Badanie PATHFINDER - wykryć guza przed wystąpieniem objawów

Badanie PATHFINDER. Wykrywanie guzów za pomocą jednego nakłucia, byłoby ogromnym krokiem naprzód w nauce. Czy jesteśmy blisko?
Badanie PATHFINDER - wykryć guza przed wystąpieniem objawów
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia, 2022

Ostatni kongres Europejskiego Towarzystwa Onkologicznego przyniósł nadzieję. Wyniki badania PATHFINDER przedstawiły badanie krwi, które wykrywa guzy, zanim pojawią się objawy.

Oznaczałoby to ogromny postęp w planach badań przesiewowych. Chociaż osiągnięto ulepszone techniki wczesnego diagnozowania nowotworów piersi i jelita grubego, wykrycie ich za pomocą próbki krwi zmieniłoby ten paradygmat.

Zaangażowani eksperci i społeczność naukowa uznają, że istnieje realna nadzieja. Jeśli badania nadal będą potwierdzać tę metodę, to za kilkadziesiąt lat będziemy mogli ją wykorzystać w medycynie.

Badanie PATHFINDER

Badanie PATHFINDER to badanie przeprowadzone z co najmniej 12-miesięczną obserwacją u ponad 6000 osób, które zdecydowały się na dobrowolny udział. Celem jest przetestowanie czułości i skuteczności wykrywania testu krwi zwanego Galleri.

Interesujące w tym projekcie jest to, że badanie jest wieloośrodkowe. Oznacza to, że odbywa się w tym samym czasie w różnych krajach, z udziałem bardzo różnych osób i pod auspicjami renomowanych instytucji zdrowotnych. Wśród tych ostatnich są Cleveland Clinic i Mayo Clinic.

Wyniki zaprezentowane na kongresie onkologicznym to dane zebrane w ciągu ostatnich kilku miesięcy przez zespół monitorujący ochotników. Wykorzystując próbki krwi od ponad 6600 osób w wieku powyżej 50 lat, test Galleri był pozytywny na raka u 92. Jednak po dalszych testach tylko 35 z 92 przypadków zostało potwierdzonych jako pacjenci z rakiem.

Chociaż liczby wydają się niskie, mechanizm jest obiecujący. 35 osób, które miały raka, nie wykazywało żadnych objawów. Badanie krwi wykryło guzy, które tradycyjnymi metodami być może wykryto by o wiele lat później.

Podstawowe znaczenie tego badania polega na tym, że jest to pierwsze badanie u pacjentów z nowotworami, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane i u których nie podejrzewano raka.[/atomik-cytat]

Sami badacze uznali, że pozytywne wyniki były przesadne. Mniej niż połowa osób uwzględnionych w analizie miała raka potwierdzonego innymi metodami. Bez ulepszeń można by to wprowadzić masowo.

Jesteśmy na początku nowego sposobu uprawiania medycyny i do wszystkiego należy podchodzić z ostrożnością, ponieważ są to bardzo wstępne wyniki i niestety, nie mogą i nie powinny mieć zastosowania w codziennej praktyce klinicznej.

Pacjent w szpitalu.
Wczesne wykrywanie musi być skuteczne. Nie można stosować metody, która wywołuje obawy i zmusza pacjentów do przeprowadzania zbędnych badań.

Badanie PATHFINDER – jaka jest jego przyszłość?

Badanie krwi Galleri do wczesnego wykrywania nowotworów jest nadal badane. Na razie ma autoryzację rządową w Stanach Zjednoczonych.

Oczekuje się pewnych wyników przy większej liczbie uczestników i wkrótce możemy mieć informacje o jego wdrożeniu u ponad 100 000 ochotników. Większa liczba wróży lepszą wiedzę na temat czułości i swoistości zabiegu.

Podstawową nadzieją jest znalezienie badania krwi, które posłuży jako badanie przesiewowe w kierunku guzów, które nie mają określonego testu, ponieważ wielu pacjentów trafia do szpitala z zaawansowanym rakiem i mniejszymi szansami na skuteczne leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Liu, M. C., et al. “Sensitive and specific multi-cancer detection and localization using methylation signatures in cell-free DNA.” Annals of Oncology 31.6 (2020): 745-759.
  • Castelli, J., et al. “ADN tumoral circulant: principes, applications actuelles en radiothérapie et développement futur.” Cancer/Radiothérapie 22.6-7 (2018): 653-659.
  • Nikolaev, Sergey, et al. “Circulating tumoral DNA: Preanalytical validation and quality control in a diagnostic laboratory.” Analytical biochemistry 542 (2018): 34-39.
  • Klein, Eric A., Tomasz M. Beer, and Michael Seiden. “The Promise of Multicancer Early Detection. Comment on Pons-Belda et al. Can Circulating Tumor DNA Support a Successful Screening Test for Early Cancer Detection? The Grail Paradigm. Diagnostics 2021, 11, 2171.” Diagnostics 12.5 (2022): 1243.
  • Holdenrieder, Stefan, et al. “Pan-cancer screening by circulating tumor DNA (ctDNA)–recent breakthroughs and chronic pitfalls.” LaboratoriumsMedizin 46.4 (2022): 247-253.
  • Hitchins, Megan P. “Methylated circulating tumor DNA biomarkers for the blood-based detection of cancer signals.” Epigenetics in Precision Medicine. Academic Press, 2022. 471-512.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.