Ból kości ogonowej: 9 możliwych przyczyn i jak go złagodzić

Czy cierpisz na ból dolnej części pleców? Dowiedz się o możliwych przyczynach bólu kości ogonowej oraz możliwych metodach leczenia i środkach zaradczych.
Ból kości ogonowej: 9 możliwych przyczyn i jak go złagodzić
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2023

Ból kości ogonowej, zwany także coccygodynią, to ból, który pojawia się na końcu kręgosłupa, dokładnie tam, gdzie zaczynają się pośladki. Intensywność jest różna, chociaż czasami dyskomfort zwiększa się podczas siedzenia lub przyjmowania określonych pozycji.

Przyczyny problemu mogą być różne, w tym urazy i zła postawa. Może wymagać leczenia środkami przeciwbólowymi, ale innym razem ustępuje samoistnie lub po zastosowaniu domowych środków.

Częstość występowania bólu kości ogonowej

Kość ogonowa to kość złożona z trzech lub pięciu połączonych kręgów. Znajduje się na końcu kręgosłupa, u podstawy i tuż pod kością krzyżową.

Jest to kość, która wraz z dolną częścią miednicy przenosi ciężar ciała podczas siedzenia. U dorosłych ma ona tendencję do lekkiego zakrzywiania się, co w nadmiarze, może powodować pewne problemy.

Ból kości ogonowej jest również znany pod innymi nazwami, takimi jak ból kości krzyżowej, coccydynia , coccygodynia lub cocciaglia. Według badań stanowi przyczynę około 1% konsultacji dotyczących dolegliwości kręgosłupa.

Częściej występuje u kobiet. Uważa się, że ta różnica może wynikać z położenia kości ogonowej u kobiet. W ich przypadku znajduje się ona bardziej w tyle i jest bardziej odsłonięta.

Objawy towarzyszące

Ból kości ogonowej zwykle objawia się ciągłym uczuciem kłucia. Okolica ta może stać się czuła na dotyk, a ból może promieniować do pasa.

Zwykle pogarsza się w przypadku długotrwałego siedzenia lub stania, czynności, która wywiera większy nacisk na kość i podczas wykonywania nagłych ruchów. Czasami może wystąpić ból podczas wypróżniania się lub stosunku płciowego. U kobiet powoduje również dyskomfort podczas menstruacji.

Inne objawy, które mogą mu towarzyszyć, to:

  • Pojawienie się siniaków
  • Uczucie ucisku lub drętwienia w pośladkach
  • Obniżona jakość wypoczynku
Miednica
Położenie kości ogonowej powoduje, że jej ból wpływa na jakość życia, ponieważ przeszkadza w siedzeniu i leżeniu.

Możliwe przyczyny bólu kości ogonowej

Istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do pojawienia się bólu w okolicy krzyżowej lub kości ogonowej. Wśród nich są następujące.

1. Uraz

W wyniku upadku podczas siedzenia lub otrzymania ciosu w okolicach pasa możemy doznać urazu, który może powodować ból w kości ogonowej. Należy wyjaśnić, że złamania tej kości nie są tak częste, ale mogą się zdarzyć.

Może być wymagany dłuższy czas regeneracji.

2. Powtarzające się działanie

Ból może być spowodowany wykonywaniem czynności, która generuje stały nacisk na kość, na przykład podczas jazdy konnej lub roweru. Nawet podczas biegania lub schodzenia po schodach.

3. Zły ruch lub nadmierny wysiłek

Inną sytuacją związaną z pojawieniem się bólu kości ogonowej jest źle wykonany ruch podczas schylania się lub nadmierny wysiłek podczas podnoszenia czegoś ciężkiego.

4. Zła postawa

Czynnikiem związanym z występowaniem bólu kości ogonowej jest również utrzymywanie złej postawy ciała podczas długotrwałego siedzenia, pracy przed komputerem czy prowadzenia samochodu.

5. Ciąża i poród

W ostatnich miesiącach ciąży inaczej układają się kości okolicy lędźwiowej. Stają się bardziej elastyczne i mobilne. Z kolei podczas porodu głowa dziecka może uszkodzić niektóre struktury.

6. Nadwaga lub otyłość

Utrzymywanie wagi powyżej tej, która jest odpowiednia dla rozmiaru lub wysokiego wskaźnika masy ciała (BMI), około 30, również zwiększa nacisk na kość ogonową.

7. Przepuklina dysku

W niektórych przypadkach ból kości ogonowej może być wynikiem kompensacji, w tym sensie, że dana osoba zmienia sposób, w jaki siedzi lub stoi, aby uniknąć dyskomfortu. Dzieje się tak na przykład w przypadku przepukliny dysku w okolicy lędźwiowej.

8. Procesy zwyrodnieniowe stawów

Procesy takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów (DJD) wpływają na chrząstkę wyściełającą stawy i struktury kostne. Jeśli występuje to na przykład w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, może wystąpić ból w kości ogonowej.

