Bóle pleców i ich przyczyny

Bóle pleców i ich przyczyny

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Niestety, bóle pleców to dość częste zjawisko. Czasami pojawiają się w okolicy lędźwiowej, czasami w obrębie grzbietu, zwłaszcza między łopatkami i kręgosłupem, a nawet w szyi i mięśniu czworobocznym. Bóle pleców stwarzają pewien stopień dyskomfortu, który staje się bardziej lub mniej uciążliwy, w zależności od wykonywanych czynności, i jest na ogół trudny do zlikwidowania.

W tym artykule postaramy się przedstawić ci kilka odpowiedzi na temat przyczyn, ze względu na które pojawiają się bóle pleców, a także kilka wskazówek, dzięki którym zwalczysz go w sposób naturalny, jednocześnie poprawiając jakość swojego życia.

Wyklucz kontuzje

Pierwsze, co musisz zrobić, bez względu na to, czy odczuwasz ból przez kilka dni, czy kilka tygodni, to udać się do specjalisty, aby wykluczyć wszelkiego rodzaju uszkodzenia, szczególnie jeśli doświadczyłeś wcześniej kontuzji. Są one bowiem główną przyczyną odpowiedzialną za bóle pleców, o której powinieneś pamiętać.

Jeśli nie ma żadnych widocznych obrażeń i nawet jeśli jest to problem przewlekły, z którym męczysz się już od jakiegoś czasu, aby wyjaśnić swoją sytuację zdrowotną, musisz pod uwagę wziąć inne problemy – w tym te, które wymieniliśmy poniżej.

Plecy a emocje

Chociaż wielu osobom trudno w to uwierzyć, jedną z przyczyn wywołujących bóle pleców mogą być negatywne emocje. To właśnie one powodują ciągłe napięcie w tylnej ich części, co ostatecznie staje się dolegliwością chroniczną.

W tym przypadku, im więcej stresu lub napięcia emocjonalnego odczuwasz, tym większy obszar ciała zaczyna cię boleć. Nie doświadczają tego wyłącznie ludzie nerwowi. Często zdarza się to także osobom, które tego typu bólu doświadczają od wewnątrz, nie dzieląc się tym, przez co trudno im dowiedzieć się, że cierpią właśnie z powodu odczuwanych emocji.

Różne emocje powiązane są z różnymi partiami twoich pleców:

  • Mięsień równoległoboczny: złość
  • Mięsień czworoboczny: niepewność i frustracja
  • Szyja: zbyt duża odpowiedzialność
  • Grzbiet: strach
  • Lędźwie: frustracja

Jeśli chcesz pozbyć się bólu pleców i związanych z nim emocjami, musisz pamiętać, że warto zmienić coś w sobie: zawsze możesz zobaczyć się z terapeutą lub wspomóc się naturalnym suplementem.

Plecy a organy

Innym wyjaśnienie powodów, ze względu na które pojawiły się twoje bóle pleców, może być fakt, że są one często odzwierciedleniem stanu zapalnego organu położonego najbliżej danego mięśnia, co powoduje jego ucisk.

Oto, jak przedstawiają się związki poszczególnych obszarów pleców z narządami:

  • Prawy mięsień czworoboczny i prawa część grzbietu: wątroba i pęcherzyk żółciowy
  • Lewy mięsień czworoboczny i lewa część grzbietu: płuca i żołądek
  • Szyja: serce
  • Lędźwie: nerki (górna część), jelita (środkowa część) i drogi oddechowe (część dolna)

Jeśli twoje inne problemy zdrowotne potwierdzają, że jeden z tych organów może być osłabiony (nie musisz jednak na nic chorować), leczenie powinno zakładać poprawę jego kondycji.

Dlaczego bolą cię plecy

Bóle pleców – naturalne metody zwalczania

Oprócz poszukiwania przyczyn, warto, abyś także przystąpił do zwalczania bólu, wykorzystując poniższe metody naturalne:

  • Środki przeciwbólowe i napary przeciwzapalne z kurkumy, wierzby lub Harpagophytum.
  • Miejscowe stosowanie ciepła, na przykład przy pomocy termoforu lub płytki elektrycznej.
  • Okłady z gliny lub imbiru.
  • Zastosowanie kremów przeciwzapalnych na bazie arsenu.
  • Dostosowana suplementacja w oparciu o dietę kwiatową dr Bacha lub wykorzystanie kwiatów homeopatycznych.
Słonecznik

Korzystne terapie na bóle pleców

Fundamentalną częścią leczenia powinna być zewnętrzna i ręczna terapia wybranego obszaru wykonana przez profesjonalistę. Powinna ona przebiegać w sposób ciągły i trwać aż do momentu, gdy poczujesz poprawę lub silniejszy ból. Szczególnie polecamy masaże relaksacyjne, aby rozluźnić konkretny obszar.

Dobrze będzie, jeśli zgłosisz się do dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty, który pomoże ci zrozumieć doświadczaną przez ciebie nierównowagę fizyczną i bóle pleców, gdyż w ten sposób czasami znacząco można wyeliminować złe nawyki, jakich nawet nie jesteś świadomy.

Dlaczego bolą cię plecy 3

Polecamy także terapię bańkami na bóle pleców, ponieważ ma ona na uwadze wspomniane przez nas wcześniej możliwe zapalenie narządów znajdujących się w pobliżu danej partii ciała.

Na koniec warto wspomnieć o terapiach nerwowo-mięśniowych przy użyciu taśmy kinezjologicznej oraz bandaży, które zyskują coraz większą popularność. Wykorzystują one samoprzylepne bandaże elastyczne w jaskrawych kolorach, dzięki czemu można zobaczyć ogromną naturalną poprawę, wykonując ten sam ruch ciała.

Ta technika wykorzystywana jest na bóle pleców przez wielu sportowców, co dodatkowo ukazuje jej dużą skuteczność zwalczania wszelkiego rodzaju bólu i kontuzji

Zdjęcia dzięki uprzejmości: marketing deluxe, giorgio and winnie3.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.