Białko sojowe: czy wpływa korzystnie na Twoje zdrowie?

Białko sojowe: czy wpływa korzystnie na Twoje zdrowie?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się, że kontrowersje, jakie wzbudza białko sojowe, znajdują swoje uzasadnienie w nauce. Poznasz zalety i ewentualne wady płynące z jego spożywania, które zostaną poparte wynikami badań. Brzmi ciekawie? W takim razie koniecznie czytaj dalej!

Możesz spożywać białko sojowe na różne sposoby, bez względu na to, czy znajduje się w postaci ziaren soi czy też licznych produktów spożywczych stworzonych na jego bazie, takich jak tofu czy mleko sojowe. Jednak zalety zdrowotne, jakie mogą płynąć z jego spożywania, często budzą wiele kontrowersji.

Weganie i wegetarianie wykorzystują soję jako źródło białka. Ale czy białko sojowe jest rzeczywiście zdrowe?

W dzisiejszym artykule przedstawimy niektóre badania naukowe na ten temat.

Wartości odżywcze soi

Soja dostarcza białka o wysokiej wartości odżywczej. Zawiera dziewięć aminokwasów, które odgrywają kluczową rolę w ludzkim organizmie. Właśnie dlatego stanowi podstawowy produkt spożywczy dla wegan i wegetarian.

Produkty z soi
Soja zawiera 9 aminokwasów, które odgrywają kluczową rolę w organizmie.

W 100 gramach gotowanych ziaren soi znajduje się 127 kcal na 100 gramów i około 12 gramów białka, 5,5 grama tłuszczu, 10 gramów węglowodanów i 4 gramy błonnika.

Biorąc to pod uwagę, aby zyskać jak najwięcej wartości odżywczych, należy spożywać ziarna soi w całości lub produkty spożywcze, które z nich wyprodukowano, takie jak tempeh, miso czy tofu. Te produkty nie zawierają konserwantów, cukru czy dodanego tłuszczu.

Białko sojowe w proszku

Jeżeli chodzi o białko sojowe w proszku, które jest wytwarzane z odtłuszczonych białek sojowych, aby wyeliminować znajdujące się w nich błonnik i cukry, w jego 28 gramach znajdują się następujące składniki odżywcze:

  • 95 kalorii
  • 1 gram tłuszczu
  • 2 gramy węglowodanów
  • 1,6 gramów błonnika
  • 23 gramy białka
  • 25% zalecanego dziennego spożycia żelaza
  • 22% zalecanego dziennego spożycia fosforu
  • 21% zalecanego dziennego spożycia magnezu

Białko sojowe w proszku stanowi doskonałe źródło protein. Jednak zawiera również fityniany, związki, które mogą zmniejszać przyswajanie minerałów.

Białko sojowe i mity

Krytycy białka sojowego przyglądają się takim jego składnikom jak izoflawony czy fitoestrogeny. W przeszłości łączono je z namnażaniem się komórek nowotworowych oraz problemami z płodnością i tarczycą.

Tofu i soja - białko sojowe
Wokół soi narosło wiele kontrowersji. Czy wpływa korzystnie na nasze zdrowie, czy też nie?

Jednak obecnie nauka daje nam o wiele lepsze odpowiedzi.

Soja i rak

Badania przeprowadzone w 2010 r. udowodniły, że kobiety, które spożywały umiarkowane ilości soi przez całe życie były mniej narażone na ryzyko rozwoju nowotworu piersi niż te, które jej nie jadły.

Warto również podkreślić, że to samo badanie nie znalazło związku między wyższym ryzykiem rozwoju nowotworu piersi a umiarkowanym spożyciem izoflawonów.

Może Cię również zainteresować: Geny BRCA-1 i BRCA-2 oraz rak piersi

Związek soi z płodnością

W białku sojowym znajduje się wiele fitoestrogenów, związków podobnych do estrogenów, ale wytwarzanych w roślinach. Wiąże się je z poziomem hormonów.

Badacze nie znaleźli żadnych przesłanek, które potwierdzałyby założenie, że spożywanie soi wywołuje spadek poziomu testosteronu. Co więcej, nie zaobserwowano żadnych zmian zachodzących w organizmach mężczyzn, którzy spożywają soję.

Problemy z tarczycą i soja

Jakiś czas temu zaczęto również zastanawiać się, czy regularne spożywanie soi nie wywołuje chorób tarczycy.

Większość badań nie znalazła żadnego bezpośredniego związku między tymi kwestiami. Jednak badanie z 2011 r. wykazało wzrost rozwoju przedklinicznej niedoczynności tarczycy u osób, które regularnie spożywają soję. Mimo tego nie ma wystarczająco dużo danych, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski.

Jeżeli cierpisz na niedoczynność tarczycy, zapytaj lekarza o zdanie zanim zdecydujesz się zwiększyć spożycie soi. Być może modyfikacje wprowadzone w diecie będą wymagały zmienienia przyjmowanych leków.

Produkty spożywcze modyfikowane genetycznie

Poza tym kontrowersje wzbudza fakt, że produkty spożywcze z soi są często modyfikowane genetycznie. Jednak po dzień dzisiejszy nie ma dowodów naukowych na pogorszenie stanu zdrowia po spożyciu soi modyfikowanej genetycznie, gdy porównamy ją z soją niemodyfikowaną.

Korzyści płynące ze spożywania białka sojowego

Włączenie białka sojowego do diety może wiązać się z wieloma zaletami zdrowotnymi. Zaliczamy do nich choćby:

Napój sojowy i ziarna soi
Białko sojowe może zmniejszać poziom złego cholesterolu oraz ryzyko rozwoju nowotworu piersi.
  1. Spadek poziomu złego cholesterolu (LDL) i zwiększenie poziomu dużego cholesterolu (HDL).
  2. Niektóre badania łączą regularne spożywanie soi ze spadkiem ryzyka rozwoju nowotworu piersi.
  3. Regularne spożywanie soi może zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu prostaty.
  4. Soja to doskonałe źródło białka roślinnego, które jest preferowane przez osoby niespożywające produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego ze względu na problemy zdrowotne lub z osobistych przekonań.
  5. Może również pomóc zmniejszyć objawy menopauzy. Jednak e tym momencie dane nie są jeszcze jednoznaczne.

Spożywanie białka sojowego niesie ze sobą wiele korzyści dla Twojego zdrowia, a jego skutki uboczne nie zostały póki co potwierdzone. Jeżeli chcesz zwiększyć udział soi w diecie, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dietetykiem. Będą w stanie doradzić Ci co będzie dla Ciebie najlepsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.