Ból gardła - możesz wyleczyć go ciepłą wodą i miodem!
Ból gardła jest jedną z najczęstszych dolegliwości, jaka występuje u ludzi. Jest na tyle powszechna, że z pewnością każdy z nas miał go co najmniej raz. Na szczęście jest to problem zdrowotny stosunkowo niegroźny i bardzo łatwy do wyleczenia.
Wypróbuj zatem zaproponowaną przez nas naturalną metodą, którą gorąco polecamy w naszym dzisiejszym artykule. Dowiedz się, jak możesz wyleczyć ból gardła za pomocą ciepłej wody i miodu. Zapraszamy do lektury!
Przede wszystkim powinieneś wiedzieć o tym, że ból gardła może być spowodowany przez różnego rodzaju wirusy lub bakterie. Jeśli nie chcesz stosować jedynie środków opartych o składniki naturalnego pochodzenia, powinieneś udać się do lekarza, aby ustalić źródło Twoich dolegliwości.
Jakie są przyczyny wywołujące ból gardła?
Ból gardła, znany również jako zapalenie gardła, jest bardzo powszechnie spotykaną dolegliwością. Charakteryzuje się takimi typowymi objawami jak na przykład chrypka, kaszel, trudności w połykaniu, bolesne połykanie, a w niektórych przypadkach także gorączka.
Jednak tylko w niewielkim odsetku przypadków ból gardła wymaga leczenia za pomocą antybiotyków. Zazwyczaj dyskomfort i wszystkie dolegliwości ustępują samoistnie. Czasami skuteczne może okazać się zastosowanie środków przeciwbólowych i środków przeciwzapalnych, zarówno naturalnych, jak i będących produktami przemysłu farmaceutycznego.
Przyczyny wywołujące ból gardła są naprawdę bardzo zróżnicowane. Na przykład w przypadku dzieci powszechną przyczyną tego typu dolegliwości jest zakażenie paciorkowcami wywołane przez bakterie z grupy paciorkowców.
Młodzież i dorośli chorujący na mononukleozę również uskarżają się bardzo często na ból gardła. Wirusy powodujące choroby takie jak przeziębienie czy też grypa są również częstymi przyczynami bólu gardła.
Alergie także mogą powodować ten nieprzyjemny dyskomfort. Zwłaszcza gdy są one spowodowane brakiem wilgoci w atmosferze. Efekt ten bierze się z tego, że suche powietrze sprzyja namnażaniu się wirusów, bakterii i roztoczy. Dlatego też dolegliwości ze strony układu oddechowego zwykle nasilają się częściej w chłodne i suche dni.
Zanieczyszczenie środowiska i niezdrowe nawyki, takie jak palenie papierosów, mogą także powodować ból gardła. W tym drugim przypadku osoby będące biernymi palaczami (czyli przebywające w towarzystwie osób palących papierosy) są również narażone na wystąpienie tej choroby.
Wynika to z tego, że są one narażone na wdychanie dymu papierosowego powodującego podrażnienie gardła i dróg oddechowych.
Przeczytaj również: Gardło jest podrażnione i boli? Wypróbuj te domowe sposoby
Jakie są zalety miodu pozwalające na złagodzenie bólu gardła?
Możesz w to wierzyć lub nie, ale prawdopodobnie już masz w domu składniki pozwalające Ci własnoręcznie stworzyć doskonałe lekarstwo na wyleczenie tej nieprzyjemnej dolegliwości. Mamy tutaj na myśli miód naturalny, który – w połączeniu z ciepłą wodą – pomoże Ci skutecznie złagodzić ból.
Oprócz oczywiście tego, że jest naprawdę pyszny, to miód ma także wiele innych korzyści dla Twojego zdrowia.
Chociaż z pewnością używasz go do słodzenia napojów, towarzyszy Ci podczas śniadania lub dodajesz go do swoich deserów, jest to również w pełni naturalny środek o niezwykle cennych właściwościach. Niewątpliwie więc powinieneś z nich korzystać, jak najczęściej.
Ta wspaniała substancja naturalnego pochodzenia ma także silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, nawilżające, gojące i kojące. Oznacza to, że miód jest idealny do leczenia różnego rodzaju chorób układu oddechowego lub dolegliwości, takich jak właśnie ból gardła.
Miód ponadto zmniejsza wydzielanie śluzu i kaszel, które mogą powodować ból gardła. Łagodzi również chrypkę lub pieczenie, ponieważ działa jako warstwa ochronna i nawilżająca. Miód zwalcza także bakterie i zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Ponadto kontroluje również alergie na unoszący się w powietrzu pyłek roślin, które mogą również powodować ból gardła.
Niektóre leki i naturalne środki pomagają złagodzić dyskomfort w ciągu kilku dni. Zalecamy jednak naturalne i bardzo smaczne lekarstwo na ten dyskomfort. Oczywiście jest nim miód. W połączeniu z ciepłą wodą pomoże Ci on złagodzić ból gardła w ciągu zaledwie kilku dni.
Zobacz także: Połączenie miodu i cytryny – korzyści
Ciepła woda i miód, jako skuteczne lekarstwo na ból gardła
Jak zatem stworzyć lekarstwo na bazie miodu i ciepłej wody pozwalające wyleczyć ból gardła? Oto bardzo prosty przepis:
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 2 łyżki stołowe miodu (50 g)
Sposób przygotowania opisywanego lekarstwa:
- Podgrzej szklankę wody w garnku.
- Następnie rozcieńcz dwie łyżki stołowe miodu w tak uzyskanej ciepłej wodzie i przepłucz gardło tą mieszaniną.
- Możesz powtarzać ten zabieg codziennie z rana i wieczorem tak długo, aż ból zniknie.
Ten domowej roboty środek pomaga zmniejszyć stan zapalny gardła i złagodzić jego ból. Jeśli wolisz, możesz dodać także trochę soku z cytryny do tej mieszaniny i wypić ją, jak herbatę. Jest to również doskonałe lekarstwo na ból gardła.
Pamiętaj także o tym, że zawsze możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia u Ciebie bólu gardła. Aby to zrobić, musisz wprowadzić pewne zmiany dotyczące swojej higieny i stylu życia. Częściej myj ręce i unikaj wkładania ich do ust. Nie krzycz i nie nadwerężaj strun głosowych.
Unikaj bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy mają jakąś chorobę wirusową, jak przeziębienie lub grypę. Jeśli jesteś palaczem, spróbuj pozbyć się tego wyjątkowo szkodliwego nawyku jak najszybciej. Jeśli w ciągu tygodnia nie udało Ci się wyleczyć bólu gardła, udaj się do lekarza.
Możesz bowiem cierpieć o bardziej rozległą infekcję dróg oddechowych. W takim przypadku nie obejdzie się bez specjalistycznego leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Worrall, G. (2011). Acute sore throat. Canadian Family Physician.
- Chan, T. V. (2010). The patient with sore throat. Medical Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.mcna.2010.06.001
- Summers, A. (2005). Sore throats. Accident and Emergency Nursing. https://doi.org/10.1016/j.aaen.2004.10.008
- Mistik, S., Gokahmetoglu, S., Balci, E., & Onuk, F. A. (2015). Sore throat in primary care project: A clinical score to diagnose viral sore throat. Family Practice. https://doi.org/10.1093/fampra/cmv015
- Miguel, M. G., Antunes, M. D., & Faleiro, M. L. (2017). Honey as a Complementary Medicine. Integrative medicine insights, 12, 1178633717702869. https://doi.org/10.1177/1178633717702869