Ból barku — poznaj 7 naturalnych sposobów na jego uśmierzenie

Ból barku może być bardzo irytujący i trudny do pozbycia się. Dzisiaj podzielimy się kilkoma naturalnymi sposobami, aby go złagodzić.
Ból barku — poznaj 7 naturalnych sposobów na jego uśmierzenie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Thais Guillén Otero

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ból barku powstaje z powodu niewłaściwego ruchu, złej postawy lub nadmiernego napięcia. Może to być bardzo irytujące i czasami możemy uciekać się do kremów farmaceutycznych, nie wiedząc, że istnieją naturalne środki, aby zaradzić sytuacji. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ból barku może występować znacznie częściej, niż myślisz. W rzeczywistości często dotyka tych, którzy wykonują pracę biurową.

Jak pojawia się ból barku?

Ramię to zestaw stawów, które łączą ramię z tułowiem. Składa się z trzech kości (kości ramiennej, łopatki oraz obojczyka). Składa się również z kilku mięśni, więzadeł i ścięgien, które zapewniają mu stabilność i ruch.

Ze względu na szeroki zakres codziennych czynności, w które jest zaangażowany, łatwo jest podatny na drobne lub poważne obrażenia. Bóle barków mogą pojawić się po prasowaniu, myciu, przycinaniu ogrodu, intensywnym wysiłku fizycznym wymagającym poruszania rękami, uprawianiu sportu bez odpowiedniego rozgrzania, podnoszeniu dużych ciężarów itp.

Zdjęcie rentgenowskie barku

Przeczytaj również: 

Najczęstsze problemy z barkami

 • Zwichnięcie: Zwichnięcie występuje, gdy czubek kości ramienia jest wypychany z panewki barkowej. Może się to zdarzyć z powodu nadużywania, skręceń lub uderzeń. Kiedy więzadła, ścięgna i mięśnie wokół barku stają się luźne lub naderwane, mogą się powtarzać zwichnięcia, powodując ból i niestabilność, jeśli ramię jest uniesione lub przesunięte do przodu.
 • Zapalenie kaletki: kaletki działają jak podkładki, które zmniejszają tarcie między mięśniami i kośćmi. Nadużywanie barku może prowadzić do zapalenia kaletki, co powoduje ból i utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak czesanie włosów czy ubieranie się.
 • Zapalenie ścięgien: ścięgna składają się z włókien tkanki łącznej i są odpowiedzialne za łączenie mięśni i kości. Zapalenie ścięgna jest zwykle spowodowane powtarzającymi się ćwiczeniami bez zachowania prawidłowej postawy lub może być związane z innymi urazami, takimi jak skręcenia.
 • Złamanie: złamania są wynikiem złamania kości i zwykle występują w wyniku upadków lub urazów o dużej sile uderzenia, takich jak wypadki sportowe lub samochodowe. Powodują silny ból i stan zapalny.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się w wyniku postępującego zużywania się stawów i często wiąże się z naderwaniem mięśni i ścięgien oraz infekcją. Objawia się stanem zapalnym, bólem i sztywnością.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, która powoduje stan zapalny stawów i objawia się bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem i deformacją.

Siedem naturalnych środków na ból barku

Teraz gdy wiesz, jakie poważne uszkodzenia może doznać twoje ramię, na pewno będziesz się zastanawiać, co możesz zrobić, aby je złagodzić. Pierwszym zaleceniem jest udanie się do lekarza w celu uzyskania właściwej diagnozy. Następnie, kiedy już wiesz, co dokładnie Ci dolega, możesz zastosować dowolny z tych siedmiu naturalnych środków na ból barku.

1. Szałwia na ból barku

Herbata miętowa na ból barku

 

 

 

 

Jeśli podczas ćwiczeń doświadczyłeś skręcenia ramienia, to jest to lekarstwo, którego potrzebujesz!

 • Najpierw zmiażdż trzy garście liści szałwii i gotuj je w ¼ litra octu przez 5 minut.
 • Zanurz ściereczkę w mieszance.
 • Umieść go na zwichnięciu tak gorąco, jak możesz tolerować, trzy razy dziennie.

2. Krem mentolowy

Jeśli lubisz samodzielnie przygotowywać lekarstwa, oto wspaniały krem do masażu.

 • Podgrzej 170 gramów oczaru wirginijskiego, cztery łyżeczki lanoliny i sześć łyżeczek mentolu w kąpieli wodnej.
 • Poczekaj, aż mieszanina będzie miała kremową konsystencję.
 • Zdejmij z ognia i ostudź.
 • Używaj go do masażu stawu barkowego i delikatnie pobudzaj krążenie.

