6 błędów popełnianych podczas korzystania z piekarnika - jak ich uniknąć?

Omawiamy 6 błędów popełnianych podczas korzystania z piekarnika. Które popełniamy najczęściej i jak ich uniknąć w trosce o bezpieczeństwo?
6 błędów popełnianych podczas korzystania z piekarnika - jak ich uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2023

Podczas korzystania z piekarnika można popełnić pewne błędy, które mają wpływ na jego funkcjonalność. Chociaż piekarnik jest jednym z najbardziej praktycznych urządzeń kuchennych, niewłaściwe użycie może zrujnować przepisy lub skrócić jego żywotność. Jak więc je rozpoznać? W tym artykule przyjrzymy się 6 najczęściej popełnianym błędom.

Gotowanie to sztuka, której towarzyszą sztuczki i sekrety. Dlatego jeśli chcesz piec jak profesjonalista, musisz wziąć pod uwagę pewne szczegóły. Z pewnością jesteś wśród osób, które zrujnowały danie z powodu jednego z tych typowych błędów.

6 błędów popełnianych podczas korzystania z piekarnika

Piekarnik stał się jednym z ulubionych sprzymierzeńców w sztuce kulinarnej i znajduje się w milionach domów. Daje możliwość przygotowania niezliczonej ilości pysznych dań. Jest też w zasięgu zdecydowanej większości osób.

Konieczne jest jednak korygowanie błędów, które możesz popełnić podczas korzystania z piekarnika, ponieważ od tego zależeć będzie Twoje powodzenie w kuchni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

1. Pominięcie wstępnego rozgrzewania

Jest to jedna z najważniejszych zasad optymalnego użytkowania tego urządzenia. Przed użyciem należy zawsze rozgrzać piekarnik. To nie jest zwykły kaprys, ale kluczowy element użytkowania.

Piekarnik należy rozgrzewać przez co najmniej 15 minut przed włożeniem jedzenia, aby wynik był zgodny z oczekiwaniami, a pieczenie odbywało się równomiernie.

Mężczyzna korzysta z piekarnika
Aby Twoje przepisy były optymalne, piekarnik należy rozgrzać przed umieszczeniem w nim przygotowywanej potrawy.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Nieprzyjemny zapach w kuchni – 10 sposobów

2. Zły dobór wysokości, na której umieszczasz potrawę

Jest to jeden z częstych błędów, które możesz popełnić podczas korzystania z piekarnika. Pamiętaj, że musisz wiedzieć, jak wyregulować temperaturę piekarnika, aby Twoje dania się nie przypalały lub wręcz przeciwnie, aby nie pozostały surowe.

Czy wiesz, że wysokość, na jakiej umieszczasz potrawę w piekarniku, zależy w dużej mierze od rodzaju oczekiwanego rezultatu? Wyjaśnimy Ci kilka podstawowych zasad:

  • Górna część piekarnika: Jest to część piekarnika, w której gromadzi się najwięcej ciepła, dlatego idealnie nadaje się do bardzo szybkiego pieczenia, np. zapiekanek lub potraw, które należy jak najszybciej podgrzać.
  • Środkowa część piekarnika: Ta część jest idealna do przygotowywania ryb, ciast, ciastek, lasagne i innych przepisów wymagających dłuższego czasu gotowania.
  • Dolna część piekarnika: Jest najbardziej zalecana do potraw, które wymagają bardzo długiego czasu całkowitego przygotowania, takich jak grube kawałki mięsa.

3. Ciągłe otwieranie i zamykanie piekarnika

Pewnie zdarzyło ci się to kiedyś: pieczesz ciasto i co jakiś czas otwierasz drzwiczki, żeby kontrolować rezultat. Jednak bez względu na to, jak często sprawdzasz, ciasto po prostu nie rośnie. Dlaczego? Cóż, prawdopodobnie jest to spowodowane zmianą temperatury.

Większość piekarników ma szklane drzwi, dzięki czemu możesz mieć oko na swoje przepisy bez utraty ciepła. Za każdym razem, gdy otwierasz piekarnik, możesz obniżyć temperaturę nawet o 50°C, co powoduje nierówne pieczenie potraw.

4. Używanie nieodpowiednich pojemników

Gdy jesteś nowicjuszem w świecie gotowania, jest to jeden z najczęstszych błędów, które możesz popełnić podczas korzystania z piekarnika. Nie wszystkie pojemniki lub formy nadają się do stosowania w wysokich temperaturach.

Z tego powodu zawsze używaj szkła, ceramiki lub stali nierdzewnej. Nigdy nie używaj plastikowych pojemników, ponieważ zaczynają się one topić w krótkim czasie.

5. Brak czyszczenia urządzenia po użyciu

Czystość w kuchni jest niezbędna, aby zagwarantować zdrowie rodziny i zapewnić, że przygotowywane dania będą smaczne. Podobnie jak w przypadku kuchenki mikrofalowej, piekarnik po użyciu należy umyć wodą i mydłem odtłuszczającym.

Wykazano, że biały ocet jest dobrym substytutem konwencjonalnych środków chemicznych, które są sprzedawane z przeznaczeniem do odtłuszczania i dezynfekcji. Jest to zatem naturalna opcja czyszczenia, którą można wykorzystać właśnie w tym celu.

Dzięki temu nie będzie żadnych śladów tłuszczu ani brudu, które mogłyby tworzyć zapachy podczas przygotowywania kolejnych potraw. Wyobraź sobie na przykład pieczenie ciasta po uprzednim przygotowaniu pieczeni. Jeśli nie wyczyścisz dokładnie piekarnika, ciasto najprawdopodobniej przesiąknie zapachem tłuszczu i mięsa.

Czyszczenie piekarnika
Zarówno komercyjne odtłuszczacze, jak i ocet są dobrymi opcjami do czyszczenia piekarnika.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak nie urządzać kuchni? 6 częstych błędów

6. Dalsze korzystanie z bardzo starego piekarnika

Na szczęście posiadanie piekarnika nie jest już przywilejem zarezerwowanym dla nielicznych, jak to było kiedyś. Jeśli to możliwe, zainwestuj w wysokiej jakości urządzenie. Dzięki tej inwestycji gotowanie będzie bezpieczniejsze, szybsze i wydajniejsze.

Błędy popełniane podczas korzystania z piekarnika

Ogólnie rzecz biorąc, zwracanie uwagi na błędy, które możesz popełnić podczas korzystania z tego urządzenia, pozwoli Ci w pełni je wykorzystać. Pamiętaj, aby zainwestować w wysokiej jakości urządzenie, rozgrzewać je przed użyciem i zwracać uwagę na sposób pieczenia i temperaturę. Pamiętaj też, aby zawsze wyczyścić piekarnik po użyciu.

Dbanie o piekarnik nie jest tak trudne, jak się wydaje. Pamiętaj, że stała konserwacja zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie i przedłuża jego żywotność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arias Flores, A. I. (2019). Evaluación a nivel laboratorio, de la acción desinfectante y desengrasante del vinagre sintético blanco al 4 %, con vida de anaquel caducada, como sustituto a productos químicos comunes (Doctoral dissertation, Universidad de San Carlos de Guatemala).
  • Improve Your Kitchen and Food Safety. Am J Lifestyle Med. 2016;10(1):21-22. Published 2016 Jan 13. doi:10.1177/1559827615609043

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.