Alergia na mięso kurczaka: objawy i zalecenia
Alergia na mięso kurczaka to reakcja autoimmunologiczna, która uniemożliwia spożywanie tego składnika z powodu wywoływanych objawów. Jest to problem, który może pojawić się w dowolnym momencie życia, chociaż częściej pojawia się w dzieciństwie. W tym artykule podamy Ci wszystkie kluczowe informacje w tym zakresie.
Zanim jednak zaczniemy, warto wiedzieć, że alergie charakteryzują się nieefektywnym funkcjonowaniem układu odpornościowego, który identyfikuje substancje nieszkodliwe lub korzystne dla zdrowia jako szkodliwe.
Mają chroniczny i nieodwracalny charakter. W niektórych przypadkach mogą nawet wywołać reakcje zagrażające życiu. Zobaczmy jednak na czym polega alergia na mięso kurczaka.
Co to jest alergia na mięso kurczaka?
Po spożyciu mięsa z kurczaka układ obronny organizmu interpretuje, że pewne białka zwierzęce są „szkodliwe”, a zatem mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia danej osoby.
W tym momencie uruchamia się więc szereg mechanizmów zapalnych, które generują charakterystyczne symptomy. Zwykle występuje z trudnościami w oddychaniu, wzdęcia, dyskomfort jelitowy i ból.
Cały ten proces, który właśnie opisaliśmy, to tak zwana alergia na mięso kurczaka. Jednak nasilenie objawów zawsze zależy od stopnia samego uczulenia, który może się różnić u każdej osoby.
Alergia na mięso kurczaka jest stosunkowo częstym problemem w populacji. W rzeczywistości kurczak to mięso najczęściej wywołujące alergie, podobnie jak indyk. Ponadto często występuje między nimi reaktywność krzyżowa.
Należy jednak zaznaczyć, że o ile może się rozwinąć ten proces nadwrażliwości na białka mięsa drobiu, o tyle niekoniecznie stwarza to przeszkody w spożywaniu kurzych jaj.
Więcej informacji o alergiach znajdziesz w tym artykule: Alergia na imbir: jak ją rozpoznać?
Powiązane objawy
Ważne jest, aby znać objawy alergii, jakie wywołuje alergia na mięso kurczaka. W ten sposób możemy odróżnić procesy alergiczne od innych patologii, które nie mają nic wspólnego z nadwrażliwością. Podstawowe objawy, według badania opublikowanego w Current Gastroenterology Reports , są następujące:
- Pokrzywka.
- Zapalenie skóry.
- Trudności w połykaniu.
- Wymioty
- Biegunka
- Ból brzucha.
- Kaszel.
- Katar.
- Astma.
- Niedociśnienie
Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie. W rzeczywistości, w zależności od stopnia alergii, mogą być mniej lub bardziej oczywiste. Należy zauważyć, że w najcięższych przypadkach prawdopodobne jest również wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu pacjenta.
Tak radykalna reakcja zwykle zachodzi w przypadku zatrzymania krążenia i oddechu, jeśli nie zostaną podane odpowiednie leki, co potwierdzają dowody naukowe. Dlatego w przypadku podejrzenia o wstrząs anafilaktyczny należy jak najszybciej wezwać karetkę.
Możesz cię także zainteresować ten temat: Alergia na owoce morza: objawy, powikłania i leczenie
Diagnoza alergii na mięso kurczaka
Diagnoza alergii na mięso kurczaka zawsze jest przeprowadzana przez wyspecjalizowanego pracownika służby zdrowia. Proces ten opisano w artykule opublikowanym w Nature Reviews Immunology. Ogólnie rzecz biorąc, testy uczuleniowe wykonuje się drogą ustną, aby sprawdzić, czy istnieją oczywiste objawy.
W przypadku, gdy te nie wystąpią, antygen można następnie zaszczepić w kontrolowanych dawkach podskórnie, aby obserwować późniejszą reakcję. Oczywiście jest to seria testów, które zawsze muszą być przeprowadzane pod fachowym nadzorem, gdyż wymagają doświadczenia i odpowiedniej metodologii.
Ponadto testy uczuleniowe mogą wiązać się z pewnym ryzykiem. W przypadku anafilaksji konieczny jest dostęp do niezbędnych leków, aby odwrócić ten proces. W przeciwnym razie zagrożone byłoby życie pacjenta.
Inne pokarmy, których należy unikać
Osoby uczulone na mięso kurczaka często wykazują również nadwrażliwość na mięso z indyka. Jednak bardzo rzadko mają reakcje nadwrażliwości na inne rodzaje żywności pochodzenia zwierzęcego.
Na przykład czerwone mięso zwykle nie stanowi dla nich problemu. Nawet alergia na jajka nie ma związku z uczuleniem na mięso drobiu. Chodzi tu o dwa różne procesy alergiczne reagujące na różne antygeny.
Oczywiście w przypadku osób uczulonych na mięso kurczaka koniecznie powinny dobrze sprawdzić etykietami żywnościowe zanim kupią jakieś produkty przetworzone. Obecność nawet śladowych ilości mięsa drobiowego w produktach może wywołać tę samą serię procesów alergicznych, wywołując u takiej osoby dyskomfort.
Dlatego najlepiej jest unikać wszelkich potraw mięsnych lub przetworów pochodzenia przemysłowego. Gotowe dania w postaci mrożonek, takie jak popularne nuggetsy, są zwykle wytwarzane z mięsa drobiowego i dlatego mogą powodować alergie u osób predysponowanych.
Kiedy iść do lekarza?
Zaleca się wizytę u lekarza, jeśli po spożyciu mięsa z kurczaka pojawi się dyskomfort. Jeśli dolegliwości żołądkowe, ból, biegunka, wzdęcia lub duszności występują częściej niż dwa razy z rzędu, możliwe jest, że istnieje alergia na mięso tego ptaka.
Natomiast konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z profesjonalistą, jeśli po zjedzeniu kurczaka zaczniesz odczuwać zawroty głowy lub zauważysz spadek ciśnienia krwi. W takich przypadkach mogą wystąpić poważne konsekwencje. Najlepiej jak najszybciej udać się na pogotowie, nawet w przypadku wysypki na skórze.
Alergia na mięso kurczaka, problem autoimmunologiczny
Jak wspomnieliśmy, alergia na kurczaki to nic innego jak reakcja autoimmunologiczna, w której system obronny organizmu reaguje w przesadny sposób na antygen, który nie jest w stanie wyrządzić szkody zdrowiu ludzkiemu. Jest to jednak choroba przewlekła, na którą obecnie nie ma ustalonego lekarstwa.
Jeśli zdiagnozowano u nas alergię na mięso kurczaka, możliwe, że pokarmy pochodzące od innych gatunków ptaków również mogą wywołać uczulenie. Dlatego powinniśmy uważać i unikać tych produktów. W przeciwnym razie moglibyśmy się narazić na nieprzyjemne objawy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Iweala OI., Choudhary SK., Commins SP., Food Allergy. Curr Gastroenterol Rep, 2018. 20 (5): 17.
- Gouel Cheron A., Harpan A., Mertes PM., Longrois D., Management of anaphylactic shock in the operating room. Presse Med, 2016. 45 (9): 774-83.
- Yu W., Freeland DMH., Nadeau KC., Food Allergy: immune mechanisms, diagnosis and immunotherapy. Nat Rev Immunol, 2016. 16 (12): 751-765.