Babka marmurkowa - pyszny przepis na domowe ciasto

Wyjaśnimy, co trzeba wiedzieć, aby zrobić pyszne domowe, marmurkowe ciasto typu babka z naturalnych składników i bez tłuszczów trans.
Babka marmurkowa - pyszny przepis na domowe ciasto
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To babka marmurkowa to pyszny deser, który można łatwo przygotować w domu. To wykwintne, puszyste, słodkie ciasto. W rzeczywistości jest to jeden z najbardziej znanych na całym świecie amerykańskich przepisów cukierniczych. Oprócz tego, gdy babka marmurkowa jest zrobiona z naturalnych składników, możesz uzyskać dość zrównoważony rezultat na poziomie odżywczym.

Babka marmurkowa – jak ją zrobić?

Jak większość słodyczy i deserów, najlepiej zrobić ją w domu. W ten sposób można kontrolować ilość stosowanego cukru i unikać dodawania tłuszczów trans o potencjale zapalnym, a także sztucznych dodatków.

Elementy te mogą niekiedy negatywnie wpływać na funkcjonowanie mikrobioty jelitowej i powodować inne problemy zdrowotne. W przypadku babki marmurkowej należy pamiętać o tych samych środkach ostrożności.

Ciasto Bundt.
Babka marmurkowa to smaczne ciasto, które można łatwo przygotować w domu.

Składniki

Aby przygotować pyszną i zdrowszą wersję, będziesz potrzebować następujących składników:

  • 200 gram (8 uncji) niesolonego masła w temperaturze pokojowej
  • 175 gramów (7 uncji) cukru
  • 4 jajka
  • 5 mililitrów esencji waniliowej
  • 325 gramów (13 uncji) mąki cukierniczej
  • 16 gramów (0,6 uncji) proszku do pieczenia
  • 6 gramów soli
  • 45 mililitrów mleka w temperaturze pokojowej
  • 30 gramów (1,2 uncji) niesłodzonego kakao w proszku
  • 100 gramów (4 uncje) marmolady truskawkowej lub brzoskwiniowej
  • Cukier puder
  • Woda

Babka marmurkowa krok po kroku

  1. Upewnij się, że składniki mają temperaturę pokojową.
  2. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza (350 F).
  3. Nasmaruj formę na babkę.
  4. Jednocześnie w dużej misce wymieszaj masło z cukrem za pomocą trzepaczki do uzyskania puszystego kremu.
  5. Następnie zacznij dodawać jajka jedno po drugim.
  6. Dodaj wanilię i kontynuuj mieszanie.
  7. W innej misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia i sól.
  8. Gdy te składniki zostaną dobrze wymieszane, wlej połowę mieszanki do miski z jajkami i cukrem. Ważne jest, aby ubijać z małą prędkością.
  9. Następnie dodaj mleko i na koniec drugą połowę mąki.
  10. W tym momencie podziel ciasto na dwie części. Dodaj kakao i marmoladę do jednej z połówek, aż uzyskasz bardzo gładką masę. Umieść białą część na dnie formy do pieczenia a potem użyj widelca i wykonując spiralne ruchy zmieszaj lekko kakao z ciastem. Po zakończeniu przykryj pozostałą białą częścią.
  11. Babka marmurkowa musi się piec przez około 45 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza (350 F).
  12. Po tym czasie wyjmij ją z piekarnika i pozwól jej trochę ostygnąć. Następnie połóż ciasto na kratce.
  13. Na koniec udekoruj odrobiną cukru pudru i gotowe. Możesz nawet dodać trochę orzechów laskowych przed podaniem.
Biszkopt.
Babka marmurkowa nie jest polecana osobom z problemami metabolicznymi.

Przeciwwskazania do spożycia babki marmurkowej

Możesz włączyć ciasto marmurkowe do menu w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety bez większych komplikacji, chyba że wcześniej wystąpił jakiś problem metaboliczny. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest znaczne ograniczenie obecności cukrów prostych w diecie, aby uniknąć wzrostu insulinooporności.

Warto jednak zauważyć, że babka marmurkowa nie zawiera w sobie tłuszczów trans. To dobra wiadomość, ponieważ przemysł cukierniczy zwykle używa tego rodzaju składników. Według badań opublikowanych w Diabetes & Metabolic Syndrome są to elementy, które zwiększają poziom stanów zapalnych w organizmie, a tym samym zwiększają ryzyko rozwoju złożonych chorób.

Na koniec należy podkreślić, że skutki wysokiego spożycia węglowodanów prostych mogą być łagodzone przez intensywny wysiłek fizyczny. W tym kontekście sensowne może być nawet zwiększenie spożycia tych węglowodanów. Istnieją dowody na to, że pomagają generować uzupełnienie zapasów glikogenu po aktywności, poprawiając późniejszą regenerację.

Przygotuj babkę marmurkową w domu

Jak widzieliście, prosta, ale wykwintna, babka marmurkowa może stać się twoją specjalnością. Dlatego koniecznie spróbuj ją przygotować w domu. Potrzeba niewiele składników, aby osiągnąć wspaniałe rezultaty o wartości odżywczej znacznie lepszej niż wersje, które można znaleźć w supermarketach. W ten sposób możesz cieszyć się deserem bez poczucia winy, o ile go wprowadzisz raz na jakiś czas w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Na koniec pamiętaj, że najlepszymi opcjami na zakończenie posiłku są owoce i sfermentowane produkty mleczne. Tego typu desery zawierają w sobie błonnik lub probiotyki, elementy poprawiające funkcjonowanie mikrobioty jelitowej. Mimo to okazjonalne spożywanie słodyczy nie będzie szkodliwe dla twojego zdrowia, o ile masz zdrowe nawyki życiowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bolla, A. M., Caretto, A., Laurenzi, A., Scavini, M., & Piemonti, L. (2019). Low-Carb and Ketogenic Diets in Type 1 and Type 2 Diabetes. Nutrients11(5), 962. https://doi.org/10.3390/nu11050962
  • Islam, M. A., Amin, M. N., Siddiqui, S. A., Hossain, M. P., Sultana, F., & Kabir, M. R. (2019). Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes & metabolic syndrome13(2), 1643–1647. https://doi.org/10.1016/j.dsx.2019.03.033
  • Alghannam, A. F., Gonzalez, J. T., & Betts, J. A. (2018). Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients10(2), 253. https://doi.org/10.3390/nu10020253

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.