Awokado – Do czego wykorzystać jego nasiona?

Awokado – Do czego wykorzystać jego nasiona?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Awokado to smaczne i pożywne owoce, do tego są bardzo korzystne dla zdrowia. Jednak ich nasiona (które zwykle się wyrzuca) również mogą być spożywane, jako że mają o wiele więcej właściwości leczniczych niż miąższ owocu. Można również używać ich miejscowo przy leczeniu chorób skóry, bólu mięśni i stawów.

Poniżej napiszemy o kilku propozycjach w jaki sposób korzystać z nasion awokado, aby uzyskać z nich jak najwięcej korzyści. A korzyści jest sporo – naturalne leczenie wiele chorób, utrata wagi, a to dopiero początek.

Dlaczego warto jeść nasiona awokado?

Awokado są doskonałe do jedzenia, są bogate w kompletny zestaw składników odżywczych. Warto jeść je jak najczęściej.

Pestka awokado

Mimo tego, 70% aminokwasów znajduje się w jego nasionach. Co więcej, awokado zawiera więcej rozpuszczalnego błonnika niż jakikolwiek inny pokarm.

Korzyści dla zdrowia

Poniżej kilka właściwości leczniczych, które niesie ze są jedzenie nasion awokado:

 • Są przeciwutleniaczem: zapobiegają starzeniu się komórek
 • Zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego, dzięki zawartości aminokwasów: świetnie nadaje się do walki z nadmiarem cholesterolu i trójglicerydów, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zawału
 • Wspomagają organizm w zwalczaniu chorób wywołanych przez drobnoustroje, grzyby i pasożyty
 • Wspomagają odchudzanie i spalanie tłuszczu: natura sprawiła, że nasiona awokado zawierają więcej składników przyspieszających przemianę tłuszczu niż sam miąższ tego tłuszczu zawiera. Zawiera także rozpuszczalny błonnik, który poprawia pracę przewodu pokarmowego i sprawia, że czujesz się najedzona
 • Mają działanie ściągające, idealne do leczenia biegunki i zapalenia przewodu pokarmowego
 • Są afrodyzjakiem, skutecznie podnoszącym libido
 • Działają rozluźniająco przy zmęczeniu i stresie
 • Stosowane miejscowo działają kojąco na bóle stawów i mięśni
 • Zmniejszają ryzyko raza, dzięki zawartości flawonolu
 • Przeciwdziałają atakom padaczki
 • Pomagają szybko pozbyć się niedoskonałości skóry, działają już po zastosowaniu bezpośrednio na skórę, ponieważ ją wysuszają
 • Regulują zaburzenia czynności tarczycy
 • Świetnie oddziałują na skórę, zarówno konsumowane jak i aplikowane bezpośrednio na nią, ponieważ przyspieszają tworzenie się kolagenu
 • Są dobrym uzupełnieniem naturalnego leczenia astmy

Jak je podawać?

Nasiona awokado są w smaku gorzkie i cierpkie, ze względu na swoje właściwości lecznicze. Aby przygotować je do jedzenia, musisz ściągnąć z niej brązową skórkę, zetrzeć je, i, opcjonalnie, podsmażać na małym ogniu, aż nabiorą rumianego koloru. Z tak przygotowanych nasion możesz:

 • Zrobić kompot. Gotuj 10 minut, pozwól ostygnąć przez następne 5. Taki kompot możesz popijać przez cały dzień.
 • Dodać ciekawy składnik do sałatek, zup, gulaszu, dań z ryżem, makaronów itd.
 • Jeśli przysmażysz go wystarczająco długo, możesz sproszkować go w młynku do kawy i trzymać w takiej postaci jako przyprawę.
  Świeże awokado

Uwaga: Nasiona awokado w dużej ilości mogą powodować zaparcia, dzieje się tak przez dużą zawartości tanin.

Jak je stosować?

Nasiona można też stosować miejscowo, czyli bezpośrednio na skórę.

 • Rozdrobnij je i zmieszaj z alkoholem, pozostaw tę miksturę na co najmniej tydzień, bo nasiona oddały swoje właściwości do płynu. Po tym czasie, tak przygotowanego alkoholu możesz używać do masażu i wcierania, na przykład w przypadku bólu stawów i mięśni. W przypadku migreny, możesz delikatnie masować nim szyję, kark i skroń.
 • Jeśli sproszkujesz nasiona, możesz zrobić z nich krem do stosowania na wypryski i krostki, który natychmiast je wysuszy. Wymieszaj proszek z odrobiną gorącej wody, tak aby przybrał konsystencję pasty, którą możesz użyć wraz ze zwykłym kremem do twarzy. Krem powinien utrzymywać się na skórze 5-10, aż sam nie wyschnie. Możesz powtarzać to codziennie, aż zobaczysz poprawę.
 • By mieć lśniące włosy bez łupieżu, możesz zetrzeć ziarna, ale tym razem muszą to być surowe, nie poddane obróbce cieplnej nasiona. Wymieszaj wiórki z olejkiem rycynowym i pozwól im zmiękąć przez jeden dzień. Następnie wetrzyj olej w skórę głowy. Przykryj głowę ręcznikiem lub folią i zostaw je w tym stanie na godzinę, po czym dokładnie umyj włosy. Nie stosuj tej porady, jeśli masz mocno przetłuszczające się włosy.
 • Możesz również użyć proszku do stworzenia naturalnego peelingu.
Maseczka z awokado

Na koniec mała ciekawostka. Czy wiesz, że ze sproszkowanych ziaren awokado, sera i mąki robi się trutkę na myszy? Awokado jest ogólnie szkodliwe dla zwierząt, nie wpadnij więc na pomysł, by karmić nim psa.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Rosmary i clkao

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.