Biustonosz – czy lepiej jest go nosić czy też nie nosić?

Chociaż stosowanie biustonosza zwykle jest uzależnione od rozmiaru piersi, w żadnym przypadku nie należy nadużywać tej części garderoby. Pamiętajmy, że biust powinien „odpoczywać” przynajmniej kilka godzin dziennie.
Biustonosz – czy lepiej jest go nosić czy też nie nosić?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Wiele kobiet i nieskończona liczba naukowców od dekad zadaje sobie pytanie, czy należy nosić biustonosz, czy może zdrowsza dla zdrowia piersi okaże się rezygnacja z tej części kobiecej garderoby…

Niewątpliwie kwestia ta jest polemiczna, stąd też spora część społeczeństwa uważa, że biustonosz należy nosić przez cały czas, a pozostali bronią tezy, że nie należy go nadużywać i nosić tylko w niektórych, ściśle określonych momentach.

Znajdzie się również grupa osób, która jest całkowicie przeciwna noszeniu biustonosza, bez względu na sytuację. Chcemy cię dziś zaprosić do refleksji nad tematem zdrowia kobiecych piersi oraz funkcji biustonosza. Poniżej rozważymy wszystkie za i przeciw tej części garderoby.

Biustonosz – naukowo potwierdzony wpływ na zdrowie piersi

Przyjrzyjmy się bliżej opinii lekarza Jeana Denisa Rouillona z Uniwersytetu Franche-Comte. Od lat zajmuje się on badaniami nad wpływem biustonosza na zdrowie kobiecych piersi. Jego eksperymenty polegają na analizie, obserwacji i pomiarze piersi kilkuset ochotniczek.

Co więcej, lekarz ten przeprowadza również wywiad z uczestniczkami badania. Skrupulatnie notuje wtedy ich spostrzeżenia odnośnie noszenia biustonosza lub rezygnacji z tego elementu bielizny.

Niektóre z nich nie zakładają go w pewnych, określonych sytuacjach, na przykład podczas uprawiania sportu, a z kolei inne postanowiły zrezygnować z niego na zawsze.

Według wstępnych ustaleń, regularne noszenie biustonosza podnosi sutki o około 7 mm rocznie. Jaki jest tego skutek? Otóż, piersi są silniejsze i na dłużej zachowują młodzieńczą jędrność.

Bez biustonosza na co dzień

Dla wielu uczestniczek badania uprawianie sportu bez biustonosza nie stanowi praktycznie żadnego problemu. Nie odczuwają one również żadnego dyskomfortu idąc bez tej części garderoby do pracy, wykonując domowe obowiązki czy bawiąc się na imprezie.

Kobieta zapinająca biustonosz

W ciągu dnia ani wieczorami nie odczuwają bólu piersi ani żadnych innych dolegliwości. Jedyną niedogodnością takiej sytuacji jest reakcja otoczenia na brak biustonosza. Współpracownicy i inne spotykane osoby w ciągu dnia zbytnio koncentrują wzrok na dekolcie albo wręcz bezpośrednio sugerują zakup bielizny.

Po takich komentarzach lub w celu uniknięcia nieprzyjemnych spojrzeń, kobiety decydują się na noszenie biustonosza, ale bardzo prostego, bez fiszbin.

Kobiety z dużym biustem

Bez wątpienia powyższe badanie wyklucza znaczną część kobiecej populacji, a mianowicie kobiety po 30. roku życia, z nadwagą, o obfitym biuście, matki, itp.

Duży biust

Kolejną istotną kwestią jest ciąża, podczas której następuje gwałtowny rozwój i wzrost aktywności gruczołów mlecznych, w związku z czym biust opada. W takim przypadku biustonosz jest bardzo wskazany.

Mity i fakty na temat noszenia biustonosza

Wielu z nas może się wydawać, że biustonosz jest wynalazkiem starym jak świat i nawet kobiety w czasach starożytnych już go nosiły na co dzień. Nic dalszego od prawdy… Biustonosz jest wytworem nowożytnej mody.

Przyjrzyj się z nami mitom i faktom, jakie krążą na temat tej kobiecej części garderoby. Pytanie, czy nosić biustonosz, czy nie zadaje sobie wiele kobiet na całym świecie. Być może i ciebie nurtuje ta sama kwestia…

Biustonosz jest niezbędnym elementem bielizny

Stwierdzenie to nie jest prawdziwe. Zdaniem profesora Rouillona noszenie biustonosza może być bezpośrednią przyczyną powstawania rozstępów oraz utraty jędrności skóry piersi.

A zatem bez wyrzutów sumienia możemy zrezygnować z tego powszechnie uważanego za niezbędny elementu kobiecej garderoby.

