Alergia na mięso kurczaka: objawy i zalecenia

Osoby uczulone na mięso z kurczaka mogą również cierpieć na objawy podczas jedzenia mięsa innego drobiu, jak na przykład indyka.
Alergia na mięso kurczaka: objawy i zalecenia
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Alergia na mięso kurczaka to reakcja autoimmunologiczna, która uniemożliwia spożywanie tego składnika z powodu wywoływanych objawów. Jest to problem, który może pojawić się w dowolnym momencie życia, chociaż częściej pojawia się w dzieciństwie. W tym artykule podamy Ci wszystkie kluczowe informacje w tym zakresie.

Zanim jednak zaczniemy, warto wiedzieć, że alergie charakteryzują się nieefektywnym funkcjonowaniem układu odpornościowego, który identyfikuje substancje nieszkodliwe lub korzystne dla zdrowia jako szkodliwe.

Mają chroniczny i nieodwracalny charakter. W niektórych przypadkach mogą nawet wywołać reakcje zagrażające życiu. Zobaczmy jednak na czym polega alergia na mięso kurczaka.

Co to jest alergia na mięso kurczaka?

Po spożyciu mięsa z kurczaka układ obronny organizmu interpretuje, że pewne białka zwierzęce są „szkodliwe”, a zatem mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia danej osoby.

W tym momencie uruchamia się więc szereg mechanizmów zapalnych, które generują charakterystyczne symptomy. Zwykle występuje z trudnościami w oddychaniu, wzdęcia, dyskomfort jelitowy i ból.

Cały ten proces, który właśnie opisaliśmy, to tak zwana alergia na mięso kurczaka. Jednak nasilenie objawów zawsze zależy od stopnia samego uczulenia, który może się różnić u każdej osoby.

Kurczak
Po spożyciu kurczaka organizm broni się przed składnikami, które uważa za agresywne i uruchamia mechanizmy zapalne.

Alergia na mięso kurczaka jest stosunkowo częstym problemem w populacji. W rzeczywistości kurczak to mięso najczęściej wywołujące alergie, podobnie jak indyk. Ponadto często występuje między nimi reaktywność krzyżowa.

Należy jednak zaznaczyć, że o ile może się rozwinąć ten proces nadwrażliwości na białka mięsa drobiu, o tyle niekoniecznie stwarza to przeszkody w spożywaniu kurzych jaj.

Więcej informacji o alergiach znajdziesz w tym artykule: Alergia na imbir: jak ją rozpoznać?

Powiązane objawy

Ważne jest, aby znać objawy alergii, jakie wywołuje alergia na mięso kurczaka. W ten sposób możemy odróżnić procesy alergiczne od innych patologii, które nie mają nic wspólnego z nadwrażliwością. Podstawowe objawy, według badania opublikowanego w Current Gastroenterology Reports , są następujące:

  • Pokrzywka.
  • Zapalenie skóry.
  • Trudności w połykaniu.
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Ból brzucha.
  • Kaszel.
  • Katar.
  • Astma.
  • Niedociśnienie

Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie. W rzeczywistości, w zależności od stopnia alergii, mogą być mniej lub bardziej oczywiste. Należy zauważyć, że w najcięższych przypadkach prawdopodobne jest również wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu pacjenta.

Tak radykalna reakcja zwykle zachodzi w przypadku zatrzymania krążenia i oddechu, jeśli nie zostaną podane odpowiednie leki, co potwierdzają dowody naukowe. Dlatego w przypadku podejrzenia o wstrząs anafilaktyczny należy jak najszybciej wezwać karetkę.

Możesz cię także zainteresować ten temat: Alergia na owoce morza: objawy, powikłania i leczenie

Diagnoza alergii na mięso kurczaka

Diagnoza alergii na mięso kurczaka zawsze jest przeprowadzana przez wyspecjalizowanego pracownika służby zdrowia. Proces ten opisano w artykule opublikowanym w Nature Reviews Immunology. Ogólnie rzecz biorąc, testy uczuleniowe wykonuje się drogą ustną, aby sprawdzić, czy istnieją oczywiste objawy.

