Błędy w odżywianiu - zidentyfikuj je i postaraj się ich unikać!

Zdrowe odżywianie rodziny może doprowadzić do prawdziwego bólu głowy. Wśród pośpiechu codziennego życia, gotowych półproduktów i pojemników na jedną porcję, wydaje się, że zdrowe karmienie rodziny stało się problemem w wielu domach.
Błędy w odżywianiu - zidentyfikuj je i postaraj się ich unikać!
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nawet najzdrowsi ludzie mogą popełniać błędy w odżywianiu, które po prostu psują ich plany, aby prowadzić zdrowsze życie lub schudnąć. Jeśli jesteś jedną z takich osób, które zwracają baczną uwagę na to, co jedzą, z pewnością cię zainteresuje, jak jeszcze bardziej poprawić swoją dietę.

Dbanie o zdrowe odżywianie całej rodziny może przyprawić o prawdziwy ból głowy. W dobie pośpiechu codziennego życia, gotowych półproduktów i indywidualnych pojemników na żywność, zdrowe żywienie wydaje się być problemem dla wielu domów.

Z tego powodu poniżej zwrócimy uwagę, jakie błędy w odżywianiu możesz popełniać, nie zdając sobie z tego sprawy. W ten sposób Ty i Twoja rodzina będziecie mogli cieszyć się dobrym zdrowiem.

Błędy w odżywianiu, które możesz popełniać

1. Improwizacja

Większość rodzin (nawet do 80%, według niektórych badań) nie planuje swoich cotygodniowych menu. Rezultatem dezorganizacji są niezrównoważone praktyki żywieniowe, które w konsekwencji prowadzą do nadwagi . Nauka podstawowej wiedzy na temat żywności jest niezbędna, aby poznać kryteria żywieniowe i lepiej zorganizować swoją dietę.

Najczęstsze błędy w odżywianiu
W przypadku braku planowania, chętnie sięgamy po szybkie jedzenie lub wstępnie przygotowane półprodukty co prowadzi do poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Niewątpliwie, aby się dobrze odżywiać, nie obejdziemy się bez solidnych przemyśleń a także inteligencji w robieniu zakupów. To pozwoli nam dokonywać dobrych wyborów bez wydawania nadmiernych kwot i spędzania długich godzin na gotowaniu.

2. Błędy w zdrowym odżywianiu: light nie zawsze jest synonimem zdrowego

Bardzo często w produktach light niższa zawartość tłuszczu jest zastępowana innymi mniej zdrowymi substancjami. Będziemy musieli więc podjąć mądrą decyzję, jak często spożywać tego rodzaju żywność, aby nie zakłóciła ona równowagi żywieniowej naszej diety. Dlatego produkty light należy spożywać tylko sporadycznie.

Kolejnym błędem jest myślenie, że tłuszcz jest szkodliwy. Ciało potrzebuje tłuszczów, aby dobrze funkcjonować. Produkty reklamujące „0% tłuszczu” nie tylko nie zawierają złych tłuszczów, takich jak tłuszcze nasycone. Niestety, nie zawierają też tych dobrych, takich jak tłuszcze jednonienasycone, przydatne w walce ze złym cholesterolem.

3. Jedzenie rzadkich posiłków ale za to w dużych ilościach

Eksperci zalecają pięć dziennych posiłków: trzy duże posiłki (śniadanie, obiad i kolacja) i dwie przekąski. Jeśli nie podajemy pokarmu naszemu organizmowi przez długi czas (ponad 3-4 godziny), nasze ciało jest w stanie gotowości i uruchamiane są wszystkie nasze mechanizmy rezerwowe.

Oznacza to, że nasze ciało zaczyna oszczędzać energię i gromadzić tłuszcz. W ten sposób przygotowuje się, aby wytrzymać i zachować wydajność na te godziny, w których nie będzie otrzymywać pokarmu. Dlatego ważne jest, aby nie uruchamiać tych mechanizmów ostrzegania i aby utrzymać nasze ciało w odpowiedniej równowadze.

