Logo image

Badanie PATHFINDER - wykryć guza przed wystąpieniem objawów

4 min.
Badanie PATHFINDER. Wykrywanie guzów za pomocą jednego nakłucia, byłoby ogromnym krokiem naprzód w nauce. Czy jesteśmy blisko?
Badanie PATHFINDER - wykryć guza przed wystąpieniem objawów
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto

Napisany przez Leonardo Biolatto
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia, 2022

Ostatni kongres Europejskiego Towarzystwa Onkologicznego przyniósł nadzieję. Wyniki badania PATHFINDER przedstawiły badanie krwi, które wykrywa guzy, zanim pojawią się objawy.

Oznaczałoby to ogromny postęp w planach badań przesiewowych. Chociaż osiągnięto ulepszone techniki wczesnego diagnozowania nowotworów piersi i jelita grubego, wykrycie ich za pomocą próbki krwi zmieniłoby ten paradygmat.

Zaangażowani eksperci i społeczność naukowa uznają, że istnieje realna nadzieja. Jeśli badania nadal będą potwierdzać tę metodę, to za kilkadziesiąt lat będziemy mogli ją wykorzystać w medycynie.

Badanie PATHFINDER

Badanie PATHFINDER to badanie przeprowadzone z co najmniej 12-miesięczną obserwacją u ponad 6000 osób, które zdecydowały się na dobrowolny udział. Celem jest przetestowanie czułości i skuteczności wykrywania testu krwi zwanego Galleri.

Interesujące w tym projekcie jest to, że badanie jest wieloośrodkowe. Oznacza to, że odbywa się w tym samym czasie w różnych krajach, z udziałem bardzo różnych osób i pod auspicjami renomowanych instytucji zdrowotnych. Wśród tych ostatnich są Cleveland Clinic i Mayo Clinic.

Wyniki zaprezentowane na kongresie onkologicznym to dane zebrane w ciągu ostatnich kilku miesięcy przez zespół monitorujący ochotników. Wykorzystując próbki krwi od ponad 6600 osób w wieku powyżej 50 lat, test Galleri był pozytywny na raka u 92. Jednak po dalszych testach tylko 35 z 92 przypadków zostało potwierdzonych jako pacjenci z rakiem.

Chociaż liczby wydają się niskie, mechanizm jest obiecujący. 35 osób, które miały raka, nie wykazywało żadnych objawów. Badanie krwi wykryło guzy, które tradycyjnymi metodami być może wykryto by o wiele lat później.

Podstawowe znaczenie tego badania polega na tym, że jest to pierwsze badanie u pacjentów z nowotworami, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane i u których nie podejrzewano raka.[/atomik-cytat]

[caption id="attachment_575397" align="aligncenter" width="1254"]

Pobieranie krwi
Łatwość badania krwi pozwala na jego zastosowanie niemal w każdym miejscu na świecie i potencjalnie u każdego pacjenta.[/caption]

Przeczytaj również: Badanie identyfikuje bakterie, mogące powodować raka okrężnicy

Badanie krwi, które wykrywa guzy… ale jak?

W naszej krwi znajdują się kawałki i fragmenty DNA, które komórki odrzucają. Części te pochodzą zarówno z normalnych procesów metabolicznych, jak i tych zachodzących w komórkach nowotworowych.

Chodzi o to, że komórki nowotworowe wytwarzają określone fragmenty DNA. Są one znane jako DNA guza. Ich krążenie we krwi od dawna jest przedmiotem badań.

Badanie PATHFINDER ma na celu walidację metod, które rozpoznają DNA nowotworu, gdy jest ono obecne tylko w niewielkich proporcjach. Doprowadziłoby to do wczesnej diagnozy guzów, które dopiero się pojawiły, ale już powodują zmiany biochemiczne. Oczywiście nie mają jeszcze siły, by wywołać jednoznaczne objawy fizyczne.

