Bliźnięta w klasie: powinni być razem czy osobno?

To, czy w szkole umieszczać bliźnięta razem w jednej klasie, czy osobno, to debata, która dotyczy kwestii tożsamości i osobowości. Na szczęście wiele badań może nam pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.
Bliźnięta w klasie: powinni być razem czy osobno?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Rodzice i nauczyciele często zastanawiają się, czy bliźnięta powinny być w klasie razem, czy osobno, gdy nadejdzie czas do szkoły. Pytanie to pojawia się coraz częściej, tym bardziej w dzisiejszych czasach, kiedy poród mnogi jest częstszy niż kilkadziesiąt lat temu.

Bliźnięta jednojajowe lub dwujajowe były razem od zawsze i często czują się lub postrzegają siebie jako jednostkę. Jest to znane jako tożsamość bliźniacza. Jak w przypadku wielu trudnych decyzji, w szkole musi dominować zdrowy rozsądek. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i wiedzą, jaka byłaby najlepsza opcja dla ich dzieci.

Przyjrzyjmy się, dlaczego niektóre szkoły nakazują separację w tym względzie i rozwiązują problem w świetle nauki.

Dlaczego niektóre szkoły zalecają rozdzielanie bliźniaków w klasie?

Dla rodziców uczęszczanie bliźniaków do tej samej szkoły jest opłacalną formułą. Oprócz tego, wiele bliźniaków musi koniecznie być razem, jeśli jest tylko jedna klasa w szkole i danym roczniku. Często nie ma więc alternatywy ani wyboru.

Ogólnie jednak tradycyjne szkoły uważają, że bliźnięta powinny być rozdzielane, ponieważ sprzyja to budowaniu tożsamości. Sugeruje to, że osobowość konstruuje się autonomicznie i indywidualnie, co kontrastuje z jednością, którą często wykazują i demonstrują bliźniacy.

Separacja w szkołach wynika z obawy, że jedno dziecko może stać się zbyt zależne od drugiego, co może wpłynąć na jego rozwój. W niektórych szkołach nawet nie proponuje się tej opcji, a raczej narzuca się separację.

Aby uniknąć możliwych sytuacji konfliktowych, wiele szkół umieszcza bliźnięta w oddzielnych klasach. Jest to jednak decyzja coraz bardziej sprzeczna z dowodami naukowymi. Wiele badań faktycznie wskazuje na korzyści rozwojowe, jeśli bliźnięta pozostają razem, więc szkoły dodały elastyczne zasady, które pozwalają rodzicom decydować.

Gemelos en una ecografía.
Bliźnięta mają wiele wspólnych cech, które często prowadzą do rozwinięcia podobnego poczucia tożsamości.

Co mówi nauka?

Badania naukowe potwierdzają, że separacja może przysporzyć problemów. Bliźniacy bronią się nawzajem, wspierają i współpracują, będąc razem. To stan, który ich zdaniem jest bardzo szczególny i intensywny. W rzeczywistości mówi się, że jest to najbliższa relacja, jaka może istnieć między dwojgiem ludzi.

Złożoność pojawia się, ponieważ każde dziecko dorasta w oderwaniu od jedności, jaką kiedyś posiadało z matką. Ale bliźnięta muszą to osiągnąć nie tylko w odniesieniu do matki, ale także do rodzeństwa. Bliźniaki, które dorastają razem, osiągają odrębną tożsamość, ponieważ każdy z nich koncentruje się na byciu innym.

Jednak we wczesnych latach nie jest pożądane, aby były rozdzielane. Dane potwierdzają to twierdzenie. Wczesna separacja niesie ze sobą problemy internalizacji. Jest to bardziej widoczne w przypadku bliźniąt niż w przypadku rodzeństwa lub bliźniąt dwujajowych.

W szczególności nauczyciele muszą być tego świadomi w swoich zachowaniach. W rzeczywistości nauczyciele i rodzice powinni uzgodnić i zaproponować warunki uczenia się bliźniąt w jednej klasie.