4. Niejedzenie śniadania lub zbyt późne jedzenie.

Jest to powszechny nawyk wśród społeczeństwa z powodu „fałszywego” przekonania, że ​​w ten sposób utrata masy ciała zostanie osiągnięta szybciej. To nawyk, który musimy zacząć zmieniać już teraz, ponieważ śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. To właśnie śniadanie daje nam energię potrzebną na resztę dnia.

Pory posiłków
Jeśli nie przygotujemy odpowiednich posiłków, ciało wejdzie w fazę alarmową, zwiększając sygnały do rozpoczęcia rezerwy tłuszczu.

Z drugiej strony, jedzenie „poza godzinami” jest również złym nawykiem, ponieważ ludzki układ trawienny sam się reguluje. Ma też swoje własne stałe pory i jeśli je pomijamy, dzień po dniu, może to wywrzeć tylko szkodliwy wpływ na nas i nasze zdrowie.

5. Błędy w zdrowym odżywianiu: nadużywanie soli

Nadużywanie soli może powodować zatrzymywanie płynów i powodować problemy z ciśnieniem krwi. Nadmiar sodu w naszym ciele wpływa głównie na nerki i serce. Chodzi tu o dolegliwości ze strony tych narządów, które pojawiają się z czasem w wyniku ciągłego nadużywania soli.

Aby tego uniknąć, konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, w której sól powinna występować jako bardzo rzadki pierwiastek. Zdrowym sposobem przyprawiania potraw jest dodawanie ziół lub przypraw.

6. Wiara w to, że zjedzenie sałatki oznacza już zjedzenie warzyw

Wiele osób uważa, że ​​jedzenie sałatek obejmuje już wystarczającą ilość warzyw w ich codziennej diecie. Chodzi tu o błąd dotyczący objętości, ponieważ najprostsza sałatka z sałatą, pomidorami i cebulą ma bardzo niewielką gęstość odżywczą i dostarcza organizmowi głównie wodę.

Aby zdrowo się odżywiać, warzywa należy jeść w zróżnicowany i zrównoważony sposób i wykorzystywać ich jak najwięcej. Na przykład doceńmy fasolkę szparagową, szpinak, groszek, kapustę, paprykę, marchewkę… Istnieje tak dużo warzyw poza zwykłą sałatą!

7. Za dużo mięsa i mało warzyw

„Przynajmniej zjedz mięso” – właśnie tak najczęściej niektóre mamy zachęcają swoje pociechy. Białko zwierzęce nie powinno zajmować więcej niż jedną czwartą talerza lub innego naczynia, podobnie jak rośliny strączkowe lub płatki zbożowe zawarte w menu. Zboża i rośliny strączkowe bardzo dobrze się uzupełniają, a także przyczyniają się do spożycia białka.

Błędy w odżywianiu - za dużo mięsa
Musimy zmienić nasze priorytety żywieniowe, wybierając warzywa i zboża zamiast czerwonego mięsa.

Zatem zupełnie wystarczą małe porcje białego mięsa lub ryb. Czerwone mięso należy spożywać raz na tydzień, a nie codziennie. Najważniejszymi bohaterami naszych posiłków powinny być warzywa.

Wreszcie, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zachowywania dobrych nawyków żywieniowych, nie wahaj się skonsultować z dietetykiem. Tylko profesjonalny specjalista od żywienia poda ci więcej wskazówek na temat przestrzegania właściwej diety dopasowanej do twoich osobistych warunków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ducrot, P., Méjean, C., Aroumougame, V., Ibanez, G., Allès, B., Kesse-Guyot, E., … Péneau, S. (2017). Meal planning is associated with food variety, diet quality and body weight status in a large sample of French adults. The international journal of behavioral nutrition and physical activity14(1), 12. doi:10.1186/s12966-017-0461-7
  • Rynders CA., Thomas EA., Zaman A., Pan Z., et al., Effectiveness of intermittent fasting and time restricted feeding compared to continuous energy restriction for weight loss. Nutrients, 2019.
  • Lopez Minguez J., Gómez Abellán P., Garaulet M., Timing of breakfast, lunch, and dinner. Effects on obesity and metabolic risk. Nutrients, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.