Adaptacja do nowej szkoły: jak pomóc dziecku?

Adaptacja do nowej szkoły: jak pomóc dziecku?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zmiana miejsca nauczania nie jest łatwa dla dziecka. Adaptacja do nowej szkoły wymaga czasu. Dowiedz się jak możesz mu pomóc.

Pierwszy dzień w nowej szkole to okres, który wywołuje niepokój i lęk u większości dzieci, bez względu na to, w jakim wieku się znajdują. Adaptacja do nowej szkoły trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Dopiero po ich upływie dziecko zaczyna się czuć komfortowo z nauczycielem i kolegami z klasy.

Rodzice mają obowiązek pomóc swoim dzieciom pokonać ten niepokój. Powinnaś pokazać dziecku, że szklanka jest w połowie pełna i pomóc mu odkryć wszystkie dobre aspekty tego nowego doświadczenia. Koniecznie poznaj porady zamieszczone w dzisiejszym artykule.

Skąd bierze się lęk i niepokój?

Bez względu na to w jakim wieku jest Twoje dziecko, podczas tak dużej zmiany zapewne pojawią się niepokoje i różne lęki . Zrozumienie tego, co dzieje się z dzieckiem, nie  jest trudne. Należy jedynie wykorzystać własną empatię.

Nowa szkoła to nowy początek dla maluchów (jak również trochę starszych dzieci). Do głównych czynników wywołujących lęk i niepokój zaliczamy:

Przerażone dziecko
Lęk przed nieznanym stanowi jedną z przyczyn niepokoju, który pojawia się w związku ze zmianą szkoły.
  • Nieznane: wszystko jest nowe, a dziecko nie wie, jak wszystko się ułoży ani co je spotka.
  • Brak przyjaciół: nowa szkoła oznacza wejście do klasy, w której każdy zna każdego. Dziecko wchodzi do uformowanej grupy, w której nie ma ani jednego przyjaciela. To logiczne, że taka sytuacja wywołuje lęk.
  • Utrata przyjaciół: kolejna obawa wiąże się z niepokojem o to, że straci swoich przyjaciół ze starej szkoły, że o nim zapomną i nigdy już ich nie zobaczy.

Pamiętaj, że okres adaptacji może być inny w przypadku każdego dziecka i zależy od jego wieku (małe dzieci zazwyczaj dostosowują się do nowych sytuacji szybciej niż starsze) oraz osobowości (nieśmiałe dzieci zazwyczaj potrzebują więcej czasu). Wykaż się cierpliwością i pomóż swojemu dziecku przetrwać ten trudny czas!

Jak pomóc dziecku, aby adaptacja do nowej szkoły przebiegła pomyślnie?

Chociaż zmiana szkoły zapewne wzbudzi pewną dozę niepokoju również w Tobie, powinnaś nad nim zapanować. Nie zapominaj, że rodzice stanowią lustro, w którym dzieci cały czas się przyglądają. Każdy z nas daje przykład, za którym podążają.

Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Twojemu dziecku w adaptacji do nowej szkoły.

Przed zmianą szkoły

  1. Poinformuj o zmianie dopiero kiedy jest pewna: rozmowa z dzieckiem o różnych możliwościach wywoła jedynie stres. Powiedz mu, że będzie chodziło do nowej szkoły jedynie gdy będziesz miała pewność, że rzeczywiście do tego dojdzie.
  2. Wytłumacz swoje powody: rozmowa z dzieckiem o rzeczach, które doprowadziły do zmiany pomoże mu zrozumieć, dlaczego jest konieczna. Chociaż Twoja pociecha jest mała, to ma umiejętność rozumowania. Uzbrój się w cierpliwość, przygotuj się na jego pytania i rozmawiaj z nim otwarcie!

    Mama przytulająca córkę
    Aby wyrobić w sobie nowe nawyki trzeba postawić na otwartą rozmowę i empatię.