Może ci się spodobać: Złagodź ból pleców za pomocą prostej techniki oddychania

3. Rozmaryn na stawy reumatyczne lub artretyczne

Na silne bóle reumatyczne proponujemy ten cudowny lek.

 • Dodaj pół szklanki liści rozmarynu i pół łyżeczki olejku goździkowego do filiżanki oleju roślinnego.
 • Doprowadzić do wrzenia przez 20 minut.
 • Pozostaw tę mieszankę do ostygnięcia i przecedź przez gazę.
 • Możesz go używać jako okład (za pomocą szmatki lub bawełny) trzy razy dziennie.

4. Pieprz Cayenne na ból barku

Czy masz stan zapalny i ból ramienia? Jeśli tak, możesz zastosować ten naturalny środek, który będzie dla Ciebie bardzo pomocny.

 • Zagotuj ¼ szklanki octu i dodaj pieprz cayenne, aby uzyskać pastę.
 • Rozprowadź tę pastę na bandażu, nałóż oliwę z oliwek na skórę barku.
 • Nosić okład przez dwie godziny.
 • Na koniec dobrze spłucz pozostałą paprykę.

5. Cytryna może pomóc w zapaleniu stawów

Cytryna
Cytryny mogą pomóc w walce z zapaleniem stawów i zapobiegać bólom barków.

Na bóle artretyczne nie ma nic lepszego niż chłodny masaż z połową cytryny. Jego olejki eteryczne pomogą ukoić Twoje ramię.

Możesz podgrzać trochę cytryny, jeśli chcesz mieć znacznie cieplejszy masaż. To produkt, który na pewno masz pod ręką, jeśli nie masz żadnego z innych środków.

6. Awokado

Wierz lub nie, ale nasiona awokado są bardzo skuteczne w łagodzeniu bólu stawów lub mięśni ramion.

 • Aby z nich skorzystać, sproszkuj dwa suszone nasiona awokado i wymieszaj je z ciepłym miodem na pastę.
 • Nałóż go na ramię, wykonując delikatne okrężne masaże.

7. Ziemniaki zapobiegające zapaleniu kaletki

Objawy zapalenia kaletki można złagodzić odrobiną ziemniaka. Aby skorzystać z tego naturalnego środka, musisz wykonać następujące kroki:

 • Zetrzyj ziemniaka i dodaj go do szklanki wody.
 • Pozostaw na noc. Następnego ranka przecedź go przez gazę.
 • Pij to lekarstwo codziennie przed śniadaniem.

Pamiętaj, że Twoje ramiona potrzebują Twojej pielęgnacji i wymagają czegoś więcej niż tylko tych naturalnych środków. Wykonuj ćwiczenia rozciągające i uprawiaj sporty z odpowiednią rozgrzewką i unikaj dużych obciążeń i gwałtownych ruchów. To zapewni zdrowe i mocne ramiona.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Cardile, V., Russo, A., Formisano, C., Rigano, D., Senatore, F., Arnold, N. A., & Piozzi, F. (2009). Essential oils of Salvia bracteata and Salvia rubifolia from Lebanon: Chemical composition, antimicrobial activity and inhibitory effect on human melanoma cells. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2009.08.034
 • Castro, K. W. V., Sanchez, C. A. Z., Galvez, L. K. M., & Ortiz, B. M. S. (2020). Hombro congelado. Diagnóstico y tratamiento. RECIAMUC, 4(1), 267-275. https://www.reciamuc.com/index.php/RECIAMUC/article/view/432/652
 • Green, S., Buchbinder, R., & Hetrick, S. E. (2003). Physiotherapy interventions for shoulder pain. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004258
 • Nicholson, E. T., & Wieder, H. S. (1959). Shoulder pain. Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.1959.03000250027008
 • Poblete, C. M., & López, J. J. V. (2012). Asociación entre puesto de trabajo computacional y síntomas musculoesqueléticos en usuarios frecuentes. Medicina y seguridad del trabajo, 58(227), 98-106. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5382325
 • Rodríguez-Martín, S., & Melogno-Klinkas, M. (2018). El dolor crónico de hombro en las actividades instrumentales de la vida diaria. Rehabilitación, 52(1), 38-44.
 • Sánchez-González, C. O., & Doménech, R. M. (2005). Bursitis infecciosa. Seminarios de la Fundación Española de Reumatología, 6(2), 72-78. https://www.elsevier.es/index.php?p=revista&pRevista=pdf-simple&pii=S1577356605744870&r=274

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.