Blizna keloidowa - kilka zabiegów godnych uwagi
Generalnie blizna keloidowa nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka. Jednak te znaki są uważane za nieestetyczne i w wielu przypadkach znajdują się w widocznych obszarach, co może negatywnie wpływać na samoocenę osób, które je mają. Na szczęście w dzisiejszych czasach medycyna ma wiele alternatyw, aby poprawić ich wygląd.
Co więcej, blizna keloidowa może być nawet całkowicie wyeliminowana. Jakie są opcje? W tym artykule przyjrzymy się bliżej kilku najciekawszym.
Czym jest blizna keloidowa i dlaczego powstaje?
Kolumbijskie Stowarzyszenie Dermatologii i Chirurgii Dermatologicznej definiuje bliznowce jako nadmierny wzrost tkanki włóknistej podczas gojenia się rany. Ich wygląd często przekracza granice pierwotnej rany. Zwykle pojawiają się po przecięciu skóry, ale prawdopodobnie pojawiają się również spontanicznie, zwłaszcza jeśli dana osoba ma pewne predyspozycje.
Czasopismo Acta Médica Costarricense wspomina, że zaburzenia normalnej struktury kolagenu są powiązane z nieproporcjonalnym pogrubieniem skóry podczas gojenia, co prowadzi do tego niepożądanego efektu. W tym miejscu dziennik Pascua Dermatology Center Journal dodaje, że wzrost fibroblastów i macierzy kolagenowej powoduje przerostowe następstwa skóry i ból.
Skłonność do powstawania blizn keloidowych może wynikać z czynników genetycznych.Objawy blizny keloidowej
Głównym objawem bliznowców jest stwardniały, grudkowaty wygląd. Inne cechy tego stanu są następujące:
- Swędzenie
- Ból
- Podrażnienie
- Zaczerwienienie ciała
- Guzek z fałdami
- Zmienione czucie w okolicy
Te blizny mają tendencję do rozwijania się w dowolnym miejscu na ciele, chociaż najczęstszymi obszarami są płatek ucha, szyja, głowa i klatka piersiowa. Czasami z biegiem czasu bliznowce zmniejszają się, aż stają się mniej widoczne.
Czy można zapobiec bliźnie keloidowej?
Według publikacji amerykańskiej National Library of Medicine bliznowce częściej występują u czarnych, Azjatów, Latynosów i osób poniżej 30 roku życia. Nawiązują do tego, że predyspozycje mogą być przenoszone z rodziców na dzieci. Wszystkie te czynniki wpływają na możliwość powstania tego typu blizn. Jednak pewne środki ostrożności mogą pomóc w uniknięciu ich deformacji.
Wśród udzielonych porad ważne jest, aby stosować kremy przeciwsłoneczne, zakrywać blizny i stosować leki przepisane przez lekarza. Ponadto pacjentom podatnym i w pełni świadomym swojego stanu zalecają unikanie niepotrzebnych zabiegów piercingu i operacji.
Przeczytaj również: Gojenie ran – dowiedz się, jak postępować i czego unikać!
Zabiegi usuwania blizny keloidowej
Zgodnie z charakterystyką blizny zabieg na keloid jest określany przez dermatologa. Istnieją konserwatywne terapie, takie jak na przykład makijaż kamuflażowy, który jest wygodną metodą, jeśli dana osoba woli unikać innych technik. Może być konieczne połączenie kilku zabiegów, aby usunąć blizny. Przyjrzyjmy się, jakie zabiegi są polecane.
1. Leczenie laserowe
Kilka sesji z pulsującym światłem laserowym pomaga spłaszczyć guzek keloidowy. Przerwa między sesjami wynosi od 1 do 2 miesięcy. Aby uzyskać lepszą odpowiedź, najlepiej połączyć terapie z ampułkami z kortyzonem.
2. Zastrzyki z kortykosteroidów
Zastrzyki z kortykosteroidów wywierają działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Te dawki zmniejszają obrzęk bliznowca. Celem jest sprawienie, aby znak wyglądał bardziej płasko. W tym celu specjalista diagnozuje rodzaj infiltrowanej substancji oraz liczbę odpowiednich sesji. W większości przypadków zakładają trzy nakłucia, rozstawiając je co miesiąc.
3. Chirurgia
Interwencja chirurgiczna jako leczenie blizny keloidowej budzi kontrowersje. Chociaż resekcja i infiltracja guzka mogą zmniejszyć jego nawroty, dla niektórych jest uważana za ostatnią alternatywę.
