Aspirin Cardio: co to jest i do czego służy?

Kiedy dana osoba ma zawał mięśnia sercowego, zwykle zaleca się leczenie Aspirin Cardio, aby zapobiec nawrotowi. Zasadniczo lek ten sprawia, że krew jest bardziej płynna, zapobiegając tworzeniu się skrzepów i zatorów.
Aspirin Cardio: co to jest i do czego służy?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Aspirin Cardio jest znakiem towarowym znanego aktywnego składnika kwasu acetylosalicylowego w dawkach 100 lub 300 mg. Dlatego można powiedzieć, że jest taki sam jak słynna aspiryna, ale ma niższe dawki, ponieważ ten środek przeciwzapalny i przeciwbólowy zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego.

Przez większość XX wieku kwas acetylosalicylowy był stosowany jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jednak od 1980 r. ujawniono jego zdolność do hamowania agregacji płytek krwi, który jest coraz częściej wykorzystywana do tego celu. Dlatego coraz częściej lekarze przepisują kwas acetylosalicylowy w postaci Aspirin Cardio.

Niedawno wykazano, że długie leczenie (ponad 10 lat) kwasem acetylosalicylowym znacznie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Dziś właściwości antyproliferacyjne tej substancji czynnej są już znane.

Od kilku lat Aspirin Cardio jest jednym z najlepiej sprzedających się leków w Hiszpanii. W ogóle znajduje się na drugiej pozycji najlepiej sprzedających się leków. Fakt ten spowodował problemy z zaopatrzeniem w ten lek na terenie kraju.

Na drugim miejscu po Nolotilu, zostało sprzedanych ponad 18,5 miliona sztuk. Jest dedykowany dla tych pacjentów, którzy doświadczyli pierwszego niedokrwienia wieńcowego lub naczyniowego zawału mięśnia sercowego.

Jeżeli rozpatrujemy działanie, Aspirin Cardio jest środkiem hamującym agregację płytek krwi. Płytki krwi to cząsteczki, które wraz z innymi składnikami biorą udział w tworzeniu skrzepów krwi. Te z kolei są częściowo odpowiedzialne za rozwój chorób niedokrwiennych.

Jak dochodzi do zawałów serca?

Ostry zawał mięśnia sercowego jest poważną chorobą, która występuje w wyniku niedrożności tętnicy wieńcowej przez zakrzep. Innymi słowy, jest tak, jakby krążenie które dociera do serca było blokowane przez zatyczkę utworzoną z różnych substancji.

W ten sposób zator zakłóca normalny przepływ krwi, a ta nie dociera do serca w ilościach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i może spowodować śmierć pacjenta. Ta sama sytuacja może również wystąpić w tętnicach i żyłach zaopatrujących mózg. Nazywamy to zawałem naczyń mózgowych.

Choroby serca

To wydarzenie jest nieoczekiwane i może wystąpić w każdym miejscu i czasie. Jest to jednak zauważalnie częstsze u osób z czynnikami ryzyka oraz u pacjentów, którzy już cierpieli na inne objawy choroby niedokrwiennej serca.

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów możemy wymienić:

  • Ból w klatce piersiowej przez ponad 20 minut.
  • Zmęczenie
  • Zimny ​​pot
  • Zawroty głowy
  • Przerażenie

Ważne jest, aby osoba cierpiąca na zawał mięśnia sercowego jak najszybciej przybyła do szpitala i otrzymała pomoc medyczną w ciągu pierwszej godziny od wystąpienia objawów.

Kiedy dana osoba przeszła zawał, zwykle zaleca się jej leczenie Aspirin Cardio, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu. Działa w taki sposób że rozrzedza krew aby była bardziej płynna, zapobiegając tworzeniu się skrzepów i zatorów które powodują zawały serca.

W jaki sposób Aspirin Cardio wywiera wpływ na organizm?

Kwas acetylosalicylowy zakłóca syntezę prostaglandyn: nieodwracalnie hamuje cyklooksygenazę. Enzym ten występuje w dwóch różnych postaciach, cyklooksygenazy 1 (COX-1) i cyklooksygenazy 2 (COX-2). Ten ostatni znajduje się tylko w mózgu, natomiast COX-1 występuje w prawie wszystkich tkankach organizmu.

Aspirin Cardio wywiera wpływ na COX-1 płytek krwi, które wytwarzają tromboksan A2, substancję wywołującą silne zwężenie naczyń. To rozrzedzenie osiąga się przy dawkach znacznie niższych niż te wymagane do działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego.

Z tego powodu dawki kwasu acetylosalicylowego w Aspirin Cardio wynoszą 100 lub 300 mg, zamiast 500 mg przyjmowanych przy zwykłej aspirynie.

Działanie Aspirin Cardio

COX-1 płytek krwi jest bardziej wrażliwy niż COX-1 śródbłonka, co tłumaczy potrzebę bardzo niskich dawek kwasu acetylosalicylowego w celu uzyskania efektu przeciwzakrzepowego. Hamując ten enzym, zmniejsza się agregacja płytek krwi i wydłuża się czas krwawienia.

I chociaż ten lek nie ma wpływu na agregację płytek krwi wywołaną przez trombinę, jego podawanie zaleca się pacjentom, którzy cierpieli na chorobę wieńcową i dusznicę bolesną.

Wniosek

Aspirin Cardio jest szeroko stosowanym lekiem w profilaktyce zawału mięśnia sercowego i naczyń mózgowych. Zawiera kwas acetylosalicylowy w różnych dawkach: 100 mg lub 300 mg.

Zawsze należy więc postępować zgodnie z instrukcjami lekarza i nie zmieniać dawek ani częstotliwości zażywania. Aspirin Cardio, podobnie jak wszystkie dostępne na rynku, ma niepożądane skutki uboczne. Ponadto, jeśli wytyczne terapeutyczne nie zostaną spełnione, lek traci skuteczność, i to zwiększy szanse na kolejny zawał serca.

Skonsultuj się ze specjalistą w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących tego leku i jego wskazań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rohlfs, I., García, M. del M., Gavaldà, L., Medrano, M. J., Juvinyà, D., Baltasar, A., … Muñoz, D. (2004). Género y cardiopatía isquémica. Gaceta Sanitaria. https://doi.org/10.1157/13061995
  • Agustí, A., & Diogène, E. (2004). Prevención primaria del infarto de miocardio con ácido, acetilsalicílico. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13060895
  • Vianna, C. A., González, D. A., & Matijasevich, A. (2012). utilização de ácido acetilsalicílico (AAS) na prevenção de doenças cardiovasculares: Um estudo de base populacional. Cadernos de Saude Publica. https://doi.org/10.1590/S0102-311X2012000600011

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.