Z drugiej strony założenie różnicowania tożsamości zależy od tego, czy mówimy o bliźniakach jednojajowych, czy dwujajowych. Ten ostatni przypadek będzie miał różne zachowania. Niekiedy skłonność do ochrony bliźniaka przejawia się w tym, że bliźniaczka może pełnić rolę matki, opiekując się bratem.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

Kupowanie identycznych rzeczy dla bliźniąt nie jest najlepszą opcją

Rodzice bliźniaków mają tendencję do identycznego ubierania i kupowania podwójnych przedmiotów dla swoich dzieci. Jest to praktyczne i ma zalety ekonomiczne i estetyczne, ponieważ mylenie identycznych dzieci bywa często zabawne i takie bliźnięta wzbudzają zainteresowanie i ciekawość. Przyczynia się to jednak do zapobiegania afirmacji wyjątkowości i tożsamości.

Dlatego ważne jest, aby to rodzice, a nie dzieci, zdobyli się na wysiłek, aby pomóc swoim dzieciom wyróżnić się. W rzeczywistości niektórzy rodzice często rozmawiają z nimi obojgiem tak, jakby byli tą samą osobą. Mogą nawet czytać im tę samą bajkę na dobranoc i dawać im te same prezenty, aby się nie kłóciły.

Świadomość tej szkodliwej postawy pomoże przezwyciężyć skłonność do kupowania wszystkiego w podwójnej wersji. Zamiast tego zaoferuje dzieciom różnorodne formy i bodźce, które pomogą im się rozwijać. Najlepiej, jeśli nauczą się wybierać osobno i bez nacisku na dostosowanie się do bliźniaka.

Jeśli bliźnięta ubierają się podobnie, kiedy patrzą na swojego brata lub siostrę, ciągle widzą siebie. Rozpoznanie siebie jako jednostki zajmie im w takim przypadku więcej czasu. Zwłaszcza starsze bliźnięta mogą się tym denerwować.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

Spotkania towarzyskie poza szkołą

Z każdego punktu widzenia, nagłe zmiany i nieoczekiwane przerwy są niekorzystne. Aby bliźnięta poradziły sobie z nową sytuacją szkolną, dobrym pomysłem jest wcześniejsze uczestniczenie w swobodnej i zabawnej dynamice edukacyjnej i socjalizacyjnej.

Dzieci były sobie bliskie i funkcjonowały na co dzień tylko ze sobą w intensywnym życiu rodzinnym. Ich poprzednia socjalizacja jest dobrą zapowiedzią tego, co zastaną w szkole. Inne dzieci i różnorodność poza domem poszerzają ich horyzonty poznawcze.

Dobrym pomysłem jest, aby uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela przez kilka godzin, gdzie mogą być sami, bez bliźniaka i spędzać czas z grupą. Dzieci w ich wieku, zabawki i inne atrakcje mogą na chwilę odwrócić uwagę od bliźniaka.

Dzięki tym ćwiczeniom dzieci będą wiedziały, że różnią się nie tylko od siebie nawzajem, ale także od osób, z którymi wchodzą w interakcje. Wtedy szkoła nie będzie dla nich tak obca i będą mogły praktykować komunikowanie się i nawiązywanie przyjaźni.

Grupos de niños socializando.
Socjalizacja inna niż ta wykonywana w środowisku szkolnym, pomaga bliźniakom rozpoznać ich różne tożsamości.

Kiedy bliźnięta powinny być rozdzielone w klasie?

Powiedzieliśmy już, że nie powinno być sztywnej i jedynie słusznej postawy co do tego, czy bliźnięta będą razem czy osobno w klasie. Jeśli jednak bycie razem utrudnia rozwój społeczny jednej osoby, to należy je rozdzielić.

Ponadto najlepiej jest dokonać zmiany, jeśli jedno z bliźniąt wyraźnie dominuje nad drugim lub jeśli szybciej rozwija mowę. Jeśli konkurencja lub negatywne opinie powodują, że są drażliwe i agresywne, nie jest to dobry znak.

Dlatego bliźnięta do piątego roku życia muszą mieć poziom socjalizacji, który pozwoli im nawiązywać przyjaźnie. Wyjście z domu i przebywanie w grupach pomoże im, jeśli konieczne będzie rozdzielenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.