9. Inne przyczyny

Rzadziej ból kości ogonowej może być spowodowany guzem, torbielą lub chorobą pilonidalną, która jest infekcją spowodowaną nagromadzeniem się włosów i martwych komórek pod skórą.

Leczenie bólu kości ogonowej

Ból kości ogonowej może ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni. Chociaż niektóre przypadki stają się chroniczne i utrzymują się całymi tygodniami.

W takich przypadkach zaleca się wizytę u lekarza.

Pracownik służby zdrowia zbada obszar pod kątem oznak złamań, obecności guzków lub infekcji. Wypyta również pacjenta, czy doznał uderzeń lub jakie są jego nawyki.

Jako środek uzupełniający może zlecić wykonanie badań obrazowych. Mogą to być zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa lub skany MRI.

Leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyny i nasilenia objawów. Można połączyć kilka z poniższych opcji:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen i inne, w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego.
  • Zastrzyki ze środków znieczulających i sterydów, gdy ból jest bardzo silny.
  • Fizjoterapia: masaże, chiropraktyka, przezskórna elektryczna stymulacja nerwów m.in.

Operacja jest wykonywana w celu częściowego lub całkowitego usunięcia kości ogonowej. Jest to jednak zalecane tylko wtedy, gdy inne opcje nie zadziałały. I chociaż jest to operacja łatwa do wykonania, rekonwalescencja może zająć kilka miesięcy.

Kręgosłup
Nastawienie kręgosłupa może pomóc kontrolować ból w jego dolnej części.

Inne środki zmniejszające lub zapobiegające bólowi kości ogonowej

Oprócz wyżej wymienionych metod leczenia można wziąć pod uwagę szereg zaleceń, aby złagodzić ból kości ogonowej lub nawet mu zapobiec. Domowe sposoby należy jednak stosować tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz i po ustaleniu przyczyn.

W tym zakresie dostępne są następujące opcje:

  • Odpoczynek: należy zawiesić intensywne ćwiczenia fizyczne, które mają wpływ na kręgosłup.
  • Zastosuj miejscowo lód. Stosuj go również na przemian z ciepłymi okładami.
  • Podczas siedzenia ciało powinno być lekko pochylone do przodu, tak aby ciężar spadał na nogi. Dla większego komfortu należy zastosować specjalne poduszki do siedzenia. Kiedy obecny jest ból, najlepszą pozycją do spania jest kładzenie się na jednym boku.
  • Zaparcia należy zwalczać, pijąc wystarczającą ilość płynów i spożywając błonnik.
  • Osoby z nadwagą powinny starać się schudnąć.
  • Istnieje kilka odpowiednich ćwiczeń, takich jak te wykonywane w przypadku przepukliny dysku lub bólu krzyża, aby rozciągnąć i wzmocnić mięśnie dolnej części pleców.

Czy należy skonsultować się z lekarzem w przypadku bólu kości ogonowej?

W niektórych przypadkach, jak już wspomniano, ból kości ogonowej zmniejsza się lub znika, gdy modyfikujemy aktywność lub nawyki, które go spowodowały. Jednak nie powinniśmy być zbyt pewni siebie.

W tym sensie dobrze jest udać się do lekarza, gdy dyskomfort utrzymuje się lub jest bardzo intensywny. Należy też zgłosić się do lekarza, jeśli występują inne objawy, takie jak stan zapalny, zaczerwienienie i uczucie ciepła w skórze w okolicy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bannura G. Enfermedad pilonidal sacro-coccígea: factores de riesgo y tratamiento quirúrgico. Rev Chil Cir. 2011;  63(5): 527-533.
  • Emerson S, Speece A. Manipulation of the coccyx with anesthesia for the management of coccydynia. J Am Osteopath Assoc. 2012; 112: 805-807.
  • Navarro Navarro R, Navarro García R, Santana Suárez R, Barroso Rosa S. Coccigodinia. Situación actual, diagnóstico y tratamiento. Canarias médica y quirúrgica. 2011; 2: 28-37
  • Ortega Sánchez-Pinilla R. ¿Cuáles son los ejercicios indicados en la lumbalgia crónica y en la hernia discal? FMC – Formación Médica Continuada en Atención Primaria. 2020; 27(1): 34-46.
  • Patel R, Appannagari A, Whang P. Coccydynia. Curr Rev Musculoskelet Med. 2008; 1(3-4): 223-226.
  • Rivero Torres R, Álvarez Fiallo R. Hernia discal lumbar: algunos aspectos del diagnóstico. Rev Cub Med Mil. 2004;  33(2). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0138-65572004000200003&lng=es.
  • Salar O, Mustaq F, Ahmed M. Defecation pain and coccydynia due to an anteverted coccyx: a case report. J Med Case Rep. 2012; 6: 175. Accessed 7/1/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.