W rzeczywistości usunięcie tych blizn u osób z historią bliznowców zwiększa ryzyko powstania nowych formacji. Konsensus co do operacji polega na uciekaniu się do niej tylko wtedy, gdy minimalnie inwazyjne mechanizmy estetyczne nie przynoszą rezultatów. Z kolei uważa się, że ryzyko jest zmniejszone dzięki połączeniu operacji z innymi rodzajami leczenia.
4. Toksyna botulinowa
Biuletyn Surgeon General stwierdza, że stosowanie toksyny botulinowej typu A (BAT) jest skutecznym wyborem terapeutycznym w przypadku bliznowców. Z kolei czasopismo Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana podkreśla wpływ TBA na apoptozę i proliferację komórek, co powoduje poprawę kliniczną i histologiczną bliznowców.
Zastrzyki TBA należy wykonać tak szybko, jak to możliwe, aby zmniejszyć napięcie spowodowane urazem lub urazem. Już po dwóch lub trzech sesjach można zauważyć zmianę. Całkowitą liczbę niezbędnych wizyt ustala lekarz. Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii zauważa, że jeśli nie ma poprawy wyglądu blizny, toksyna botulinowa prawie zawsze leczy swędzenie związane z bliznowcami do minimum.
5. Maści
Maści wspomagają maskowanie blizn, łagodzą swędzenie, zapobiegają dyskomfortowi i łagodzą ból. Według Fundación Piel Sana są to miejscowe kortykosteroidy o właściwościach przeciwzapalnych, zwężających naczynia, przeciwświądowe, antyproliferacyjne i apoptotyczne.
Zwykle są to preparaty zawierające dezoksymetazon, fibrynolizę oraz siarczan cynku i miedzi. Ze względu na delikatność tych leków miejscowych muszą być przepisywane przez pracownika służby zdrowia.
6. Presoterapia
Presoterapia to rodzaj terapii, która polega na uciskaniu blizn keloidowych taśmą lub bandażem elastycznym. To technika redukcyjna, jak przekonuje magazyn Medicina Integral.
Aby ta technika była skuteczna, ciśnienie musi wynosić 24 milimetry słupa rtęci (mmHg). Dzięki temu przekracza normalne ciśnienie kapilarne, jak wynika z analizy czasopisma Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana. Zaleca się, aby presoterapia trwała kilka miesięcy w okresach od 12 do 19 godzin.
7. Silikon
Zabieg ten polega na zakryciu blizny samoprzylepnym i wodoodpornym plastrem. Plastry silikonowe są idealne do ochrony skóry przed zaczerwienieniem i obniżenia wysokości guzka.
Przed umieszczeniem go na keloidzie oczyść i osusz obszar. Plaster powinien działać przez 12 godzin dziennie przez okres trzech miesięcy. Zostaw go na czas wykonywania codziennych czynności; nie ma znaczenia, czy zmoknie; plastry są zdatne do ponownego użycia przez co najmniej tydzień.
8. Radioterapia
Kolumbijskie Towarzystwo Dermatologiczne twierdzi, że radioterapia jest pozytywna w leczeniu bliznowców i zapobieganiu nawrotom. Zabieg przyniósł lepsze rezultaty, jeśli został poprzedzony operacją zniszczenia tkanki keloidowej.
W ciągu maksymalnie trzech dni po operacji promieniowanie postępuje, przekształcając keloid w tkankę hipokomórkową i zapobiegając nadmiernej proliferacji fibroblastów. Technika ta wymaga wspólnego udziału chirurgów plastycznych, dermatologów i radiologów.
9. Naturalne środki zaradcze
Medycyna naturalna jest tańsza niż inne metody leczenia blizn. Istnieją domowe środki łagodzące bliznowce. Aloes , miód i woda różana należą do organicznych opcji, które ukrywają te niechciane ślady. Te naturalne środki mają właściwości, o których wiadomo, że promują ogólny stan zdrowia i wygląd skóry.
