Anemia - 9 niezwykłych produktów, którymi ją zwalczysz
Anemia to zaburzenie zdrowotne spowodowane zmniejszeniem się objętością hemoglobiny we krwi. Pojawia się głównie z powodu braku żelaza w organizmie bądź gdy organizm nie jest w stanie go właściwie wchłaniać.
Dane dowodzą, że anemia jest jednym z dwóch czynników powiązanych z niedożywieniem na świecie. Dotyka głównie kobiety i dzieci. W konsekwencji pojawiają się lekkie lub poważne problemy ze zdrowiem, w zależności od tego, jak zaawansowana jest anemia.
Choć główną przyczyną tego zjawiska jest niedobór żelaza, anemia może pojawić się również z powodu niedoboru kwasu foliowego oraz witaminy B12. Istotny wpływ mają również czynniki dziedziczne komórek krwi, a także choroby chroniczne.
Zdaniem ekspertów kluczem do zapobiegania i leczenia anemii jest dobre odżywianie się i zbilansowana dieta. Dlatego w dalszej części artykułu opowiemy Ci o zaskakujących produktach zwalczających anemię i pomagających Ci stawić czoła temu schorzeniu.
Szpinak a anemia
To niezwykłe warzywo o zielonych liściach charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza, błonnika, witaminy A, B9, C i E. Dostarcza Ci również beta-karotenu oraz sporych ilości wapnia.
Wszystkie te właściwości, jakie kryje w sobie szpinak sprawiają, że jest on Twoim najlepszym sprzymierzeńcem, gdy pojawia się anemia. Dlatego też zaleca się spożywać pół filiżanki szpinaku dziennie – zawiera ona aż 20% dziennego zapotrzebowania żelaza.
Z tego samego powodu zaleca się spożywanie również innych zielonych warzyw – takich jak brokuły, kapusta, sałata, kiełki czy rzeżucha.
Żywność pochodzenia zwierzęcego
Żywność pochodzenia zwierzęcego okazuje się być niezwykle cennym źródłem żelaza. Jest ono typu “hemo”, dzięki czemu wchłania się aż do 30% lepiej, niż żelazo pochodzenia roślinnego.
Jeżeli dopadła Cię anemia, zaleca się spożywanie między innymi czerwonego mięsa, wątróbki, mięsa kaczki, owoców morza, ryb morskich.
Płatki owsiane
Dwie łyżki płatków owsianych może dostarczyć nam aż do 4,5 mg żelaza.
Zwłaszcza, jeśli obniża się poziom naszych krwinek czerwonych, powinniśmy sięgnąć po płatki owsiane nieprzetworzone, pełnoziarniste. Zawierają one bowiem dodatkową porcję witamin z grupy B.
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne także mogą nam pomóc uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Zaleca się spożywanie garści orzeszków dziennie. Doskonałym pomysłem jest również masło orzechowe, które dostarcza podobnych składników odżywczych.
Wspaniałym źródłem żelaza są również bakalie i suszone owoce – śliwki, rodzynki, morele, brzoskwinie, migdały, figi oraz daktyle.
Jajka
Jeżeli cierpisz na niedobór krwinek czerwonych, upewnij się, że w Twojej diecie nie brakuje jajek. Okazuje się, że jedno jajko może dostarczyć Ci aż 1 mg żelaza. Dlatego też regularne ich spożywanie będzie dla Ciebie źródłem cennych składników odżywczych przy niewielkim spożyciu kalorii.
Warto spożywać jajka popijając je sokiem pomarańczowym, gdyż pomaga to wchłaniać żelazo.
Zajrzyj też do artykułu: Jajka na śniadanie – czy to dobry pomysł?
Pełnoziarniste pieczywo
Zgodnie z licznymi przeprowadzonymi badaniami, kromka pełnoziarnistego pieczywa może dostarczyć aż do 6% dziennego zapotrzebowania żelaza.
Doskonałym wyborem jest również sięganie po produkty takie jak pełnoziarnisty makaron, płatki zbożowe czy ciemny ryż. Wspaniale wpłynie to na Twoje zdrowie.
Granaty
Granat stanowi bardzo bogate źródło żelaza, co znacząco wpływa na obraz naszej krwi. Dzięki temu jest naszym wielkim sprzymierzeńcem w walce z anemią.
Owoc ten jest również pełen składników takich jak witaminy, błonnik oraz potas, co pobudza zdrowy przepływ krwi.
Pomidory
Pomidory są bogatym źródłem witaminy C, witaminy E oraz beta-karotenu, ważnych składników pomagających zwalczyć anemię.
Aby w pełni skorzystać z ich właściwości, poleca się wypijać szklankę soku pomidorowego. Unikaj przy tym słodkich napojów gazowanych, kawy oraz napojów energetyzujących, mogą one bowiem utrudniać wchłanianie żelaza.
Warzywa strączkowe
Warzywa strączkowe są jednym z najbogatszych naturalnych źródeł żelaza, co czyni z nich kluczowy czynnik w zwalczaniu anemii. Fasola, soczewica, soja, ciecierzyca i inne dostarczają aż do 5 mg żelaza na filiżankę produktu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Hummus – naturalny i odżywczy antydepresant
Najsilniejszy wpływ wywiera na nas soczewica. Jest ona bogata w białko i zawiera bardzo mało tłuszczu, dzięki czemu poleca się ją chorym na anemię. Aby jednak w pełni wykorzystać jej właściwości należy odpowiednio ją przygotować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- (2011). Guía breve sobre la anemia. Instituto Nacional del Corazón, los Pulmones y la Sangre (NHLBI). Nro de publicación: 11-7629AS. [En línea]. Disponible en: https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/public/blood/anemia-inbrief_yg_sp.pdf
- Dieta para la anemia. Fundación Española para el Corazón. [En línea]. Disponible en: https://fundaciondelcorazon.com/images/stories/file/dieta_anemia_hierro.pdf