Biustonosz zapobiega negatywnym skutkom prawa grawitacji

Co na temat noszenia biustonosza i kwestii grawitacji powiedziałby Isaac Newton, możemy jedynie się domyślać. Bez wątpienia jednak większość kobiet zgodnie twierdzi, że regularne noszenie biustonosza skutecznie zapobiega przedwczesnemu opadaniu biustu oraz utracie jędrności skóry na tym obszarze ciała.

Naukowcy twierdzą jednak, że biustonosz ogranicza wzrost tkanek odpowiedzialnych za naturalne podtrzymywanie biustu. Dlatego też jego noszenie nie jest wskazane ani ze względu na anatomię, ani fizjologię.

Najlepszy biustonosz to ten z fiszbinami

Nie ma wątpliwości, że biustonosz z fiszbinami unosi piersi sprawiając, że stają się one kusząco okrągłe oraz nadaje im elegancki wygląd. Ale czy na pewno fiszbiny korzystnie wpływają na kondycję kobiecego biustu?

Biustonosz z fiszbinami

Liczne badania wykazały, że zbyt częste noszenie biustonosza z metalowymi fiszbinami może przyczyniać się do powstawania ran i obrażeń, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Co więcej, u kobiet noszących biustonosz z fiszbinami może wzrosnąć ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.

Spanie w biustonoszu jest zdrowe

Wiele kobiet nosi biustonosz 24 godziny na dobę, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nawyk ten zwykle rodzi się z obawy przed przedwczesną utratą jędrności piersi lub z przekonania, że w biustonoszu wygodniej śpi się na brzuchu.

To, że spanie w biustonoszu jest zdrowe, jest mitem. Piersi, podobnie jak każda inna część naszego organizmu, potrzebują swobodnego nocnego odpoczynku. Obawy o utratę jędrności i niewygodę są w tym przypadku bezpodstawne.

Według naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych tkanka łączna piersi zawiera mikroskopijne więzadła, które pomagają utrzymać piersi na swoim miejscu.

Kiedy więzadła te „przyzwyczają się” do tego, że konstrukcja biustonosza podtrzymuje biust, znacznie się osłabiają i przestają spełniać swe podstawowe funkcje. W rezultacie następuje przedwczesna utrata jędrności piersi i dekoltu.

Im większe piersi, tym bardziej napięte ramiączka biustonosza

Regulacja i napięcie ramiączek biustonosza nie odgrywa wielkiej roli. Znacznie ważniejsze okazuje się prawidłowe dobranie odpowiedniej szerokości ramiączek w zależności od wielkości i wagi biustu.

Ramiączko biustonosza

Pamiętaj, że im większe piersi, tym ramiączka biustonosza powinny być szersze. A w przypadku niewielkiego biustu powinno być odwrotnie – im mniejszy, tym cieńsze ramiączka.

Odpowiednio dobrany biustonosz nie powinien mieć napiętych ramiączek. W przeciwnym razie naturalna struktura podtrzymująca piersi przestaje spełniać swe podstawowe funkcje i biust stopniowo zaczyna opadać.

Biustonosz jest niezbędny podczas uprawiania sportu i w okresie ciąży

Powyższe stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Podczas uprawiania sportu nasze piersi są narażone na gwałtowne i silne ruchy. Mogą one uszkodzić “naturalny biustonosz”, jaki tworzą tkanki wokół piersi i dekoltu.

Z kolei w okresie ciąży następuje gwałtowny rozwój piersi. Stają się one większe i zaczynają produkować mleko. Stąd też niezwykle ważna jest ich ochrona przed przedwczesnym opadaniem.

Oczywiście w każdym z powyższych przypadków należy stosować inny, specjalnie dobrany model biustonosza. Pamiętajmy również, by zawsze ściągać go na noc i tuż po wysiłku fizycznym.

Inne sytuacje, w których wskazane jest regularne noszenie biustonosza:

  • Nadwaga. U osób z nadwagą piersi są znacznie większe, co sprawia, że są bardziej podatne na działanie prawa grawitacji.
  • Brak prawidłowych proporcji między ogólnym rozmiarem ciała a wielkością biustu. Czyli w przypadku, gdy twoja figura jest szczupła, a biust bardzo obfity.
  • Kobiety karmiące oraz te, które przeszły przez okres menopauzy.

Na zakończenie

Ile godzin na dobę powinnyśmy nosić biustonosz? Otóż, zdaniem naukowców nie należy nosić tej części garderoby więcej niż 7 lub 8 godzin w ciągu dnia.

Zakładaj więc biustonosz do pracy, kiedy gdzieś wychodzisz czy uprawiasz sport. Staraj się wykorzystywać każdą chwilę, w której możesz ściągnąć biustonosz i dać swoim piersiom chwilę wytchnienia.

W ten sposób twój biust się zrelaksuje, a twój „naturalny” biustonosz zachowa swoje funkcje na długo. Pamiętaj, że piękny i jędrny biust to w głównej mierze zasługa prawidłowej pielęgnacji i dbałości o tę część ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.