Naturalne środki łagodzące ból zęba

Ból zęba jest bardzo denerwującym stanem zęba, spowodowanym różnymi czynnikami. Zastosuj jeden z zaproponowanych poniżej sposobów, aby zapewnić sobie szybką ulgę w bólu zęba. Pamiętaj jednak, że naturalne sposoby mogą przynieść ulgę w bólu, ale powinieneś wybrać się do dentysty.
Naturalne środki łagodzące ból zęba
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dzisiaj przedstawimy naturalne lekarstwa łagodzące ból zęba. Wypróbuj je następnym razem, gdy rozboli Cię ząb!

Ból zęba ma wiele przyczyn. Aby dowiedzieć się, co go powoduje, powinieneś odwiedzić swojego dentystę. Będzie on w stanie postawić dokładną diagnozę. W międzyczasie sprawdź te proste domowe sposoby łagodzące ból zęba.

Domowe sposoby łagodzące ból zęba

Zaletą naturalnych składników stosowanych na ból zęba jest to, że łatwo je znaleźć i nie wywołują skutków ubocznych. Jednak zawsze skonsultuj się z lekarzem przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów, szczególnie jeśli jesteś w trakcie leczenia.

1. Goździki łagodzące ból zęba

Jest to jeden z najpopularniejszych naturalnych środków przeciwzapalnych i uspokajających.

Goździki łagodzące ból zęba

Goździki są znanym naturalnym środkiem stosowanym w przypadku bólu zęba. Nasi przodkowie umieszczali jeden goździk na bolącym zębie, aby znieczulić ten obszar. Współczesne badania potwierdziły działanie przeciwbólowe tej rośliny. Możesz również użyć (rozcieńczonego) olejku do tego celu lub użyć ekstraktu z goździków.

Goździk jest nie tylko środkiem przeciwzapalnym, ale także przeciwbakteryjnym. Dlatego skutecznie łagodzi ból zęba, nawet w przypadku infekcji. Użyj naparu z goździków jako płynu do płukania jamy ustnej, aby złagodzić dyskomfort wywołany przez ból zęba.

2. Kurkuma

Kurkuma to kolejny składnik, który z pewnością masz w swojej kuchni lub w naturalnej apteczce. Jest to świetny środek w leczeniu wielu schorzeń. Zawiera kurkuminę, składnik aktywny o właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Kurkuma jest również idealna jako dodatek w każdej diecie, ponieważ pomaga kontrolować chorobę wrzodową i cholesterol, a także działa przeciwbakteryjnie i grzybobójczo.

 • Na rynku istnieją suplementy z kurkuminą.
 • Możesz też napić się naparu z kurkumy lub po prostu zetrzeć ją i dodać do zupy, gulaszu czy soku.

3. Imbir

Imbir i kurkuma są ze sobą ściśle powiązane. Gingerol z imbiru ma właściwości łagodzące ból zęba. Wynika to z faktu, że ta substancja czynna ma również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Starty korzeń imbiru w misce

Ponadto imbir jest świetnym lekarstwem na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jest to również jeden z najczęstszych naturalnych środków zapobiegających wymiotom i nudnościom. Najlepsze jest to, że nie powoduje żadnych skutków ubocznych!

 • Przygotuj napar z imbiru i pij go często.
 • Możesz również dodać korzeń do gulaszu, deserów, soków, koktajli itp.
 • A może spróbujesz zrobić napar ze wszystkich trzech naturalnych środków: goździków, kurkumy i imbiru. To bardzo skuteczna herbatka lecznicza.

4. Słona woda

Kto nie ma soli w domu?

To jedno z najszybszych i najprostszych rozwiązań przynoszących ulgę w bólu zęba, niezależnie od przyczyny. Sól jest świetnym środkiem antyseptycznym i, po rozcieńczeniu wodą, dość skutecznym jako płyn do płukania jamy ustnej. Pomaga zmniejszyć stan zapalny, a także oczyszcza i koi ból.

Składniki

Przygotowanie

 • Najpierw rozpuść sól w szklance wrzącej wody.
 • Następnie dobrze wymieszaj i ostudź płyn, aż będzie można komfortowo wziąć go do ust.
 • Płucz usta tym przez co najmniej 30 sekund. Upewnij się, że dociera on do bolesnego obszaru.
 • Powtarzaj płukanie co 15 minut lub do momentu zauważenia poprawy.

5. Lód

Zimny ​​kompres zwęża naczynia krwionośne, a tym samym łagodzi stan zapalny i ból.

Na koniec sposób z lodem. Jest to najszybsze rozwiązanie łagodzące ból zęba spowodowany ostrym stanem zapalnym.

Kobieta przykłada zimny okład na ból zęba
 • Przyłóż zimny okład do policzka w okolicy bolesnego zęba i przytrzymaj przez kilka minut. Przyniesie Ci to chwilową ulgę.

Teraz znasz proste, naturalne środki łagodzące ból zęba. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z dentystą, by znaleźć przyczynę dyskomfortu i postawić diagnozę. W niektórych przypadkach możesz potrzebować antybiotyków, a przepisać je może tylko lekarz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kamkar Asl, M., Nazariborun, A., & Hosseini, M. (2013). Analgesic effect of the aqueous and ethanolic extracts of clove. Avicenna Journal of Phytomedicine.
 • Ross, I. A. (2003). Curcuma longa L. In Medicinal Plants of the World, Volume 1. https://doi.org/10.1385/1-59259-365-8:227
 • Kumar, M., Shete, A., & Akbar, Z. (2010). A Review on Analgesic: From Natural Sources. International Journal of Pharmaceutical & Biological Archives.
 • Shrishail, D., Handral Harish, K., Ravichandra, H., Tulsianand, G., & Shruthi, S. D. (2013). Turmeric: Nature’s precious medicine. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.