Ból kręgosłupa szyjnego - jak się objawia i co go powoduje?

Słowo cervicalgia jest terminem medycznym oznaczającym ból szyjki macicy. Dowiedz się więcej na temat powstawania tego rodzaju bólu.
Ból kręgosłupa szyjnego - jak się objawia i co go powoduje?

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego, 2022

Słowo cervicalgia jest terminem medycznym oznaczającym ból kręgosłupa szyjnego. Obszar szyjny to obszar z tyłu szyi, od czaszki do kręgów piersiowych.

To bardzo powszechny problem, który w pewnym momencie życia dotyka około 70% populacji. Lekarze szacują, że przyczyną około 14% wszystkich zwolnień chorobowych jest ból kręgosłupa szyjnego.

W rzeczywistości ból kręgosłupa szyjnego to coś więcej niż tylko ból szyi, ponieważ w wielu przypadkach ból ten rozciąga się na głowę lub ramiona. Ponadto ma tendencję do ograniczania ruchów wszystkich tych części.

Ból kręgosłupa szyjnego może mieć wiele przyczyn. Zwykle nie jest zbyt poważna, ale ze względu na jej wpływ na życie tych, którzy na nią cierpią, w tym artykule wyjaśnimy wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.

Ból kręgosłupa szyjnego – objawy

Kręgosłup szyjny jest częścią kręgosłupa, która rozciąga się od podstawy czaszki do klatki piersiowej. Składa się z 7 kręgów i charakteryzuje się tym, że jest jedną z najbardziej elastycznych części kręgosłupa. Cervicalgia odnosi się do bólu w tym obszarze.

Może to być bolesne odczucie rozciągające się na ramiona, głowę lub plecy. Czasami mogą mu również towarzyszyć inne objawy, takie jak mrowienie w palcach lub zawroty głowy i nudności.

Ból kręgosłupa szyjnego ma wiele przyczyn. Może to być spowodowane zmianami mięśni lub więzadeł, urazami kręgów lub stawów, a nawet patologiami układu nerwowego. W ten sam sposób ból ten jest bardzo często spowodowany złą postawą. Aby pozycja naszego ciała była prawidłowa, nasza głowa musi być odpowiednio ułożona na szyi.

Jednak wiele osób ma głowę przesuniętą zbyt daleko do przodu, co obciąża tylne mięśnie szyi. Podobnie ta postawa ma tendencję do ściskania pozostałych struktur szyjnych, co również powoduje ból szyi.

Jakie są przyczyny bólu?

To prawda, że większość przypadków jest wynikiem przeciążenia mięśni szyi. Możemy jednak podsumować przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego w następujących kategoriach:

Przyczyny mięśniowe

Jest to najczęstsza przyczyna i wpływa na mięśnie karku. Obejmują przeciążenia tych mięśni, skurcze, napięcia itp.

Traumy, które dotykają szyi, mają również tendencję do robienia tego na poziomie mięśni. Najczęstszym urazem jest uraz kręgosłupa szyjnego. Jest to uraz spowodowany nagłym i nadmiernym wyprostowaniem lub zgięciem szyi.

Zaburzenia nerwowe

Ból szyi może być również spowodowany uszkodzeniem nerwów, które z kolei może być spowodowane wieloma czynnikami. Zwykle występują z powodu przepukliny dysku. Jest to problem, w którym krążek między kręgami jest przesunięty ze swojego zwykłego miejsca. Następnie naciska na nerwy i wywołuje ból oraz inne objawy neurologiczne.

Z drugiej strony ból szyi może być bólem przeniesionym. Oznacza to, że w rzeczywistości jest to ból, który pochodzi z innej części ciała. Na przykład uraz barku lub nawet przełyku może wywołać ten objaw.

Inne choroby kręgosłupa szyjnego

Jak już wspomnieliśmy, wiele chorób może powodować ból kręgosłupa szyjnego. Jeśli chodzi o te, które bezpośrednio wpływają na kręgosłup szyjny, główne z nich to zwężenie szyi i choroba zwyrodnieniowa stawów:

  • Zwężenie szyi to patologia, w której dochodzi do zwężenia kanału w kręgosłupie. To zwężenie może skończyć się uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Zwykle pojawia się z powodu starzenia, ponieważ dotyczy zarówno krążków międzykręgowych, jak i kręgów i więzadeł. Ta choroba powoduje między innymi utratę siły i wrażliwości rąk.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów jest bardzo częstą patologią stawową, która polega na zużyciu chrząstki stawowej. Ból zwykle nasila się rano i ustępuje w ciągu dnia.

Podsumowując

Cervicalgia to termin używany w odniesieniu do bólu w okolicy szyi. Choć jej przyczyny są liczne i zwykle niegroźne, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby mógł postawić prawidłową diagnozę i wybrać odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.