7 wskazówek, jak udekorować swój dom neonami

Nie trzeba mieć baru ani sklepu w mieście, aby zainstalować znak świetlny. W ostatnich latach moda na dekorowanie domu neonami zyskuje na popularności, a możliwości jest coraz więcej.
7 wskazówek, jak udekorować swój dom neonami

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 03 marca, 2023

Być może widziałaś neony w domach znajomych lub w publikacjach na portalach społecznościowych. W rzeczywistości świetnie nadają się do wyróżniania niektórych obszarów wnętrza lub umieszczania oznakowań w korytarzach. Ale to tylko niektóre z powodów, dla których warto udekorować swój dom neonami.

Aby jednak cieszyć się ich efektowną estetyką bez popadnięcia w przesadę, dobrze jest poznać kilka wskazówek, jak wykorzystać je w swoim wystroju. Opowiemy Ci wszystkie najlepsze triki.

Czym są neony?

Neon jest gazem obojętnym obecnym w atmosferze ziemskiej. Został odkryty pod koniec XIX wieku przez dwóch brytyjskich chemików.

W latach dwudziestych XX wieku stało się modne oświetlanie znaków i reklam, zwłaszcza na zaludnionych ulicach śródmieścia Nowego Jorku.

Uderzającą skuteczność tego typu oświetlenia zapewnia gaz szlachetny znajdujący się wewnątrz świetlówek. Jednak neony oświetleniowe mogą w rzeczywistości zawierać hel, argon, ksenon i inne gazy. Każdy z nich zapewnia inną barwę światła.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych restauracje i kawiarnie zaczęły je umieszczać coraz częściej. Od tego czasu neony ściśle kojarzą się z tego typu lokalami, a także barami i klubami nocnymi.

W ten sposób trendy dekoratorskie, które obejmują oświetlenie neonowe we wnętrzach domów, stały się coraz bardziej powszechne.

Calle con comercios con luces de neon.
Neony pojawiły się w sklepach i na ulicach dużych miast.

Powody, dla których warto udekorować swój dom neonami

Przeniesienie ekscentryczności tych świateł do strategicznych miejsc w domu wprowadza popowy i nowoczesny element do przestrzeni. Przy tego rodzaju oświetleniu można przyciągnąć uwagę do określonego sektora, ponieważ duża jasność naturalnie przykuwa spojrzenia.

Dekorowanie domu za pomocą neonów ma wiele atutów:

  • Wszechstronność. Producenci oferują wszelkiego rodzaju wzory. Niektóre mogą mieć nawet kształty, litery, symbole i wiadomości dostosowane do wyboru klienta.
  • Możesz ich używać w różnych pomieszczeniach. Różnorodność formatów daje możliwość dostosowania dekoracji neonowych do różnych przestrzeni w domu. Od eksponowania zdjęć dzieci po oznaczenia na korytarzu.
  • Osobowość. Neony wprowadzają do przestrzeni wyjątkowy element. Są efektowne i oryginalne, dlatego muszą być dobrze zestawione, by nie popaść w przesadę.
  • Mogą być vintage lub futurystyczne. W zależności od rodzaju szyldu i miejsca, w którym je umieszczamy, istnieje możliwość dostosowania neonów zarówno do stylu vintage jak i do futurystycznych dekoracji.
  • Nie zużywają tyle energii. W porównaniu z innymi popularnymi lampami domowymi, zużycie energii przez neony jest niskie, więc można je pozostawić włączone na dłużej.

Myślimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Otwarta koncepcja: styl dekoracyjny, o którym chcesz wiedzieć

Najlepsze wskazówki, jak udekorować swój dom neonami

Uzyskanie instalacji oświetlenia neonowego dopasowanej do stylu domu jest możliwe dzięki przestrzeganiu kilku zaleceń. Wybór będzie się różnić w zależności od koloru ścian, pokoju i osobistego gustu.

