Błędy w komunikacji w związku - poznaj 5 największych

Empatia i pragnienie poznania, poszanowania i zrozumienia innych są podstawowymi składnikami dobrej komunikacji w każdym związku i w każdej grupie społecznej. 
Błędy w komunikacji w związku - poznaj 5 największych

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Komunikacja w związku, między bliskimi sobie ludźmi cechuje się pewnymi szczególnymi prawami i obowiązkami. Warto je zrozumieć, aby żyć w zgodzie. Poznaj najczęstsze błędy w komunikacji.

Komunikacja nie bez powodu jest osobną gałęzią nauki, ma ogromne znaczenie w dzisiejszym świecie, ale i bezwzględne w czasach przeszłych. Kierują nią konkretne mechanizmy, w czasie zmienia się i dostosowuje do nowych potrzeb społeczeństwa. Jednak

Najgorsze co możemy zrobić w związku to przemilczeć pewne istotne kwestie, najczęściej te problematyczne w naszej relacji. Mówimy w tym artykule o związkach romantycznych – ale to dotyczy też innych bliskich relacji w rodzinie czy przyjaźni.

Szczególnie pieczołowicie powinniśmy podejść do tej kwestii, jeśli takie zgrzyty komunikacyjne pojawiają się na samym początku naszej relacji. Będziemy namawiać więc do dialogu i ulepszenia swoich środków, a także  . Zrozumienie zawsze jest kluczem do sukcesu.

Osoby, które skupiają się jedynie na tym “co” kto mówi, a nie “jak”, zwykle nie radzą sobie w interakcjach z ludźmi. Kurczowe trzymanie się przekazu werbalnego nie pozwoli wyłapać subtelnych sygnałów pokazujących prawdziwe odczucia i intencje innych. – Rafał Ohme-

Związki, relacje i najczęściej popełniane błędy w komunikacji

Błędy w komunikacji

Relacja międzyludzka nie jest czymś łatwym do utrzymania, w harmonijny i zdrowy sposób. Przeciwnie, wymaga to wielkiego, ciągłego i stałego wysiłku.

Każdy z nas niesie ze sobą bagaż relacji międzyludzkich, mamy różne doświadczenia i przeżycia. To jak się komunikujmy, jak działamy i czujemy, jak myślimy jest kwestią zupełnie indywidualną. Nie zawsze nasz partner spotyka nas w połowie tej drogi, tworząc z nami zdrową komunikacyjnie relacje. Czy da się nad tym pracować?

  • Każdy z nas jak wiesz ma swoje oczekiwania i potrzeby, które niekoniecznie pokrywają się z tymi drugiej osoby. To całkowicie normalne. Właściwie to kwintesencja relacji – jeśli prowadzona jest we właściwy i zdrowy sposób.
  • Problem polega na tym, że często popełniamy poważne i strategiczne błędy w komunikacji. W ten sposób jedyne, co osiągamy, to brak wzajemnego zrozumienia, kłopoty i brak szacunku, co znacznie pogarsza naszą relacje.

Co więcej, wiele razy błędy w komunikacji stają się nawykiem, a nawet męczącą rutyną. Wpadamy w błędne komunikacyjne koło. W ten sposób wplątujemy się w sytuację, która jest trudna do przezwyciężenia.

Właśnie biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki i powody – przedstawiamy dziś pięć najczęstszych błędów komunikacyjnych w związku. Mamy nadzieję, że ich egzemplifikacja i pewne rady pozwolą tego uniknąć w przyszłości.

Błędy w komunikacji – 5 najczęściej popełnianych błędów w związku

Pierwszy błąd: wiara, że im więcej się komunikujemy, tym lepiej

Rozmowa nie zawsze oznacza komunikację, ponieważ komunikacja musi być skuteczna i wysokiej jakości, pomijając aspekty bardziej trywialne.
Ilość nie oznacza jakości.

  • W rzeczywistości fakt, że dużo się mówi, nie oznacza, że istnieje szczególny związek między treścią. Na przykład, możemy godzinami rozmawiać o czymś nieistotnym lub trywialnym, co nie wzmocni komunikacji w parze. Jednocześnie przy tym możemy pomijać kwestie naglące i ważne – co tylko osłabi nasz związek. 
  • Z drugiej strony, jeśli wcześniej nie ustaliliśmy dobrych zasad komunikacji, możemy nawet godzinami rozmawiać, wychodząc z niewłaściwej bazy, dyskutować i nic tym samym komunikować. To zaś powoduje więcej nieporozumień i konfliktów.

Dla dobrej komunikacji nie trzeba więc dużo mówić, ale zawsze powinniśmy mówić kierując się empatią i zrozumieniem. Trzeba wiedzieć, jak postawić się na miejscu drugiej osoby. Pamiętajmy więc o odczuciach drugiej strony.

Drugi błąd: kozi róg czyli presja na rzeczy, które nie stanowią rozwiązania

W naszych związkach często pojawia się temat, czy też problem, który stanowi limit możliwości dla jednego z nas. Bardzo często, ten kto odczuwa ten limit – poddaje się. W rzeczywistości mierzy się wtedy z utratą i frustracją.

Jeśli będziemy więc zbyt napierać na naszego partnera, kierując go wyłącznie na nasze rozwiązanie – naszą jedyną odczuwalną intencją będzie dominacja i zmiana tej osoby – a nie szacunek dla naszego partnera.

Musimy respektować granice naszego partnera, tak jak musimy ustalić i egzekwować swoje własne.