Dzięki nowoczesnym technikom laboratoryjnym badanie krwi Galleri wzmacnia sygnał tego nowotworowego DNA i czyni go „bardziej widocznym” dla biochemika. W taki sposób można ustalić obecność raka. Lekarze przeprowadzą następnie dalsze testy, aby znaleźć złośliwe komórki i leczyć je.

Zobacz też: Wykrywanie raka piersi — o czym powinnaś pamiętać?

Margines błędu

Do skutecznego badania krwi jeszcze długa droga. Jednak próby przeprowadzone kilka lat temu z pacjentami, których rozpoznano onkologicznie, przyniosły efekty. Od 2020 roku wiemy, że Galleri identyfikuje do 50 różnych rodzajów raka.

Jednym z największych problemów jest wrażliwość. Metodę należy udoskonalić, tak aby pozytywne reakcje, które daje, były rzeczywiste i wiarygodne, a negatywne rezultaty były odrzucane z całą pewnością.

[atomik-quote autor="Mónica Granja"]Trzeba go udoskonalić do punktu, w którym będziemy mogli wykrywać pacjentów z wczesnymi nowotworami bez poddawania zbędnym badaniom diagnostycznym tych, którzy nie mają chorób onkologicznych.

Sami badacze uznali, że pozytywne wyniki były przesadne. Mniej niż połowa osób uwzględnionych w analizie miała raka potwierdzonego innymi metodami. Bez ulepszeń można by to wprowadzić masowo.

Jesteśmy na początku nowego sposobu uprawiania medycyny i do wszystkiego należy podchodzić z ostrożnością, ponieważ są to bardzo wstępne wyniki i niestety, nie mogą i nie powinny mieć zastosowania w codziennej praktyce klinicznej.

Pacjent w szpitalu.
Wczesne wykrywanie musi być skuteczne. Nie można stosować metody, która wywołuje obawy i zmusza pacjentów do przeprowadzania zbędnych badań.

Badanie PATHFINDER – jaka jest jego przyszłość?

Badanie krwi Galleri do wczesnego wykrywania nowotworów jest nadal badane. Na razie ma autoryzację rządową w Stanach Zjednoczonych.

Oczekuje się pewnych wyników przy większej liczbie uczestników i wkrótce możemy mieć informacje o jego wdrożeniu u ponad 100 000 ochotników. Większa liczba wróży lepszą wiedzę na temat czułości i swoistości zabiegu.

Podstawową nadzieją jest znalezienie badania krwi, które posłuży jako badanie przesiewowe w kierunku guzów, które nie mają określonego testu, ponieważ wielu pacjentów trafia do szpitala z zaawansowanym rakiem i mniejszymi szansami na skuteczne leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Liu, M. C., et al. “Sensitive and specific multi-cancer detection and localization using methylation signatures in cell-free DNA.” Annals of Oncology 31.6 (2020): 745-759.
  • Castelli, J., et al. “ADN tumoral circulant: principes, applications actuelles en radiothérapie et développement futur.” Cancer/Radiothérapie 22.6-7 (2018): 653-659.
  • Nikolaev, Sergey, et al. “Circulating tumoral DNA: Preanalytical validation and quality control in a diagnostic laboratory.” Analytical biochemistry 542 (2018): 34-39.
  • Klein, Eric A., Tomasz M. Beer, and Michael Seiden. “The Promise of Multicancer Early Detection. Comment on Pons-Belda et al. Can Circulating Tumor DNA Support a Successful Screening Test for Early Cancer Detection? The Grail Paradigm. Diagnostics 2021, 11, 2171.” Diagnostics 12.5 (2022): 1243.
  • Holdenrieder, Stefan, et al. “Pan-cancer screening by circulating tumor DNA (ctDNA)–recent breakthroughs and chronic pitfalls.” LaboratoriumsMedizin 46.4 (2022): 247-253.
  • Hitchins, Megan P. “Methylated circulating tumor DNA biomarkers for the blood-based detection of cancer signals.” Epigenetics in Precision Medicine. Academic Press, 2022. 471-512.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.