Bezglutenowe kruche ciasto — przepis łatwy do wykonania!

Pokażemy Ci, jak szybko i łatwo zrobić bezglutenowe kruche ciasto, aby upiec zarówno słodkie, jak i słone ciasta.
Bezglutenowe kruche ciasto — przepis łatwy do wykonania!
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bezglutenowe kruche ciasto może służyć jako baza do robienia deserów i dań słonych. Ma twardą i kruchą konsystencję i jest doskonałą opcją dla osób z celiakią, które muszą wyeliminować gluten ze swojej diety. Poniższy przepis na bezglutenowe kruche ciasto jest bardzo łatwy do wykonania. Co więcej, przygotowanie go nie wymaga wielu składników ani zbyt wiele czasu.

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że osoby z celiakią muszą bardzo uważać na spożycie glutenu i zanieczyszczenie krzyżowe. Każdy ślad tego składnika odżywczego może wywołać reakcję autoimmunologiczną z ciężkimi objawami. Jednak ci, którzy po prostu mają wrażliwość na białko, mogą nie być tak rygorystyczni, jeśli chodzi o ograniczenia.

Bezglutenowe kruche ciasto — składniki

Do przygotowania pysznego bezglutenowego kruchego ciasta potrzebne będą następujące składniki:

  • 220 g mąki bezglutenowej.
  • 90 gramów masła.
  • 60 gramów cukru.
  • 1 jajko i dodatkowe żółtko.
  • Szczypta soli.
Bezglutenowe kruche ciasto. Wałkowanie masy
Przygotowanie bezglutenowego ciasta kruchego w domu jest bardzo łatwe.

Instrukcje krok po kroku

  1. Mąkę bezglutenową wymieszać z cukrem i solą w misce. Dobrze wymieszaj wszystkie te składniki.
  2. Masło posiekaj w kostkę i dodaj do miski.
  3. Rozbij jajko i oddziel kolejne żółtko. Wlej oba elementy do miski i wyrabiaj ciasto drewnianą łopatką. Ważne jest, aby unikać nadmiernego ugniatania. Celem jest osiągnięcie jednolitego i dobrze wyrobionego rezultatu, ale bez przesady.
  4. Kiedy będziesz w stanie uformować kulkę, zawiń ciasto w folię i odstaw na godzinę do lodówki.
  5. Po tym czasie blat posyp cienką warstwą mąki i spłaszcz ciasto rękoma, a następnie rozwałkuj.
  6. Okrągłą formę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia i ułóż ciasto na wierzchu.
  7. Nadmiar usuń za pomocą wałka do ciasta, nawijając go na górne krawędzie.
  8. Powierzchnię ciasta ponakłuwaj widelcem i przykryj papierem do pieczenia.
  9. Połóż na nim coś ciężkiego. Zapobiegnie to pęcznieniu ciasta.
  10. Piecz ciasto w piekarniku przez 10 minut w 180 stopniach Celsjusza, aż się zarumieni.

Bezglutenowe kruche ciasto z solą

Opcja, którą właśnie Ci pokazaliśmy, to przygotowanie bezglutenowego ciasta kruchego do użycia w słodkich potrawach. Istnieje również możliwość zróżnicowania składników w celu uzyskania pikantnego rezultatu, dzięki czemu można przygotować różne opcje, takie jak tarty warzywne. Tego typu dania są korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ dostarczają dużej ilości antyoksydantów.

Należy pamiętać, że włączenie warzyw do naszej regularnej diety wiązało się ze zmniejszeniem śmiertelności z wszelkiego rodzaju przyczyn, jak wynika z badań opublikowanych w International Journal of Epidemiology. Z tego powodu niezbędne jest zapewnienie tych pokarmów w naszej diecie.

Aby zrobić doskonałe bezglutenowe pikantne kruche ciasto, potrzebujesz tylko następujących składników:

  • 220 g mąki bezglutenowej.
  • 10 g soli.
  • 6 g cukru.
  • 90 g masła.
  • 1 jajko i dodatkowe żółtko.

Proces jest dokładnie taki sam jak w poprzednim przepisie, a składniki różnią się tylko nieznacznie. Jeśli więc bez problemu przygotujesz słodkie bezglutenowe kruche ciasto, to nie będziesz miała żadnych problemów z wersją pikantną.

Ciasto jagodowe
Różnica między bezglutenowym kruchym ciastem w wersji słodkiej i słonej jest minimalna.

Przeczytaj również: Bezglutenowe alternatywy kanapek

Kto powinien zdecydować się na dietę bezglutenową?

Nie tylko osoby z celiakią mogą odnieść korzyści z diety bezglutenowej. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób wykształciło nadwrażliwość na białko bez celiakii, więc włączenie glutenu do diety w dużych ilościach może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. W takich przypadkach najbardziej wskazane jest usunięcie tego białka z diety, aby ułatwić procesy trawienne.

Istnieją również dowody na to, że niektórzy pacjenci z chorobami zapalnymi jelit mogą odczuwać zmniejszenie objawów poprzez zmniejszenie niektórych składników odżywczych w diecie, w tym glutenu.

Nie działa to w ten sposób we wszystkich przypadkach i konieczne będzie przetestowanie indywidualnej odpowiedzi, ale może to być dobra opcja. Jednak podawanie białka nie powinno być ograniczane w żadnych okolicznościach u osób, które nie są dotknięte tym problemem.

W takich przypadkach, jeśli odczuwasz dyskomfort trawienny, najlepiej jest najpierw wybrać probiotyki. Według badań opublikowanych w Journal of Microbiology and Biotechnology związki te są w stanie zmniejszyć problemy, takie jak zaparcia i biegunki.

Podsumowanie

Jak widać, przygotowanie bezglutenowego ciasta kruchego, zarówno słodkiego, jak i słonego, jest bardzo proste. W mgnieniu oka otrzymasz doskonałą bazę do przygotowania wielu różnych potraw. Nadaje się również dla osób wrażliwych na białko lub cierpiących na celiakię.

Pamiętaj jednak, że nie warto przesadzać z mąką rafinowaną w swojej diecie. Składniki te mają znaczący wpływ na poziom glukozy we krwi, co w średnim okresie może wpływać na funkcjonowanie organizmu. Nie ma problemu, jeśli masz je od czasu do czasu, ale nie powinny być głównym źródłem węglowodanów w Twojej diecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aune, D., Giovannucci, E., Boffetta, P., Fadnes, L. T., Keum, N., Norat, T., Greenwood, D. C., Riboli, E., Vatten, L. J., & Tonstad, S. (2017). Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. International journal of epidemiology46(3), 1029–1056. https://doi.org/10.1093/ije/dyw319
  • Weaver, K. N., & Herfarth, H. (2021). Gluten-Free Diet in IBD: Time for a Recommendation?. Molecular nutrition & food research65(5), e1901274. https://doi.org/10.1002/mnfr.201901274
  • Kim, S. K., Guevarra, R. B., Kim, Y. T., Kwon, J., Kim, H., Cho, J. H., Kim, H. B., & Lee, J. H. (2019). Role of Probiotics in Human Gut Microbiome-Associated Diseases. Journal of microbiology and biotechnology29(9), 1335–1340. https://doi.org/10.4014/jmb.1906.06064

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.