Alergia na wodę - jak bardzo utrudnia życie?

Alergia na wodę w niezwykły sposób wpływa na jakość życia człowieka. To dość rzadki stan. Więcej na ten temat dowiemy się tutaj.
Alergia na wodę - jak bardzo utrudnia życie?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Alergia na wodę to bardzo rzadka i dość niebezpieczna choroba. Jak dotąd wiadomo, że tylko 40 osób na świecie otrzymało taką diagnozę. Alergia na wodę powoduje, że osoba w kontakcie z płynem rozwija czerwone plamy lub inne rodzaje podrażnień na skórze. Nie ma znaczenia, czy jest gorąco czy zimno.

Alergia na wodę sprawia, że ludzie z tym schorzeniem nie tolerują nawet własnego potu lub łez. Jak można się spodziewać, ma to poważne konsekwencje dla normalnego życia.

Czym jest alergia na wodę?

Alergia na wodę to popularna nazwa nadana schorzeniu zwanemu pokrzywką wodną. Jest to forma pokrzywki, która pojawia się w kontakcie z wodą przez skórę lub po spożyciu. Ten rzadki stan występuje częściej u kobiet, a pierwsze objawy pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania. To paradoksalny problem, ponieważ 60% ciała składa się z wody. Mimo to osoby dotknięte chorobą rozwijają swędzącą pokrzywkę, jeśli wejdą w kontakt z płynem.

W tej chwili nie ma lekarstwa na alergię na wodę, chociaż badania w wielu krajach postępują. Jeśli negatywne skutki pojawią się w okolicy gardła, zagraża to życiu.

Przyczyny alergii na wodę

Nauka nie była jeszcze w stanie wskazać przyczyn alergii na wodę. Istnieje jednak kilka hipotez. Jeden z nich wskazuje na pochodzenie genetyczne. W szczególności odpowiadałoby to mutacji w genie 2q21, tym samym genie, który jest powiązany z wrodzonym niedoborem laktazy.

Inna hipoteza głosi, że woda jako taka nie jest przyczyną alergii, ale raczej pewne substancje w niej rozpuszczone. Stwierdzono również, że w kontakcie z płynem niektóre skórki tworzą toksyczną substancję, która prowadzi do powstawania uli.

Sugerowano również, że dzieje się tak, ponieważ osoby dotknięte chorobą mają w skórze antygen, który rozpuszcza się w kontakcie z wodą. Ta substancja aktywuje układ odpornościowy.

W tym drugim przypadku sugeruje się, że po rozpuszczeniu antygen przejdzie przez zewnętrzne warstwy skóry. Doprowadziłoby to do uwolnienia histaminy przez białe krwinki. Substancja następnie powoduje obrzęk, rozszerzenie naczyń włosowatych i wszystkie objawy pokrzywki.

DNA
Zmiana genetyczna może być wyjaśnieniem alergii na wodę, ponieważ cierpi na nią tylko 40 osób na świecie.

Objawy

Charakterystycznym objawem alergii na wodę jest pojawienie się na skórze małych czerwonych pręg, od 1 do 3 milimetrów. Pojawiają się one 5 do 30 minut po kontakcie z cieczą. Zwykle znikają samoistnie po upływie od 30 do 60 minut. Widoczne są również drobne pręgi bez zaczerwienień. Jednak na skórze pojawi się pieczenie lub swędzenie.

Ta alergia może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Objawy nasilenia są następujące:

 • Świszczący oddech podczas oddychania
 • Duszność
 • Spuchnięta twarz
 • Uczucie przeszkody w gardle.

Diagnoza

Diagnozę alergii na wodę powinien postawić dermatolog. Zwykle wykonywany jest prosty test, który składa się z następujących elementów:

 1. Na plecy połóż papierowy okład nasączony wodą w temperaturze 35 stopni Celsjusza.
 2. Odczekaj 15 do 30 minut.
 3. Jeśli po tym czasie pojawią się charakterystyczne pokrzywki, ekspert uzna, że test dał pozytywny wynik na alergię na wodę.

