9 wskazówek, jak pomóc dzieciom przezwyciężyć strach przed strzyżeniem

Strach przed strzyżeniem włosów jest powszechny u dzieci, zwłaszcza w pierwszych kilku przypadkach. Naucz się technik, które pomogą Twojemu dziecku poradzić sobie z tą sytuacją.
9 wskazówek, jak pomóc dzieciom przezwyciężyć strach przed strzyżeniem
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla rodziców we wczesnych latach życia ich dzieci jest strach przed strzyżeniem włosów. Nieznana przestrzeń, hałas maszyn, nowe twarze i poddanie się nieznanej aktywności zwiększają niepokój dziecka.

Zanim dorosną i zapanują nad strachem, konieczne jest korzystanie z zasobów, które uspokoją dziecko i ułatwią pracę fryzjera.

Niektórzy rodzice opóźniają ten moment tak długo, jak mogą. Jest prawdopodobne, że przed ukończeniem pierwszego roku dziecko nie będzie potrzebowało strzyżenia. Ale po tym okresie staje się to coraz bardziej konieczne. W tym wieku dziecko już chodzi i wie, co się wokół niego dzieje, więc to normalne, że boi się nieznajomej osoby zbliżającej się do niego z urządzeniami i ostrzami w ręku.

Powody, dla których warto obciąć włosy dziecka

U dziewczynek łatwiej jest pozwolić, by włosy rosły swobodnie, więc nie trzeba chodzić do salonu co 2 lub 3 miesiące. Jednak w przypadku chłopców rodzice są często bardziej nieugięci w kwestii strzyżenia włosów, zarówno ze względów estetycznych, jak i higienicznych.

Zanim zabierzesz syna do salonu, porozmawiaj z nim o tym, jak ważne jest strzyżenie włosów. Wspomnij, że mycie i suszenie jest prostsze przy krótszych włosach. Wyjaśnij, że poczuje się swobodniej i chłodniej, a ponadto krótsze włosy ułatwią zwalczanie wszy.

Chociaż strzyżenie nie zapobiega wszawicy, ułatwia ręczne rozczesywanie lub usuwanie wszy. Według Clínica Universidad de Navarra wyeliminowanie pasożytów polega na leczeniu pedikulicydami a także mechanicznym usuwaniu tych pasożytów.

Dlaczego dzieci czują strach przed strzyżeniem włosów?

Strach jest naturalną odpowiedzią na poczucie zagrożenia. W przypadku dzieci eksperci ostrzegają, że do pewnego wieku obawy są stosunkowo normalne. Zostało to podkreślone w publikacji Hospital Sant Joan de Déu w Barcelonie.

Wizyta u fryzjera to konkretna codzienna sytuacja, w której dziecko może dostrzec, że musi się bronić. Ważne jednak, aby nie wyśmiewać jego strachu. Najlepiej wspólnie z dzieckiem przeanalizować, jak naturalna jest ta czynność.

Ogólnie rzecz biorąc, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Dziecko, co zrozumiałe, boi się narzędzi, które jego zdaniem mogą mu zaszkodzić.
  • Bodźce wzrokowe i słuchowe w salonie fryzjerskim mogą zdenerwować dziecko.
  • Pozostawanie w jednym miejscu przez dłuższą chwilę jest dla każdego dziecka niepokojące.
  • Dla dzieci w trochę starszym wieku zmiany w ich życiu bywają szokujące.

Strach przed pewnymi okolicznościami jest normalny w dzieciństwie. Trzeba spokojnie towarzyszyć dzieciom w tym procesie.

Zalecenia dla dzieci, aby przezwyciężyć strach przed strzyżeniem

Nakłonienie dziecka, aby przezwyciężyło strach przed strzyżeniem włosów jest bardziej prawdopodobne, jeśli zastosujesz poniższe wskazówki w praktyce.

1. Przewiduj, co się stanie

Nie pozwól, aby wizyta u fryzjera zaskoczyła dziecko. Jeszcze kilka dni wcześniej przygotuj je na wizytę w salonie. Powiedz mu, że pójdziecie do tego miejsca, aby się ostrzyc i opisz cały proces.

Jeśli masz w domu maszynki do strzyżenia i nożyczki, pokaż je dziecku, aby mogło się z nimi zapoznać. Tylko nie pozwól mu na bezpośredni kontakt bez kontroli i trzymaj je w bezpiecznym miejscu, najlepiej poza zasięgiem jego wzroku.

