Ałun mineralny i jego zastosowanie

Kamień ałunowy zasłynął jako dezodorant. Jednak czy wiesz, że ma on znacznie więcej praktycznych zastosowań? Przeczytaj nasz artykuł, aby je odkryć!
Ałun mineralny i jego zastosowanie

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Ałun to jedna z tych rzeczy, które zawsze powinnaś mieć w swoim domu. Wierz lub nie, ale jest pierwszą odpowiedzią na różne okoliczności, takie jak skaleczenia lub wysypki? Nie wierzysz? Czytaj dalej i dowiedz się o właściwościach ałunu.

Ałun i jego zastosowanie

Ałun to kamień naturalny o wielu możliwych zastosowaniach.

Ałun

Kamień ałunowy można kupić w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością w wersji „naturalnej” lub „syntetycznej”. Oczywiście zalecamy zakup wersji naturalnej lub alunitowej, której głównym składnikiem jest potas-ałun lub K Al3 (OH) 6 (SO4) 2.

Ten kamień wulkaniczny pochodzi ze skały magmowej. Ponieważ jest to produkt naturalny, którego pochodzenie zależy od zmian skalenia potasowego w skałach, prawdopodobnie zauważysz różnice w kolorze i fakturze między kamieniami. Nie martw się, to całkowicie normalne.

Zobaczmy, jak możesz wykorzystać ten kamień w swoim domu.

1. Ałun jako dezodorant

Zwilż kamień i potrzyj nim pachy.

Dezodorant

Najczęstsze zastosowanie kamienia ałunowego to forma dezodorantu. W internecie możesz poczytać tysiące historii o ludziach, którzy porzucili konwencjonalne dezodoranty na rzecz tej naturalnej opcji.

Wiele z tych osób zdecydowało się na zmianę w poszukiwaniu opcji bez aluminium, ponieważ niektóre badania powiązały stosowanie dezodorantów z tym składnikiem z rakiem piersi.

Niektórzy badacze sugerują, że podobnie jak estrogen, który może sprzyjać wzrostowi komórek rakowych, produkty na bazie aluminium mogą przyczyniać się do rozwoju raka. Jednak nadal nie ma rozstrzygających danych w tym zakresie.

Warto zauważyć, że użycie tego kamienia nie oznacza rezygnacji z aluminium, ponieważ kamień ten jest związkiem soli na bazie glinu i potasu. Więc jeśli to był jedyny powód zmiany, powinnaś to przemyśleć.

Prawdą jest, że używając tego kamienia jako dezodorantu, unikasz alkoholi, parabenów i innych konserwantów. Ałun jest całkowicie naturalny i ma działanie bakteriobójcze i przeciwpotowe. Aby go użyć, wystarczy zwilżyć kamień i wetrzeć go w pachy, tak jak w przypadku dezodorantu w kulce.

Uwaga: należy pamiętać, że ruda ałunu może powodować alergie. Przestań go używać, jeśli wystąpi wysypka lub dyskomfort.

2. Leczenie trądziku

Antybakteryjne właściwości ałunu zwalczają trądzik.

Ałun na trądzik

Chociaż jego skuteczność nie została w 100% udowodniona, uważa się, że właściwości antybakteryjne ałunu mogą pomóc w leczeniu trądziku, „wysuszaniu” wyprysków i zamykaniu otwartych porów.

Niektóre produkty kosmetyczne zawierają ałun w swoich składnikach. Oczywiście przed nałożeniem tego produktu na twarz warto skonsultować się ze specjalistą.

3. Leczenie ran

Inną rzekomą właściwością tego kamienia jest zatrzymywanie krwawienia z małych skaleczeń. Jego działanie antyseptyczne może pomóc w zapobieganiu infekcjom.

4. Nawilżanie twarzy po goleniu

Właściwości antyseptyczne ałunu sprawiają, że jest to dobra naturalna opcja do stosowania po goleniu. Może on zapobiegać zaczerwienieniu i dyskomfortowi.

5. Eliminacja aft

Jeśli masz rany w jamie ustnej, możesz zastosować na nie kamień ałunowy. W tym celu możesz przygotować rozwór z kilkoma łyżkami sproszkowanego kamienia w filiżance wody i wypłukać gardło.

6. Zmniejszenie rozstępów

Ałun może pomóc zmniejszyć widoczność rozstępów.

Rozstępy

Chociaż prawdą jest, że rozstępy nie znikną, kamień ałunowy może pomóc je ukryć.

Aby to zrobić, będziesz potrzebować kryształków ałunu, mydła i kremu nawilżającego. Weź kąpiel i spień obszar, który ma być leczony. Umieść kryształy na rozstępach i pozostaw na kilka minut. Dobrze spłucz, a następnie nałóż krem, aby nawilżyć skórę.

7. Łagodzenie skóry po depilacji woskiem

Podobnie jak po goleniu, ałun może łagodzić podrażnienie skóry po depilacji woskiem i może być bardzo przydatny, aby uniknąć zaczernienia i dyskomfortu. Nałóż zwilżony kamień na skórę po woskowaniu.

8. Leczenie jęczmienia

Antybakteryjne właściwości ałunu mogą pomóc wyeliminować bakterie powodujące irytujący jęczmień. Jednak przed użyciem tej substancji na powieki skonsultuj się ze specjalistą.

Jak widać, ałun ma wiele zastosowań.

Masz już kamień ałunowy w swoim domu? Jeśli nie, być może warto go kupić, ponieważ może Ci pomóc wyjść z kilku stresujących sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.