Arytmie serca - czego o nich nie wiesz?

Arytmie serca są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Dziś odkryjesz nowe rzeczy i zagłębisz się w niektóre dane, które mogą Cię naprawdę jednak zaskoczyć!
Arytmie serca - czego o nich nie wiesz?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Arytmie serca występują u naprawdę wielu ludzi. Z tego też powodu w przeszłości sporo razy omawialiśmy ten temat na łamach naszego bloga „Krok do zdrowia”. Są jednak pewne aspekty obejmujące arytmie serca, o których możesz jeszcze nie wiedzieć.

Jak podkreśla Hiszpańska Fundacja Serca (oryg. Fundación Española del Corazón), arytmie serca to po prostu zmiany w rytmie bicia serca. Jeśli Twoje serce bije zbyt szybko, zbyt wolno lub ma nieregularny rytm, są to oznaki, które ostrzegają Cię o ich obecności.

Za chwilę wyjaśnimy niektóre aspekty dotyczące arytmii, o których należy pamiętać. Jest to ważne zagadnienie, ponieważ ten stan dotyka ponad 50% populacji.

Arytmie serca – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Tak, to prawda, że arytmie serca są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Ale dziś odkryjesz nowe rzeczy i zagłębisz się w niektóre dane, które mogą Cię naprawdę jednak zaskoczyć!

Elektrofizjologia: skuteczne badanie

Technika ta pomaga określić aktywność elektryczną serca, a także jego kurczliwość. Elektrofizjologia (potocznie określana jako EPS) to badanie, o które proszą lekarze, aby zdiagnozować osoby z zaburzeniami rytmu serca. Pozwala im określić rodzaj arytmii, na którą cierpi pacjent, jej nasilenie, określenie rejonu, w jakim dokładnie ona występuje i jakie zaburzenia powoduje.

Elektrofizjologia

To badanie jest bardzo istotne, ponieważ pozwala lekarzom dostosować leczenie tak, aby uniknąć marnowania czasu na próbowanie opcji, które nie poprawią problemu zdrowotnego danego pacjenta. Jest to technika, która odnosi obecnie wiele sukcesów i daje świetne rezultaty.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Elektrokardiogram lub EKG: 7 kroków do jego interpretacji

Ryzyko nagłej śmierci z powodu arytmii serca jest dosyć wysokie

W większości przypadków nagła śmierć jest spowodowana zaburzeniami rytmu serca. W szczególności, nieprawidłowościami rytmu migotania komór i częstoskurczem komorowym.

Te rodzaje arytmii są często określane jako „złośliwe” ze względu na wysokie ryzyko nagłego zatrzymania krążenia. W takim przypadku należy jak najszybciej zastosować leczenie za pomocą defibrylacji komorowej.

Nie wszystkie arytmie serca są równie niebezpieczne

Chociaż u wielu ludzi występują ciężkie arytmie serca, w wielu przypadkach regularne monitorowanie stanu zdrowia i odpowiednie leczenie pozwalają na ich odpowiednią kontrolę.

Pomimo faktu, że niektóre rodzaje arytmii serca stwarzają ryzyko nagłej śmierci, nie oznacza to, że wszystkie przypadki są równie niebezpieczne. Dlatego właśnie tak ważna jest elektrofizjologia. Za pomocą tego badania lekarze mogą poznać nasilenie konkretnego przypadku arytmii, na którą cierpi pacjent. Najpowszechniej występujące przypadki to między innymi:

  • Przedwczesne bicie serca. To pobudzenie spóźnione, wyprzedzające tętno pacjenta. Zwykle to nie jest poważny problem zdrowotny. Niemniej jednak wymaga kontroli lekarskiej. Zwykle leczy się go zmianą diety i stylu życia.
  • Bradykardia zatokowa. Tętno zwalnia, jest nieregularne i czasami może się nawet zatrzymać. W niektórych przypadkach taka sytuacja może nie wymagać żadnego leczenia. Jeśli jednak stan pacjenta się pogorszy, może on potrzebować użyć rozrusznika serca.
  • Migotanie komór. To rodzaj choroby serca, o którym wspomnieliśmy powyżej. Może to zagrozić życiu pacjenta, powodując nagłe zatrzymanie krążenia, które może prowadzić do śmierci.