  3. Podaj istotne informacje: powiedz dziecku kiedy będzie zaczynało nową szkołę, jak będą zorganizowane jego dni, jak działa jego nowa szkoła i udostępnij inne informacje, które mogą pomóc zminimalizować niepokój Twojego dziecka.
  4. Okaż empatię: to trudny okres dla Twojego dziecka. Postaw się na jego miejscu i nie trać zimnej krwi. Twoja pociecha potrzebuje zrozumienia, miłości i wsparcia.
  5. Odwiedź szkołę: poznaj nową szkołę zanim Twoje dziecko rozpocznie zajęcia (lub w dniu przeprowadzki). Dziecko powinno poznać nową szkołę zanim zacznie do niej uczęszczać. Zapytaj się szkoły czy będzie można ją odwiedzić.
  6. Wykorzystaj zajęcia dodatkowe: jeżeli szkoła oferuje dodatkowe zajęcia, być może warto byłoby zapisać na niektóre z nich dziecko. Wybierz coś, co lubi, i pozwól dziecku powoli przyzwyczaić się do nowej szkoły i kolegów z klasy. Dzięki temu kiedy już się przeprowadzicie, dziecko nie będzie miało wrażenia, że jest aż tak nowe.

Pierwszy dzień zajęć szkolnych

  1. Obudź swoje dziecko z miłością: wykorzystaj poranek, aby zjeść śniadanie bez pośpiechu i postaraj się ukoić jego niepokój.
  2. Towarzysz dziecku w drodze do nowej szkoły: Twoje dziecko będzie potrzebowało Twojej pomocy aby stawić czoła nowym nauczycielom i uczniom, bez względu na to w jakim wieku się znajduje. Koniecznie zapewnij mu wsparcie!
  3. Słuchaj tego, co mówi: daj mu znać, że rozumiesz jego lęki i niepewność.

    Płacząca uczennica - adaptacja do nowej szkoły
    Postaraj się, aby pierwszy dzień w nowej szkole był jak najprzyjemniejszy. Dzięki temu zmniejszysz poziom niepokoju odczuwany przez dziecko.

  4. Bądź punktualna: zarówno kiedy odwozisz dziecko do szkoły, jak i kiedy je odbierasz. Dziecko powinno dotrzeć na miejsce każdego poranka w odpowiednim czasie, a jednocześnie musi widzieć, że czekasz na nie, gdy wychodzi ze szkoły.
  5. Jeżeli Twoje dziecko zacznie płakać: (w przypadku małych dzieci) zapewnij je, że wszystko będzie w porządku, ale nie zabieraj go do domu!
  6. Zwracaj uwagę na sygnały: niektóre dzieci nie mówią rodzicom o wszystkim, co dzieje się w szkole albo nie są pewne jak wytłumaczyć to, co czują. Obserwuj swojego malucha i postaraj się zauważyć czy pojawiają się jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu lub nastawieniu. Dzięki temu dowiesz się jak radzi sobie ze zmianą.

Podczas okresu adaptacji

  1. Nie zapominaj, że mówimy o okresie adaptacji: nie da rady przewidzieć ile czasu minie zanim Twoje dziecko zacznie się czuć dobrze w nowej szkole. Weź głęboki oddech i przypomnij sobie, że każda osoba potrzebuje innego czasu na adaptację.
  2. Nigdy nie trać równowagi jeśli Twoje dziecko mówi, że nie chce iść do szkoły: adaptacja może być bardzo trudna. Słuchaj swojego dziecka i pomóż mu. Nie zwiększaj jego poziomu stresu zarzucając mu różne rzeczy czy krzycząc.

    Dzieci w klasie
    Długość okresu adaptacji zależy od osobowości i wieku dziecka.

  3. Nawiąż kontakt z innymi rodzicamidowiedz się, które dzieci lubi Twoje dziecko i porozmawiaj z ich rodzicami. Możesz zaprosić ich do waszego domu na zabawę lub posiłek. W ten sposób pomożesz dziecku przełamać pierwsze lody.
  4. Słuchaj więcej niż mówisz: pozwól swojemu dziecku wyrażać siebie. Postaraj się je zrozumieć i nie wypowiadaj wyświechtanych frazesów. Każda osoba radzi sobie ze zmianą w inny sposób.

Adaptacja do nowej szkoły może stanowić długi i skomplikowany proces. Wszystko zależy od cech charakteru każdego dziecka. Uzbrój się w cierpliwość i empatię! Jedynie wtedy będziesz w stanie pomóc swojemu dziecku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.