„Baby Botox”: co to jest, korzyści i ryzyko

Zastosowanie małych dawek toksyny botulinowej we wczesnym wieku ma pozwolić zatrzymać ekspansję pierwszych zmarszczek. To główna funkcja „baby botoksu”, nieinwazyjnego zabiegu odmładzającego.
„Baby Botox”: co to jest, korzyści i ryzyko
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2023

Baby Botox to odpowiedni zabieg kosmetyczny dla tych, którzy chcą wygładzić zmarszczki mimiczne bez uciekania się do inwazyjnego botoksu ® właściwego. Chociaż oba wykorzystują toksynę botulinową, z nowej techniki korzystają osoby, które chcą lekkiego i wczesnego leczenia zapobiegawczego.

Kandydatami do tych zastrzyków są zwykle młode osoby z początkowymi zmarszczkami, które decydują się na wypełniacz, aby ukryć zauważalne oznaki starzenia. Metoda proponuje nowe spojrzenie na to, czym normalnie jest botoks. Ma to związek z dawkowaniem substancji – wszystko w poszukiwaniu naturalnych rezultatów, które poprawią wygląd naszej twarzy.

„Baby botox”: technika zapobiegająca powstawaniu pierwszych zmarszczek

Kobieta i dziecko Botox.
Zapobiegaj przekształcaniu się zmarszczek mimicznych w trwałe zmarszczki dzięki „baby botoksowi”.

Baby botokx to infiltracja małych dawek toksyny botulinowej w głąb skóry. W przeciwieństwie do normalnej aplikacji botoksu, mikroiniekcje nie skupiają się na rozluźnieniu mięśnia. Raczej osłabiają go w celu złagodzenia wyglądu.

Jak wskazuje Amerykańska Akademia Okulistyki, pierwsze oznaki starzenia pojawiają się wokół oczu, czoła, policzków i ust. Ich minimalizowanie za pomocą toksyny botulinowej ma zmniejszyć oznaki zmęczenia twarzy lub zaawansowanego wieku. Dawki mają również zastosowanie w innych wrażliwych miejscach, takich jak:

  • Szyja
  • Dekolt
  • Czoło
  • Obszar szczęki

Najczęściej proszą o ten zabieg upiększający osoby w wieku od 22 do 30 lat. Ma on na celu powstrzymanie bardzo drobnych linii mimicznych zanim przekształcą się w wyraźne zmarszczki. Można go określić jako technikę korygującą i zapobiegawczą o subtelnych rezultatach.

Korzyści jakie daje „baby botox”

Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej poinformowało w ankiecie, że zabiegi toksyną botulinową są coraz popularniejsze w porównaniu z technikami infiltracji innymi wypełniaczami. Baby Botox przyczynia się do tych statystyk dzięki swoim zaletom.

W przypadku skóry poddanej zabiegowi Baby Botox następuje zatrzymanie rozwoju zmarszczek mimicznych bez „zamrażania” twarzy. Nawet jeśli bruzdy nie są bardzo wyraźne, lekarz aplikuje preparat zgodnie z potrzebami każdego pacjenta.

Metoda wykorzystuje również niższą dawkę niż konwencjonalne iniekcje, ze względu na fakt, że młoda muskulatura jest mniej aktywna. Ponadto baby botox nie zmienia ruchów twarzy, jest bezpieczny i tańszy.

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet baby botox w krótkich dawkach likwiduje drobne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych.

Jak stosuje się „baby botox”?

Botoks dla dzieci.
Na ogół efekty „baby botoxu” obserwuje się po 15 dniach od zabiegu.

Zastrzyki z toksyny botulinowej na ogół nie powodują bólu. Ważne jest, aby osoba, która ją stosuje, dysponowała odpowiednia wiedzą. Naciek trwa mniej niż pół godziny i nie wymaga intensywnego odpoczynku.

W wersji baby mini-dawki stosuje się podczas jednej sesji. Zmiana zaczyna być zauważalna po 2 dniach od wypełnienia botoksem, natomiast ostateczny efekt widoczny jest po 15 dniach.

Efekt utrzymuje się do 4 miesięcy, trochę krócej niż w przypadku kuracji konwencjonalnej. Wynika to z faktu, że w tym nowym trendzie zużywa się mniej substancji. Ponadto przy stosowaniu na młodą skórę i mięśnie preferowana jest mniejsza dawka.

Czy profilaktyczne podanie toksyny botulinowej wiąże się z ryzykiem?

Jak wspomniano w artykule w Actas Dermo-Sifiliográficas, aby osiągnąć naturalne rezultaty z toksyną botulinową, niezbędna jest dogłębna znajomość anatomii i funkcjonalności mięśni twarzy.

Chociaż profilaktyczne podanie toksyny botulinowej jest dyskretnym zabiegiem estetycznym, osoba wykonująca zabieg po prostu musi umiećwstrzykiwać i posługiwać się substancją. Niektóre reakcje niepożądane związane ze stosowaniem złej techniki, to m.in.:

  • Krzywy uśmiech
  • Nierówne brwi
  • Opadające powieki
  • Łzawienie lub suchość oczu
  • Ból lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia

Z drugiej strony, jeśli substancja rozprzestrzenia się w organizmie i pacjent odczuwa uporczywe osłabienie, problemy ze wzrokiem, problemy z połykaniem i mówieniem, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

W związku z tym czasopismo Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana zwraca uwagę, że komplikacje nie powinny wystąpić, jeśli zastrzyki są wykonywane ostrożnie i jeśli dobrze dobierze się dawkę. Wskazują, że nierealistyczne oczekiwania co do wyników mogą wywołać frustrację i komplikacje zarówno u pacjenta, jak i lekarza.

Kto nie powinien zdecydować się na botoks w żadnej z metod?

Niemal każda osoba jest kandydatem do zastrzyków z botoksu, z wyjątkiem tych, u których zdiagnozowano patologie stanowiące przeciwwskazanie do stosowania substancji. Nie jest to jednak zabieg odpowiedni dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie wie, jak bezpieczne są wypełniacze skórne w tkankach miękkich, jeśli są stosowane podczas ciąży, karmienia piersią i u pacjentów poniżej 22 roku życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.