Bezdech senny - poznaj nawyki, które pomogą Ci w radzeniu sobie z nim

Znaczenie spokojnego snu wykazano ponad wszelką wątpliwość. Aby to osiągnąć, powinniśmy wprowadzić pewne dobre nawyki, które pomogą nam nie tylko dobrze spać, ale także odpoczywać. Chodzi między innymi o wyeliminowanie bezdechu sennego.
Bezdech senny - poznaj nawyki, które pomogą Ci w radzeniu sobie z nim

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Spokojny odpoczynek jest konieczny, aby cieszyć się dobrą jakością życia. Istnieją jednak zaburzenia, takie jak bezdech senny, które zakłócają ciągłość snu odpoczynek i ostatecznie źle wpływają na samopoczucie ludzi. Dlatego musimy wiedzieć, jak radzić sobie z tą nieprawidłowością.

Bezdech senny jest jednym z tych zaburzeń, które można poprawić dzięki nowoczesnej medycynie i różnym wieczornym nawykom. A zatem pierwszym krokiem do spokojnego i zdrowszego snu jest wiedza. W tym artykule możesz się dowiedzieć więcej na temat tego, czym jest bezdech senny i jak sobie z nim radzić.

Co to jest bezdech senny?

Podczas snu rytm oddychania zwalnia, uzyskując płynne i stałe tempo, które dotlenia ciało i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich mechanizmów. Bezdech senny to przerwa w oddychaniu na kilka sekund lub nawet minut, która uniemożliwia dotarcie tlenu do mózgu.

Początkowo śpiąca osoba nie zdaje sobie sprawy, że przestaje oddychać. Jednak gdy zaburzenie staje się intensywne, sen również zostaje przerwany. To z kolei powoduje, że osoba budzi się nawet po kilka razy w nocy. Wpływa to na zmianę normalnego trybu snu i pociąga za sobą konsekwencje, które szkodzą zdrowiu.

Jak powstaje bezdech senny
Podczas bezdechu w czasie snu dochodzi do zablokowania procesu oddychania, co powoduje chrapanie i zakłóca ciągłość odpoczynku.

Istnieją dwa rodzaje bezdechu sennego. Obturacyjny bezdech występuje, gdy dochodzi do nieprawidłowego wzrostu tkanek wokół dróg oddechowych lub gardła.

Ten typ bezdechu można łatwo wykryć, ponieważ osoba, która na niego cierpi, zwykle chrapie. Obturacyjny bezdech senny może być łagodny, umiarkowany lub ciężki, w zależności od tego, ile razy przestaje się oddychać w godzinach snu. Ponadto w tym przypadku duże znaczenie ma również na wiek osoby.

Drugi rodzaj bezdechu sennego jest znacznie poważniejszy, ponieważ wynika z zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym. W takim przypadku ośrodek oddechowy przestaje odbierać polecenie mózgu, aby oddychać. Ta sytuacja zakłóca głęboki sen i powoduje również, że osoba budzi się kilka razy w nocy.

Czynniki wpływające na bezdech senny

Oczywiście istnieją pewne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo, że u kogoś wystąpi  bezdech senny. Wśród nich można wymienić przede wszystkim:

  • Zaawansowany wiek: na ogól bezdech nie zależy od płci, chociaż cierpi na niego większy odsetek dorosłych mężczyzn niż kobiet.
  • Otyłość: udowodniono natomiast, że nadwaga zwiększa o 10 procent możliwość wystąpienia bezdechu podczas snu. Wskaźnik ten jeszcze bardziej wzrasta, jeśli osoba cierpi na chorobliwą otyłość.
  • Palenie tytoniu lub alkoholizm: oba czynniki maja bowiem negatywny wpływ na ośrodek oddechowy.
  • Patologie dróg oddechowych: u dzieci występuje dość często z powodu nadmiernego rozmiaru migdałków.
  • Nadmierne spożycie tabletek nasennych lub uspokajających: tego typu leki powodują dysfunkcję w układzie nerwowym. Jako alternatywne rozwiązanie istnieją jednak doskonałe naturalne środki zaradcze.

Jeśli dodatkowo u pacjenta występują inne czynniki, jeszcze pogarszają sytuację. Chodzi tu na przykład o nadmierną ilość pracy, stres, narażenie na wysokie poziomy dwutlenku węgla, choroby serca lub udar. Również nadciśnienie lub niedostateczna ilość godzin snu może powodować bezdech senny.

Objawy bezdechu sennego

Pierwszym objawem tego zaburzenia jest senność w ciągu dnia. Ciągłe budzenie się w nocy nie pozwala na odpowiedni wypoczynek i relaks. W konsekwencji obniża się zdolność koncentracji w w pracy, podczas nauki lub wykonywania codziennych zadań.

Niedobór tlenu, nawet w tak krótkich odstępach czasu, powoduje luki w pamięci i nerwowość. Może nawet powodować nudności, omamy i niewyraźne widzenie.

Bezdech senny powoduje chrapanie
Jednym z najbardziej zauważalnych objawów bezdechu jest chrapanie w nocy.

Biorąc pod uwagę te objawy, specjalista zleca serię badań medycznych w celu ustalenia, jaki rodzaj bezdechu występuje u danego pacjenta. Oprócz fizycznego badania jamy ustnej i gardła można również przeprowadzić specjalistyczne badania snu.

Po określeniu rodzaju i ciężkości zaburzenia, specjalista zaleci leczenie, które należy zastosować. Większość porad medycznych koncentruje się jednak na zmianie nawyków pacjenta.

Jakie nawyki pomagają w radzeniu sobie z bezdechem sennym?

Dzięki kilku prostym, dobrym nawykom będziemy w stanie poradzić sobie z bezdechem sennym, a przynajmniej w znacznym stopniu go złagodzić. Co należy zrobić?

Dzięki tym prostym wieczornym nawykom można skutecznie radzić sobie z bezdechem sennym. Oczywiście koniecznie idź również do lekarza ogólnego i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. To wszystko pozwoli Ci znów cieszyć się spokojnym snem i zdrowym życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.