Boczniaki: składniki odżywcze i korzyści

Grzyby to doskonałe pożywienie z dużą ilością witamin i minerałów. Dowiedz się więcej o boczniaku.
Boczniaki: składniki odżywcze i korzyści
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia, 2023

Boczniaki mają doskonałe właściwości organoleptyczne i mogą przynosić korzyści zdrowotne, gdy wchodzą w skład zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Jest to jeden z najpopularniejszych grzybów uprawnych, między innymi ze względu na swój łagodny i delikatny smak. Można go wprowadzać jako składnik wielu różnych przepisów i jest bardzo wszechstronny na poziomie kulinarnym.

Zanim przejdziemy dalej, należy zauważyć, że spożywanie grzybów jest zalecane przez prawie wszystkich dietetyków. Zawierają wiele mikroelementów i fitochemikaliów oraz pomagają zapobiegać niedoborom, modulując poziom utleniania i stany zapalne w organizmie.

Boczniaki: składniki odżywcze

Boczniaki charakteryzują się dużą ilością witamin z grupy B. Zawierają również witaminy D, C i K.

Ponadto dostarczają niezbędne minerały, takie jak żelazo, sód, jod, cynk, potas i selen. Wszystkie są niezbędne, aby reakcje zachodzące na co dzień w środowisku wewnętrznym przebiegały sprawnie.

Z drugiej strony ten grzyb nie ma wielu kalorii, co zresztą dotyczy większości grzybów.

Zawiera jednak duże ilości błonnika. Może pomóc w uzyskaniu uczucia sytości i poprawie funkcjonowania przewodu pokarmowego, wspomagając dobry tranzyt. Można go bez problemu spożywać w ramach diety niskokalorycznej, mającej na celu utratę wagi.

Nie można również pominąć faktu, że część błonnika zawartego w tym grzybie jest typu rozpuszczalnego. Mowa o substancji, która fermentuje w przewodzie pokarmowym, służąc jako substrat energetyczny dla żyjących tam bakterii. Dzięki temu rzadziej będziemy doświadczać dysbiozy.

Boczniaki.
Niska kaloryczność i wysokie stężenie przeciwutleniaczy w boczniakach sprawiają, że nadają się do diet odchudzających.

Wypróbuj ten wspaniały przepis: Klopsiki w hiszpańskim sosie

Korzyści zdrowotne

Po pierwsze, należy zauważyć, że boczniaki mogą pomóc w regulacji funkcji układu odpornościowego. Wykazano, że witamina C wzmacnia wrodzone i adaptacyjne szlaki systemu obronnego ludzkiego organizmu. W rezultacie infekcje są mniej prawdopodobne, a jeśli się rozwiną, objawy będą znacznie łatwiejsze do opanowania.

Nie powinniśmy też lekceważyć znaczenia cynku, kolejnego pierwiastka, który może mieć kluczowe znaczenie dla poprawy skuteczności naszych naturalnych mechanizmów obronnych. W tym przypadku minerał bierze udział w procesach różnicowania komórek serii białej. W konsekwencji patogeny mogą być skuteczniej zwalczane.

Kolejnym ważnym punktem jest witamina D. Niewiele produktów spożywczych zawiera ten pierwiastek.

To prawda, że witamina D zawarta w produktach roślinnych nie jest tak wysokiej jakości, jak ta, którą syntetyzuje nasz organizm lub ta, którą znajdujemy w niebieskich rybach. Ale i tak pomaga pokryć dzienne zapotrzebowanie. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „ Reviews in Endocrine & Metabolic Disorders” utrzymywanie się  niedostatecznego poziomu witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju złożonych chorób.

Na koniec należy zauważyć, że grzyb ten zawiera dość dużo witaminy K. Może to być niebezpieczne dla osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Z tego powodu lepiej byłoby skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy ten można włączyć boczniaki do swojej diety, czy nie.

Zakrzep krwi.
Osoby leczone lekami przeciwzakrzepowymi z powodu problemów sercowo-naczyniowych powinny ograniczyć spożycie pokarmów zawierających dużo witaminy K.

Możesz być także zainteresowany: Trzy niskokaloryczne przepisy z grzybami

Boczniaki: zdrowy pokarm

Boczniaki są zdrowe i mogą być spożywane regularnie. Zapewniają dobry wybór niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, zwłaszcza witamin i minerałów.

Są też niskokaloryczne, więc nie musisz martwić się o to, ile zjesz i jak to wpłynie na stan składu ciała. Pomagają również osiągnąć uczucie sytości.

Na koniec należy wspomnieć, że jednym z kluczowych punktów w utrzymaniu dobrej diety jest różnorodność. Jeśli uwzględnisz produkty z różnych grup, prawdopodobieństwo wystąpienia deficytów w jakimkolwiek obszarze będzie mniejsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017;9(11):1211. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111211
  • Wessels I, Maywald M, Rink L. Zinc as a Gatekeeper of Immune Function. Nutrients. 2017;9(12):1286. Published 2017 Nov 25. doi:10.3390/nu9121286
  • da Silva, Marliane CS, et al. “Enrichment of Pleurotus ostreatus mushrooms with selenium in coffee husks.” Food chemistry 131.2 (2012): 558-563.
  • Lesa, Kaisun Nesa, et al. “Nutritional Value, Medicinal Importance, and Health-Promoting Effects of Dietary Mushroom (Pleurotus ostreatus).” Journal of Food Quality 2022 (2022).
  • Holick MF. The vitamin D deficiency pandemic: Approaches for diagnosis, treatment and prevention. Rev Endocr Metab Disord. 2017;18(2):153-165. doi:10.1007/s11154-017-9424-1
  • Deepalakshmi, Krishnamoorthy, and Mirunalini Sankaran. “Pleurotus ostreatus: an oyster mushroom with nutritional and medicinal properties.” Journal of Biochemical Technology 5.2 (2014): 718-726.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.