Dlatego naleganie na kwestie, która jest limitem dla naszej drugiej połówki, doprowadzi jedynie do powtarzalnych i toksycznych rozmów, w których nic nie zostanie rozwiązane, a nasze środowisko naturalne w związku zostanie obciążone negatywną energią.

Błędy w komunikacji – trzeci błąd, czyli wróżenie z fusów

Aby naprawdę poznać uczucia drugiej osoby, musimy się komunikować, a nie zakładać lub próbować zgadywać intencje i przemyślenia drugiej strony.

Ten błąd w komunikacji występuje szczególnie w parach, które są ze sobą od dłuższego czasu. W rzeczywistości, wiele razy wydaje nam się, że znamy tę drugą osobę tak, jak znamy siebie samych. Dlatego uważamy, że jesteśmy w stanie odgadnąć, co myśli i jak się czuje. Buduje to strategiczne nieporozumienia.

Rozmyślanie przy kawie
  • Jednak ten rodzaj komunikacji może prowadzić tylko do nieporozumień. Ponadto, ponieważ uważamy, że znamy się zbyt dobrze, tracimy okazję do nawiązania prawdziwej komunikacji i lepszego poznania się w rzeczywistości.
  • Co więcej, utrzymując wiarę w to, że możemy bez problemu odgadnąć życzenia i intencje drugiej strony – możemy stworzyć poczucie dominacji i kontroli.

Czwarty błąd: oczekiwanie, że twój partner będzie w stanie rozczytać twój umysł

Tak jak ty nie możesz zakładać, że wiesz co twój partner czuje lub myśli; tak Ty nie możesz oczekiwać od swojego partnera by sprawnie odczytywał Twój umysł i intencje, nie dając znać co tak naprawdę myślisz i czujesz.

Partnerzy to dwie różne istoty, wstępujemy wspólne życie z różnymi poglądami, doświadczeniami, pragnieniami i oczekiwaniami. Dlatego jednym z najpoważniejszych błędów w komunikacji jest założenie, że ten drugi z góry wie: co myślimy i jak się czujemy. To nie musi tak wyglądać, a właściwie – zdarza się tak niezwykle rzadko.

Wręcz przeciwnie, powinniśmy skutecznie komunikować się i wyrażać, przekazywać informację naszemu partnerowi, tłumacząc jak i dlaczego się w pewien sposób czujemy. Tylko w ten sposób stworzymy podstawy dla zdrowej komunikacji.

Komunikat powinien być czytelny a jego niezrozumienie nie musi wiązać się z obrazą majestatu – ale z większym wysiłkiem włożonym w pracę.

Piąty błąd: Nieuwzględnienie punktu widzenia drugiej osoby

Aby postawić się na miejscu drugiej osoby i zrozumieć jej uczucia, musimy ćwiczyć empatię w samych sobie i w naszym związku. 

Empatia to “zdolność do identyfikowania się z kimś i dzielenia się swoimi uczuciami”, jak definiuje ją Akademia Lengua Española. 

Oznacza to, że jest to zdolność do postawienia się na miejscu drugiej osoby, zrozumienia jej punktu widzenia (nawet jeśli go nie podzielamy) i wreszcie zrozumienia jej uczuć.

  • Logicznie rzecz biorąc, empatia jest jedną z zalet zdrowego związku. Z jednej strony, pozwala nam to na głębsze poznanie drugiego. Z drugiej strony, daje nam to możliwość otwarcia bardziej efektywnych kanałów komunikacji, unikając tym samym nieporozumień.
  • Niemniej jednak, wiele par uważa, że pielęgnowanie empatii nie jest tak istotne w związku. Właśnie to tłumaczyliśmy błędem wróżenia z fusów. Często niestety uważamy to za rzecz oczywistą, wnioskujemy że znamy się zbyt dobrze i dlatego nie ma potrzeby poprawy naszej komunikacji.

W ten sposób tracimy jednak szansę, aby nasz partner zrozumiał nasze uczucia i wiedział, że staramy się zrozumieć i rozczytać jego, będąc szczerze zainteresowani jego osobą.

Błędy w komunikacji w naszych związkach – podsumowanie

Empatia i błędy w komunikacji

Wzajemne zrozumienie i wspólne znaczenie są podstawą dobrej komunikacji.

Jak możesz zauważyć, większość błędów w komunikacji opiera się na przyjmowaniu założeń dotyczących drugiej osoby, przez swoje okulary poznawcze. Brakuje nam empatii i chęci zrozumienia.

W ten sposób nie okazujemy szacunku naszemu partnerowi/partnerce – nie traktujemy drugiej strony jako niezależnej części naszej relacji, z własną osobowością i częściami składowymi. Te z kolei determinują nas, tworząc całość naszych doświadczeń i pragnień.

Im szybciej zrozumiemy, że różnimy się od siebie i jest to naturalne – tym lepiej dla nas i dla naszych związków. 

Dzisiejsze czasy nie ułatwiają nam procesów komunikacyjnych. Wciąż mamy tendencje do rozmów opartych o założenie, że doskonale potrafimy rozpoznać myśli i uczucia drugiej osoby. Nie uwzględniamy przy tym ważnego czynnika – jakim jest empatia. Lepiej przestać zakładać “coś z góry”.

Relacje, w której pracuje się nad zdrową i skuteczną komunikacją opierają się na wzajemnym zrozumieniu, empatii i wolności. Ale też uwzględniają pragnienie rzeczywistego, szczerego poznania drugiego człowieka i nas samych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.