 

Istnieje także wiele innych rodzajów arytmii, takich jak blokady serca lub napadowy częstoskurcz nadkomorowy. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie są one równie poważne i nie wymagają leczenia. W rzeczywistości w niektórych przypadkach monitorowanie i kontrola są więcej niż wystarczające do postawienia diagnozy i opanowania problemu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zdrowe serce u kobiet – 7 istotnych produktów

Dostępne metody leczenia są naprawdę różnorodne

Podobnie jak nie wszystkie zaburzenia rytmu serca są równie poważne, tak samo wygląda kwestia leczenia. Jak wspomnieliśmy powyżej, w niektórych przypadkach jedynym sposobem leczenia jest odpowiednia obserwacja i kontrola.

Niemniej jednak inni pacjenci mogą musieć porzucić szkodliwe nawyki, takie jak palenie papierosów lub regularne picie alkoholu. A także poprawić swoją dietę.

Jednak prawdą jest, że arytmie serca często wymagają leczenia lekami. Ale nie wszystkie przypadki są takie same. Wszystko będzie zależało od danego pacjenta, rodzaju arytmii, na którą cierpi i jej nasilenia.

Badanie EKG

Ponadto istnieje metoda znana jako „ablacja prądem o częstotliwości radiowej”, którą zwykle stosuje się po badaniu elektrofizjologicznym.

Celem tego leczenia jest wyeliminowanie arytmii poprzez wywołanie niewielkiego i kontrolowanego oparzenia, które niszczy tkankę serca powodującą arytmię. Obecnie specjaliści oceniają, że daje ona naprawdę doskonałe wyniki.

Czy znasz te wszystkie fakty dotyczące arytmii serca? Słyszałeś być może o niektórych z nich, ale nie wiedziałeś o nich jednak zbyt wiele? Chociaż zajmowaliśmy się tym tematem przy różnych okazjach, zawsze możesz zagłębić się nieco bardziej w ten temat, aby dowiedzieć się czegoś więcej.

Pamiętaj też, że naukowcy nadal badają nowe sposoby leczenia tego schorzenia. Dlatego chociaż wspomnieliśmy o kilku zabiegach, niektóre nowe mogą pojawić się w przyszłości. Oczywiście bez wątpienia także Ci je zaprezentujemy, jak wszystkie inne do tej pory!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • (2007). BRADICARDIA SINTOMÁTICA Y USO DE MARCAPASOS EN EL SERVICIO DE URGENCIAS. Revista de la Facultad de Medicina55(3), 191-208. Retrieved January 22, 2019, from http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0120-00112007000300007&lng=en&tlng=es.
  • Gómez Flores, Jorge. (2009). Arritmias cardiacas. Archivos de cardiología de México79(Supl. 2), 2. Recuperado en 22 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1405-99402009000600002&lng=es&tlng=es.
  • Pérez, Gerardo, & Alonso Bao, Juan. (2014). Cuando el motivo de consulta son las palpitaciones, ¿cómo continuar?. Archivos de Medicina Interna36(2), 68-74. Recuperado en 22 de enero de 2019, de http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1688-423X2014000200005&lng=es&tlng=es.
  • Rodríguez-Reyes, Humberto, Muñoz Gutiérrez, Mayela, Márquez, Manlio F., Pozas Garza, Gerardo, Asensio Lafuente, Enrique, Ortíz Galván, Fernando, Lara Vaca, Susano, & Mariona Montero, Vitelio August. (2015). Muerte súbita cardiaca. Estratificación de riesgo, prevención y tratamiento. Archivos de cardiología de México85(4), 329-336. https://dx.doi.org/10.1016/j.acmx.2015.06.002
  • Ventura, Alejandro, Soriano, Lisandro, López, Marisa, & Enciso, Elizabeth. (2012). Ablación por radiofrecuencia de una taquicardia ventricular tras la cirugía reparadora de la tetralogía de Fallot. Revista argentina de cardiología80(1), 60-64. Recuperado en 22 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1850-37482012000100012&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.