1. Niestandardowe znaki

Nie jest konieczne, aby wszystkie znaki miały w swoich napisach legendarne bar lub Witamy. Ponieważ modne stało się umieszczanie neonów na ścianach domów, wielu producentów oferuje usługi dostosowywania. W ten sposób można umieścić słowa lub frazy, które są zgodne z osobistym gustem i dobrze pasują do reszty wystroju.

Można zainstalować strzałkę, aby zaznaczyć drogę do łazienki. Nad drzwiami można również umieścić tabliczkę z napisem „wyjście”. Bardzo popularne są projekty z cytatami, symbolami, a nawet tekstami piosenek.

2. Nie przesadzaj

Projekty wnętrz w odcieniach kremu, beżu czy bieli również mogą zawierać neony. Jednak w takich przypadkach ważne jest, aby nie przesadzać z kolorami.

Istnieją nie tylko opcje zielone, niebieskie lub fioletowe. Można też udekorować dom białymi i pastelowymi neonami, które lepiej się prezentują w dyskretnych wnętrzach.

3. Jak udekorować neonami pokój dziecięcy

Jednym z najczęściej wybieranych miejsc do zainstalowania tego oświetlenia jest pokój dziecięcy. Wzory w kształcie zwierzątek, dziecięcych postaci czy chmurek i tęczy pobudzają wyobraźnię najmłodszych. Oprócz upiększenia ścian, neony pomogą maluchom nie bać się ciemności!

4. Neony w sypialniach

Decydując się na umieszczenie neonów w sypialni, warto również pokusić się o subtelność. Wiele osób wybiera motywy z inspirującymi frazami.

Jeśli dominuje ciemna farba na ścianach, użyj białych tonów, aby je wyróżnić. Z drugiej strony możliwe jest użycie fioletowej lub ciemnoniebieskiej alternatywy do stworzenia intymnej atmosfery bez potrzeby używania lampy.

5. Alternatywne przestrzenie dla neonów

Jednym z pomysłów, aby nie męczyć się szybko tego typu oświetleniem, jest umieszczenie ich tylko w pewnych częściach domu. W ten sposób można ozdobić korytarze, biura, łazienki i kuchnie wykorzystując projekty oznakowań lub inspirujących zwrotów.

Istnieją również mniejsze warianty, które można umieścić na półkach lub biurkach. Mogą służyć do podkreślenia innych przedmiotów dekoracyjnych.

Palabra con luces de neon para decorar.
Słowa z neonami mogą również służyć jako lampki nocne.

6. Spróbuj udekorować neonami ramy i lustra

Neony są bardzo przydatne do kadrowania określonej przestrzeni lub obiektu, który chcesz zaakcentować. Na przykład możesz to zrobić w przypadku zdjęć lub wydruków na ścianie.

Są również bardzo popularne do obramowywania konturów luster. W rzeczywistości białe odcienie podkreślają szkło i dodają mu charakteru i oryginalności.

7. Wprowadź trochę urozmaicenia do wystroju ściany

Najczęstszymi przedmiotami zdobiącymi ściany są obrazy, plakaty i fotografie. Instalacja neonu stanowi oryginalną alternatywę dla tych elementów.

Oświetlenie neonowe może zastąpić kilka obiektów jednocześnie, dzięki swojej silnej obecności i jasności. Świetnie się prezentują również na ścianach ceglanych lub wzorzystych.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Przytulna dekoracja: co to jest i jak mogę ją wdrożyć?

Weź pod uwagę przestrzeń, aby udekorować swój dom neonami

Chociaż istnieją mniejsze opcje oznakowania, konieczne jest posiadanie dużej przestrzeni, aby światło neonu nie zawładnęło całym otoczeniem. W ten sposób zapobiega się przyćmieniu innych elementów, które zdobią pomieszczenie. Wreszcie, nie zaleca się łączenia oświetlenia neonowego z innymi mocnymi światłami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.