Wydaje się, że niektóre naturalne środki, takie jak żel Aloe Vera, pomagają zmniejszyć blizny. Brakuje jednak dowodów na ich skuteczność.Blizna keloidowa a powikłania
Blizny keloidowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W rzadkich przypadkach lekarze zlecają biopsje w celu wykluczenia innych zmian skórnych. Dopóki stosujesz się do zaleceń specjalistów, blizny się nie pogarszają. Plastry, środki nawilżające, serum do stosowania miejscowego i filtry przeciwsłoneczne są ważne, aby zmniejszyć wygląd blizny keloidowej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arellano Arreguín J, Flores Hernández N, Flores Hernández U, Juárez Gutiérrez Z, Ramón Gamboa V, Zaragoza Álvarez C. Uso de toxina botulínica en cicatriz queloide. Cirujano General. Vol. 3. Núm. 2. pp. 76-81. México; 2014. https://www.mendeley.com/catalogue/378e787b-df50-378d-b551-38222770cc3b/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7Bdc451c3f-ffb8-4858-859c-794ac2d91a69%7D
- Citron Machón G, Poveda Xatruch J. La cicatrización queloide. Acta Médica Costarricense. Vol. 50. Núm. 2. Costa rica; 2009. https://www.mendeley.com/catalogue/27f27d1c-a4c7-3339-9024-0ace52d67f99/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B98a2a98b-3ed1-46aa-bf48-8e329daf643b%7D
- Desoximetasone topical. Drugs.com. Estados Unidos; 2021. https://www.drugs.com/mtm_esp/desoximetasone-topical.html
- Enríquez Merino J, Martha C. Opciones terapéuticas para cicatrices queloides e hipertróficas. Revista del Centro Dermatológico Pascua. Vol. 16. Núm. 2. pp. 80-84. México; 2007. https://www.mendeley.com/catalogue/9b00e3cc-b2f8-3547-9044-505618c38426/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B4ab57781-f546-46d8-889b-fc3cafc60808%7D
- Fibrinolisina. Diccionario Médico. Clínica Universidad de Navarra. España. https://www.cun.es/diccionario-medico/terminos/fibrinolisina
- Gavrilova M, Jordá Cuevas E, Martín Gorgojo A, Ramón Quiles D. Corticoides tópicos. Fundación Piel Sana. España; 2020. https://fundacionpielsana.es/wikiderma/corticoides-topicos
- Giorgianni Colmenares G, Higuerey Morao D, Soto Montenegro A. Toxina botulínica tipo A en el tratamiento del queloide. Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana. Vol. 47. Núm. 2. pp. 187-200. España; 2021. https://scielo.isciii.es/pdf/cpil/v47n2/1989-2055-cpil-47-02-0187.pdf
- Hernández C, Toro A. Enfoque y manejo de cicatrices hipertróficas y queloides. Revista Asociación Colombiana de Dermatología. Vol. 19. pp. 218-228. Colombia; 2011. https://revistasocolderma.org/sites/default/files/enfoque_y_manejo_de_cicatrices_hipertroficas_y_queloides.pdf
- Jaén Olasolo P. Toxina botulínica, usos revolucionarios. Fundación Piel Sana. Academia Española de Dermatología y Venereología. España; 2016. https://fundacionpielsana.es/estetica/toxina-botulinica-usos-revolucionarios
- Los queloides y las cicatrices hipertróficas. Medicina Integral. Vol. 38. Núm. 9. pp. 385-389. Año 2001. https://www.elsevier.es/es-revista-medicina-integral-63-articulo-los-queloides-cicatrices-hipertroficas-13022951#:~:text=Los%20queloides%20se%20distinguen%20de,en%20general%20no%20requieren%20tratamiento.
- Lozada Urbani J, Quintero Larróvere M, Soto Montenegro A. Uso de imanes en el tratamiento de queloides auriculares. Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana. Vol. 43. Núm. 2. España; 2017. https://medes.com/publication/123756
- Queloides. MedlinePlus. Biblioteca Nacional de Medicina. Estados Unidos; 2020. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000849.htm#:~:text=Los%20queloides%20son%20m%C3%A1s%20comunes,que%20se%20formara%20el%20queloide.
- Rojas R. Tratamiento de queloides. Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica. Colombia; 2020. https://asocolderma.org.co/enfermedades-de-la-piel/tratamiento-de-queloides
-
Hekmatpou D, Mehrabi F, Rahzani K, Aminiyan A. The Effect of Aloe Vera Clinical Trials on Prevention and Healing of Skin Wound: A Systematic Review. Iran J Med Sci. 2019 Jan;44(1):1-9. PMID: 30666070; PMCID: PMC6330525.
- Martinotti S, Ranzato E. Honey, Wound Repair and Regenerative Medicine. J Funct Biomater. 2018 May 8;9(2):34. doi: 10.3390/jfb9020034. PMID: 29738478; PMCID: PMC6023338.
- Lee MH, Nam TG, Lee I, Shin EJ, Han AR, Lee P, Lee SY, Lim TG. Skin anti-inflammatory activity of rose petal extract (Rosa gallica) through reduction of MAPK signaling pathway. Food Sci Nutr. 2018 Oct 25;6(8):2560-2567. doi: 10.1002/fsn3.870. PMID: 30510758; PMCID: PMC6261181.