Alergia na mięso kurczaka
Obserwowanie reakcji po zaszczepieniu kontrolowanej dawki antygenu jest jednym ze sposobów diagnozowania alergii na mięso kurczaka.

W przypadku, gdy te nie wystąpią, antygen można następnie zaszczepić w kontrolowanych dawkach podskórnie, aby obserwować późniejszą reakcję. Oczywiście jest to seria testów, które zawsze muszą być przeprowadzane pod fachowym nadzorem, gdyż wymagają doświadczenia i odpowiedniej metodologii.

Ponadto testy uczuleniowe mogą wiązać się z pewnym ryzykiem. W przypadku anafilaksji konieczny jest dostęp do niezbędnych leków, aby odwrócić ten proces. W przeciwnym razie zagrożone byłoby życie pacjenta.

Inne pokarmy, których należy unikać

Osoby uczulone na mięso kurczaka często wykazują również nadwrażliwość na mięso z indyka. Jednak bardzo rzadko mają reakcje nadwrażliwości na inne rodzaje żywności pochodzenia zwierzęcego.

Na przykład czerwone mięso zwykle nie stanowi dla nich problemu. Nawet alergia na jajka nie ma związku z uczuleniem na mięso drobiu. Chodzi tu o dwa różne procesy alergiczne reagujące na różne antygeny.

Oczywiście w przypadku osób uczulonych na mięso kurczaka koniecznie powinny dobrze sprawdzić  etykietami żywnościowe zanim kupią jakieś produkty przetworzone. Obecność nawet śladowych ilości mięsa drobiowego w produktach może wywołać tę samą serię procesów alergicznych, wywołując u takiej osoby dyskomfort.

Dlatego najlepiej jest unikać wszelkich potraw mięsnych lub przetworów pochodzenia przemysłowego. Gotowe dania w postaci mrożonek, takie jak popularne nuggetsy, są zwykle wytwarzane z mięsa drobiowego i dlatego mogą powodować alergie u osób predysponowanych.

Kiedy iść do lekarza?

Pacjent u lekarza
W przypadku wystąpienia objawów udaj się na konsultację lekarską.

Zaleca się wizytę u lekarza, jeśli po spożyciu mięsa z kurczaka pojawi się dyskomfort. Jeśli dolegliwości żołądkowe, ból, biegunka, wzdęcia lub duszności występują częściej niż dwa razy z rzędu, możliwe jest, że istnieje alergia na mięso tego ptaka.

Natomiast konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z profesjonalistą, jeśli po zjedzeniu kurczaka zaczniesz odczuwać zawroty głowy lub zauważysz spadek ciśnienia krwi. W takich przypadkach mogą wystąpić poważne konsekwencje. Najlepiej jak najszybciej udać się na pogotowie, nawet w przypadku wysypki na skórze.

Alergia na mięso kurczaka, problem autoimmunologiczny

Jak wspomnieliśmy, alergia na kurczaki to nic innego jak reakcja autoimmunologiczna, w której system obronny organizmu reaguje w przesadny sposób na antygen, który nie jest w stanie wyrządzić szkody zdrowiu ludzkiemu. Jest to jednak choroba przewlekła, na którą obecnie nie ma ustalonego lekarstwa.

Jeśli zdiagnozowano u nas alergię na mięso kurczaka, możliwe, że pokarmy pochodzące od innych gatunków ptaków również mogą wywołać uczulenie. Dlatego powinniśmy uważać i unikać tych produktów. W przeciwnym razie moglibyśmy się narazić na nieprzyjemne objawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iweala OI., Choudhary SK., Commins SP., Food Allergy. Curr Gastroenterol Rep, 2018. 20 (5): 17.
  • Gouel Cheron A., Harpan A., Mertes PM., Longrois D., Management of anaphylactic shock in the operating room. Presse Med, 2016. 45 (9): 774-83.
  • Yu W., Freeland DMH., Nadeau KC., Food Allergy: immune mechanisms, diagnosis and immunotherapy. Nat Rev Immunol, 2016. 16 (12): 751-765.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.