Jednak ważne jest, aby wykluczyć inne podobne warunki, takie jak:

 • Świąd wodny: ta reakcja nie powoduje pokrzywki, ale świąd. Prawie zawsze ogranicza się do kończyn dolnych.
 • Pokrzywka cholinergiczna: Zmiany są podobne, ale nie powstają w kontakcie z samą wodą.
 • Pokrzywka zimna: występuje reakcja alergiczna na zimną wodę (i wszystko inne zimne), ale nie na ciepłą lub gorącą wodę.

Leczenie alergii na wodę

Alergia na wodę jest nieuleczalna, ale możliwe jest zastosowanie podejścia paliatywnego. Należy zauważyć, że niektórzy ludzie mają tylko łagodną i znośną reakcję. W takich przypadkach nie podejmuje się żadnych działań, chyba że sytuacja się pogorszy.

Zwykłe leczenie, gdy objawy są bardziej nasilone, skupia się na stosowaniu leków przeciwhistaminowych. Należy je zażyć 2 godziny przed kontaktem z wodą. Można również przepisać leki antycholinergiczne, takie jak skopolamina. Czasami stosuje się również kremy lub olejki barierowe, zwykle u osób uprawiających sporty wodne.

Skuteczne mogą być również następujące zabiegi:

 • Światło ultrafioletowe: stosuje się promieniowanie UVA wraz z doustnym podawaniem psoralenów. Może to zmniejszyć reakcję skóry na kontakt z wodą.
 • Odczulanie: Jest to technika stosowana w różnych alergiach. Działa jak szczepionka. Polega na stopniowym wystawianiu pacjenta na działanie wody, aż do wytworzenia tolerancji.

Zobacz też: Reakcje alergiczne i objawy alergii – typowe przyczyny

Światłolecznictwo.
Terapia światłem UVA znajduje zastosowanie w estetyce, ale także w leczeniu dermatologicznym takich patologii jak łuszczyca czy alergia na wodę.

Doradztwo i opieka dla pacjentów

Nikt nie może całkowicie powstrzymać się od kontaktu z wodą. Dlatego wskazane jest podjęcie działań, aby patologia nie była czynnikiem całkowicie ograniczającym.

Zalecane są następujące porady:

 • Bierz krótkie prysznice tylko 2 lub 3 razy w tygodniu.
 • Nosić lekką bawełnianą odzież pod prysznic, jeśli bezpośredni kontakt nie może być tolerowany.
 • Zwiększ spożycie owoców i warzyw. Pomaga to zrekompensować brak nawilżenia.
 • Zamień wodę na napoje bezalkoholowe lub soki owocowe.
 • Pij wodę za pomocą słomki. Zapobiega to kontaktowi wody z ustami.
 • Chroń się przed deszczem. Ważne jest, aby być świadomym prognozy pogody.
 • Nie angażuj się w aktywność fizyczną, która prowadzi do nadmiernego pocenia się.
 • Nałóż olejek lanolinowy lub kremy, aby chronić skórę.
 • Unikaj kontaktu z wodą morską i na basenie.

Najważniejszą rzeczą jest przestrzeganie zaleceń dermatologa co do joty. Każdy przypadek jest inny. Obecnie w kilku krajach trwają badania mające na celu znalezienie przyczyn alergii na wodę i ewentualnego wyleczenia. Wydaje się, że niektóre leki eksperymentalne dają dobre wyniki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Järvelä, I., Enattah, N. S., Kokkonen, J., Varilo, T., Savilahti, E., & Peltonen, L. (1998). Assignment of the locus for congenital lactase deficiency to 2q21, in the vicinity of but separate from the lactase-phlorizin hydrolase gene. The American Journal of Human Genetics, 63(4), 1078-1085.
 • Alarcón, J. M. S., López, H. P., & González, Y. (2018). Urticaria a frigore. Folia Dermatológica Cubana, 10(1).
 • Buller Viqueira, E., Cabello Pulido, J., & Buller Viqueira, E. (2016). Urticaria acuagénica. Revista Clínica de Medicina de Familia, 9(1), 57-59.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.