2. Pobaw się z dzieckiem we fryzjera

Symulacja tego, co będzie się działo w salonie, będzie dla dziecka ogromną pomocą w zrozumieniu i przyswojeniu sobie, czym jest cięcie, praca stylisty i jak wszystko będzie wyglądać. Zacznij nawet od mycia i rozczesywania włosów. Jeśli to możliwe, przytnij włosy lalki, aby pokazać na czym to polega. Naśladuj odgłosy maszyny, suszarki i sposób obsługi nożyczek.

3. Zorganizuj strzyżenie w dobrym nastroju

Dobre nastroje dzieci nie trwają 24/7. Jeśli dziecko obudziło się zniechęcone lub rozdrażnione, nie warto wybierać się do salonu.

Lepiej dopasować się do dziecka i nie toczyć zbytniej walki podczas strzyżenia włosów. Ta czynność powinna przebiegać z otwartym umysłem i radosnym zachowaniem. Wybierz miły dzień i zadbaj o to, aby dziecko dobrze się wyspało, miało na sobie wygodne ubrania i zjadło coś wcześniej, aby zmniejszyć niepokój.

4. Wybierz odpowiedniego fryzjera

Nie musisz zabierać malucha do salonu dla dorosłych. Istnieją specjalne salony fryzjerskie dla dzieci. Są to ośrodki stworzone do dobrej zabawy. Dekoracja i siedzenia w kształcie samochodów, samolotów czy zwierząt pomagają się najmłodszym zrelaksować. W tych miejscach są też gry, zabawki, ekrany i personel przygotowany do obsługi dzieci.

Kluczem jest to, aby dziecko cieszyło się tym doświadczeniem i chciało wrócić.

5. Posadź je na kolanach

Jeśli otoczenie nie przekonuje Twojego dziecka, posadzenie go na kolanach trochę uspokoi jego strach przed strzyżeniem. Śpiewaj mu, czytaj i przynieś jego ulubioną zabawkę. Pomóż mu uspokoić nerwy.

6. Nie wybieraj radykalnej fryzury

Gdy dzieci są starsze, chcą, by brać pod uwagę ich opinię. Zapytaj malucha, jak chciałby obciąć włosy. Nie narzucaj radykalnych zmian. Zamiast tego osiągnijcie wspólne porozumienie. To świetny sposób na złagodzenie lęków.

W przypadku dziewczynek warto sprzedać im pomysł brokatu, kolorowych kucyków i spinek lub modnej fryzury. Te opcje często je ekscytują.

7. Pochwal je za odwagę

Wprawa do fryzjera będzie mniej traumatyczna, jeśli będziesz kibicować nawet najmniejszym postępom dziecka. Przezwyciężenie strachu przed strzyżeniem nie zawsze następuje z dnia na dzień. Za każdym razem, gdy wychodzi z salonu bez płaczu, chwal je za odważne zachowanie. Wzmocnienie takiej postawy zachęca do przyszłych wizyt.

Peinados para perder el miedo a cortarse el cabello.
Możesz przekonać dziewczynkę do pójścia do salonu, jeśli obiecasz jej specjalną fryzurę.

8. Pokaż dziecku, że to nie boli

Pokaż dziecku, że obcinanie włosów nie boli. Możesz to zrobić nawet obcinając pasmo włosów, aby pokazać mu, jakie to szybkie i bezbolesne.

9. Zidentyfikuj, dlaczego dziecko czuje strach przed strzyżeniem

Jest prawdopodobne, że dzieci odrzucają określony punkt usług, a coś w szczególności sprawia, że czują się niekomfortowo i wyzwala w nich strach. Jeśli odkryjesz przyczynę, porozmawiaj z fryzjerem o unikaniu danego elementu. Na przykład cięcia nożyczkami, a nie maszynką lub gorącego powietrza z suszarki do włosów to często powszechne obawy, które nasilają strach przed strzyżeniem.

Co się stanie, jeśli chcesz obciąć włosy dziecku w domu?

Krzyki i płacz dzieci w obliczu strzyżenia można spotkać nie tylko w salonie. Jeśli zdecydujesz się zrobić to w domu, masz pewne możliwości zmierzenia się z problemami. Na przykład zamiast kontynuować zabieg poczekaj, aż napad złości minie.

Kilka dodatkowych wskazówek: wybierz miejsce, w którym oboje poczujecie się komfortowo, obejrzyjcie filmy o strzyżeniu, aby nie improwizować. Ponadto zaraz po zakończeniu strzyżenia wykąp dziecko, aby włosy go nie drażniły. I koniecznie podkreśl, jak wspaniale teraz wygląda!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.