeby ruch ramion zsynchronizował się z ruchem nóg. Uważaj, żeby zbytnio nie uderzać o ziemię, bo możesz doznać kontuzji.
  • Podczas sapania: Najlepsza postawa do snu to leżenie bokiem, z ugiętymi nogami. Wtedy Twój kręgosłup przyjmie najwygodniejszą dla niego pozycję. Nie tylko lepiej wypoczniesz, ale też zminimalizujesz problem chrapania.
To może Cię zainteresować ...
Ból kręgów szyjnych – 4 proste ćwiczenia
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ból kręgów szyjnych – 4 proste ćwiczenia

Na ból kręgów szyjnych skarży się co drugi dorosły. Stan ten może mieć różne stopnie nasilenia i występować w określonych okresach. Zwalcz go ćwicz...
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.