Atorwastatyna - charakterystyka i zastosowania tej substancji

Atorwastatyna, podobnie jak inne substancje z grupy statyn, jest skuteczna w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym ze względu na swoją zdolność do selektywnego i konkurencyjnego hamowania enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu.
Atorwastatyna - charakterystyka i zastosowania tej substancji

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Atorwastatyna jest lekiem należącym do farmakologicznej rodziny statyn. Są one powszechnie stosowane do stabilizowania niskiego poziomu cholesterolu. Pozwalają w ten sposób zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym i leczyć dyslipidemię.

Nadmiar cholesterolu jest czynnikiem ryzyka zachorowania na tego rodzaju choroby. Stanowi także główną przyczyną zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Należy jednak pamiętać, że cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ jest podstawowym budulcem wielu hormonów.

Dlatego musisz utrzymywać poziom cholesterolu w granicach normalnych zakresów dla Twojego organizmu. Nie może być on zbyt wysoki, ani też zbyt niski. Wynika to z faktu, że niedobór cholesterolu może również prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

I właśnie dlatego tak ważne jest, aby ściśle przestrzegać wszelkich wskazówek dotyczących leczenia zgodnie ze wskazaniami Twojego lekarza.

Atorwastatyna, podobnie jak inne substancje z grupy statyn, jest skuteczna w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym ze względu na swoją zdolność do selektywnego i konkurencyjnego hamowania enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu.

Atorwastatyna i jej zastosowanie w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Jak już wspomnieliśmy powyżej, atorwastatyna służy przede wszystkim do zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z wyższym niż normalny poziomem cholesterolu we krwi.

Choroby układu sercowo-naczyniowego to zestaw różnego rodzaju patologii, które są główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych. Pomiędzy nimi znajdziemy między innymi schorzenia takie jak:

Niewątpliwie choroby te spowodowane są przez szereg czynników, które jednocześnie zwiększają ryzyko wpływając na podnoszenie poziomu cholesterolu we krwi. Staraj się więc unikać następujących rodzajów zagrożeń:

Serce
  • Palenie papierosów. W jego efekcie w Twoim organizmie gromadzone są toksyczne substancje chemiczne, które prowadzą do rozwoju licznych problemów zdrowotnych. Osoby palące papierosy są dwa razy bardziej narażone na wszelkiego rodzaju choroby układu sercowo-naczyniowego niż ludzie, którzy nigdy w życiu nie palili papierosów.
  • Siedzący tryb życia jest powszechnie spotykanym czynnikiem. Wynika to z tego, że populacja krajów rozwiniętych stopniowo przyzwyczaja się do mniejszej aktywności fizycznej. Podobnie jak w przypadku palenia tytoniu, brak ćwiczeń podwaja szanse na wystąpienie chorób związanych z sercem.
  • Złe nawyki żywieniowe prowadzą również do wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Wpływ, jaki atorwastatyna ma na ludzki organizm

Atorwastatyna wykazuje się wysoką skutecznością w zapobieganiu chorobom ze strony serca i układu krążenia, podobnie jak inne statyny. Właściwość ta wiąże się z jej zdolnością do wybiórczego hamowania enzymu reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A (reduktazy HMG-CoA), odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu.

W szczególności atorwastatyna ma cenne właściwości w przypadku enzymu reduktazy hydroksymetyloglutarylo-CoA (HMG-CoA), który jest odpowiedzialny za przekształcanie HMG-CoA w mewalonian. Jest to zatem czynnik tworzący szereg różnych związków, takich jak cholesterol.

Tak więc atorwastatyna zmniejsza ilość mewalonianu poprzez hamowanie reduktazy HMG-CoA, a tym samym ilość cholesterolu, który pozostaje w wątrobie.

Ponadto należy zauważyć, że ten mechanizm wpływa również na regulację poziomu receptorów LDL (Lipoprotein niskiej gęstości). Są one zwane potocznie „złym” cholesterolem. Ponadto atorwastatyna stymuluje także proces pobierania tych lipoprotein z krążenia.

Redukcja “złego” cholesterolu lub LDL jest końcowym wynikiem takich procesów. Jednak skuteczność tego leczenia jest nadal poddawana licznym próbom i testom w nieustannych eksperymentach i próbach klinicznych.

Atorwastatyna i skutki uboczne jej stosowania

Pomimo tego, że arwastatyna jest dość dobrze tolerowana przez ludzki organizm, to jednak lek ten nie jest w pełni pozbawiony pewnych skutków ubocznych związanych z jego stosowaniem.

Niektóre z najczęstszych działań niepożądanych atorwastatyny są łagodne i ustępują samoistnie. Do najczęściej spotykanych efektów ubocznych tego leku należą przede wszystkim:

Niedrożna tętnica
  • Problemy ze strony żołądka i jelit
  • Ból głowy
  • Mdłości i ogólne poczucie rozbicia
  • Bezsenność

Ponadto istnieją także inne rzadko spotykane działania niepożądane związane z leczeniem atorwastatyną. Jednak niekoniecznie są one związane wyłącznie z leczeniem tym właśnie lekiem. Należą do nich między innymi:

  • Hiperglikemia
  • Hipoglikemia
  • Zawroty głowy
  • Małopłytkowość
  • Reakcje alergiczne
  • Łysienie
  • Wysypki skórne

Podsumowanie rozważań z naszego artykułu

Atorwastatyna należy do rodziny syntetycznych statyn. Jest ona stosowana głównie w profilaktyce chorób układu krążenia.

Pamiętaj jednak, że przestrzeganie zdrowych nawyków to najlepsza metoda ochrony przez tego typu schorzeniami. Staraj się więc być jak najbardziej aktywną osobą i przestrzegaj zbilansowanej diety. Ponadto unikaj szkodliwych nawyków takich jak palenie papierosów i siedzący tryb życia.

To może Cię zainteresować ...
Redukcja cholesterolu – 4 sposoby bez statyn
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Redukcja cholesterolu – 4 sposoby bez statyn

Statyny niosą ze sobą szereg konsekwencji. Na szczęście redukcja cholesterolu możliwa jest także na kilka innych, naturalnych sposobów. Poznaj je.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goes, P., Lima, A. P. S., Melo, I. M., Rêgo, R. O. C. C., & Lima, V. (2010). Effect of Atorvastatin in radiographic density on alveolar bone loss in wistar rats. Brazilian Dental Journal. https://doi.org/10.1590/S0103-64402010000300003
  • Fernández de Bobadilla, J., Moreno, R., Fernández, C., Martínez García, A., Sánchez Maestre, C., & Ezpeleta Echevarri, D. (2009). Efecto del tratamiento intensivo con atorvastatina frente a dosis estándar de estatinas en el riesgo de ictus de pacientes con enfermedad coronaria previa. Metaanálisis de cinco ensayos aleatorizados con 25.709 pacientes. Revista de Neurología. https://doi.org/10.33588/rn.4811.2009069
  • Soler, A., Deig, E., Guil, J., Rodríguez-Martín, M., Guelar, A., & Pedrol, E. (2006). Eficacia y tolerancia de la atorvastatina en el tratamiento de la dislipemia secundaria a tratamiento antirretroviral. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13091265

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.