Atorwastatyna - charakterystyka i zastosowania tej substancji

Atorwastatyna, podobnie jak inne substancje z grupy statyn, jest skuteczna w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym ze względu na swoją zdolność do selektywnego i konkurencyjnego hamowania enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu.
Atorwastatyna - charakterystyka i zastosowania tej substancji

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Atorwastatyna jest lekiem należącym do farmakologicznej rodziny statyn. Są one powszechnie stosowane do stabilizowania niskiego poziomu cholesterolu. Pozwalają w ten sposób zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym i leczyć dyslipidemię.

Nadmiar cholesterolu jest czynnikiem ryzyka zachorowania na tego rodzaju choroby. Stanowi także główną przyczyną zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Należy jednak pamiętać, że cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ jest podstawowym budulcem wielu hormonów.

Dlatego musisz utrzymywać poziom cholesterolu w granicach normalnych zakresów dla Twojego organizmu. Nie może być on zbyt wysoki, ani też zbyt niski. Wynika to z faktu, że niedobór cholesterolu może również prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

I właśnie dlatego tak ważne jest, aby ściśle przestrzegać wszelkich wskazówek dotyczących leczenia zgodnie ze wskazaniami Twojego lekarza.

Atorwastatyna, podobnie jak inne substancje z grupy statyn, jest skuteczna w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym ze względu na swoją zdolność do selektywnego i konkurencyjnego hamowania enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu.

Atorwastatyna i jej zastosowanie w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Jak już wspomnieliśmy powyżej, atorwastatyna służy przede wszystkim do zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z wyższym niż normalny poziomem cholesterolu we krwi.

Choroby układu sercowo-naczyniowego to zestaw różnego rodzaju patologii, które są główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych. Pomiędzy nimi znajdziemy między innymi schorzenia takie jak:

Niewątpliwie choroby te spowodowane są przez szereg czynników, które jednocześnie zwiększają ryzyko wpływając na podnoszenie poziomu cholesterolu we krwi. Staraj się więc unikać następujących rodzajów zagrożeń:

Serce
  • Palenie papierosów. W jego efekcie w Twoim organizmie gromadzone są toksyczne substancje chemiczne, które prowadzą do rozwoju licznych problemów zdrowotnych. Osoby palące papierosy są dwa razy bardziej narażone na wszelkiego rodzaju choroby układu sercowo-naczyniowego niż ludzie, którzy nigdy w życiu nie palili papierosów.
  • Siedzący tryb życia jest powszechnie spotykanym czynnikiem. Wynika to z tego, że populacja krajów rozwiniętych stopniowo przyzwyczaja się do mniejszej aktywności fizycznej. Podobnie jak w przypadku palenia tytoniu, brak ćwiczeń podwaja szanse na wystąpienie chorób związanych z sercem.
  • Złe nawyki żywieniowe prowadzą również do wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Wpływ, jaki atorwastatyna ma na ludzki organizm

Atorwastatyna wykazuje się wysoką skutecznością w zapobieganiu chorobom ze strony serca i układu krążenia, podobnie jak inne statyny. Właściwość ta wiąże się z jej zdolnością do wybiórczego hamowania enzymu reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A (reduktazy HMG-CoA), odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu.

W szczególności atorwastatyna ma cenne właściwości w przypadku enzymu reduktazy hydroksymetyloglutarylo-CoA (HMG-CoA), który jest odpowiedzialny za przekształcanie HMG-CoA w mewalonian. Jest to zatem czynnik tworzący szereg różnych związków, takich jak cholesterol.

Tak więc atorwastatyna zmniejsza ilość mewalonianu poprzez hamowanie reduktazy HMG-CoA, a tym samym ilość cholesterolu, który pozostaje w wątrobie.

Ponadto należy zauważyć, że ten mechanizm wpływa również na regulację poziomu receptorów LDL (Lipoprotein niskiej gęstości). Są one zwane potocznie „złym” cholesterolem. Ponadto atorwastatyna stymuluje także proces pobierania tych lipoprotein z krążenia.

Redukcja “złego” cholesterolu lub LDL jest końcowym wynikiem takich procesów. Jednak skuteczność tego leczenia jest nadal poddawana licznym próbom i testom w nieustannych eksperymentach i próbach klinicznych.

Atorwastatyna i skutki uboczne jej stosowania

Pomimo tego, że arwastatyna jest dość dobrze tolerowana przez ludzki organizm, to jednak lek ten nie jest w pełni pozbawiony pewnych skutków ubocznych związanych z jego stosowaniem.

Niektóre z najczęstszych działań niepożądanych atorwastatyny są łagodne i ustępują samoistnie. Do najczęściej spotykanych efektów ubocznych tego leku należą przede wszystkim:

Niedrożna tętnica
  • Problemy ze strony żołądka i jelit
  • Ból głowy
  • Mdłości i ogólne poczucie rozbicia
  • Bezsenność

Ponadto istnieją także inne rzadko spotykane działania niepożądane związane z leczeniem atorwastatyną. Jednak niekoniecznie są one związane wyłącznie z leczeniem tym właśnie lekiem. Należą do nich między innymi:

  • Hiperglikemia
  • Hipoglikemia
  • Zawroty głowy
  • Małopłytkowość
  • Reakcje alergiczne
  • Łysienie
  • Wysypki skórne

Podsumowanie rozważań z naszego artykułu

Atorwastatyna należy do rodziny syntetycznych statyn. Jest ona stosowana głównie w profilaktyce chorób układu krążenia.

Pamiętaj jednak, że przestrzeganie zdrowych nawyków to najlepsza metoda ochrony przez tego typu schorzeniami. Staraj się więc być jak najbardziej aktywną osobą i przestrzegaj zbilansowanej diety. Ponadto unikaj szkodliwych nawyków takich jak palenie papierosów i siedzący tryb życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goes, P., Lima, A. P. S., Melo, I. M., Rêgo, R. O. C. C., & Lima, V. (2010). Effect of Atorvastatin in radiographic density on alveolar bone loss in wistar rats. Brazilian Dental Journal. https://doi.org/10.1590/S0103-64402010000300003
  • Fernández de Bobadilla, J., Moreno, R., Fernández, C., Martínez García, A., Sánchez Maestre, C., & Ezpeleta Echevarri, D. (2009). Efecto del tratamiento intensivo con atorvastatina frente a dosis estándar de estatinas en el riesgo de ictus de pacientes con enfermedad coronaria previa. Metaanálisis de cinco ensayos aleatorizados con 25.709 pacientes. Revista de Neurología. https://doi.org/10.33588/rn.4811.2009069
  • Soler, A., Deig, E., Guil, J., Rodríguez-Martín, M., Guelar, A., & Pedrol, E. (2006). Eficacia y tolerancia de la atorvastatina en el tratamiento de la dislipemia secundaria a tratamiento antirretroviral. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13091265

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.