7 produktów, których nie powinieneś jeść wieczorem

Zły wybór pokarmów, które jemy wieczorem może wpłynąć na jakość snu, a nawet spowodować refluks i inne dolegliwości trawienne. Powiemy Ci, jakich pokarmów unikać o tej porze dnia.
7 produktów, których nie powinieneś jeść wieczorem
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2022

Kolacja to jeden z głównych posiłków dnia. Dlatego najlepszą opcją nie jest eliminowanie jej albo zastępowanie niezdrową żywnością. Ponadto, jeśli nie chcesz czuć zbytniej ciężkości przed snem i chcesz dobrze się wyspać, istnieją pewne produkty, których nie powinieneś jeść wieczorem.

Ten ostatni posiłek w ciągu dnia rzeczywiście powinien być lżejszy niż inne posiłki. Jednak spożywanie kolacji jest ważne, ponieważ wpływa na wiele procesów, które organizm wykonuje w okresie spoczynku. Poniżej podpowiemy, jakich pokarmów należy unikać tuż przed pójściem spać. Zwróć uwagę!

Siedem produktów, których nie powinieneś jeść wieczorem

Substancje odżywcze, które podajemy naszemu organizmowi wieczorem, nie tylko wpływają na jakość naszego snu i trawienie. Mają również wpływ na energię fizyczną i psychiczną następnego dnia. Jednak czasami jest to trudne i mylące, aby wybrać odpowiednią żywność, która zapobiega przeciążeniu organizmu i dyskomfortowi.

Zjedzenie czegokolwiek, co jest łatwe do przygotowania tylko po to, by zaspokoić nasz głód przed pójściem spać, wydaje się oczywiste. Może to jednak mieć różne konsekwencje metaboliczne i trawienne.

Według ostatnich badań brak snu może prowadzić do większej zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe. Zwiększa również ryzyko cukrzycy, otyłości, problemów poznawczych lub wypadków drogowych i zawodowych.

Jak więc upewnić się, że Twoja dieta przyczyni się do dobrego snu w nocy? Cóż, najlepszą rzeczą do zrobienia jest wiedzieć, których pokarmów nie zaleca się jeść wieczorem. Odkryj je tutaj!

1. Pokarmy, których nie należy jeść wieczorem: Makaron

Wierz lub nie, ale makaron jest pierwszym pokarmem, którego nie należy jeść wieczorem. Wiadomo, że makaron jest ważnym źródłem węglowodanów. Jest więc idealny na każdą porę dnia, kiedy ciało i mózg mają być bardzo aktywne. Z tego powodu zawsze lepiej go zjeść w porze lunchu.

Jedzenie makaronu wieczorem może powodować nieprzyjemne uczucie ciężkości, które uniemożliwia prawidłowy sen. Jednocześnie ze względu na przyjmowane kalorie może wpływać na Twój metabolizm, a w konsekwencji na Twoją wagę.

Makaron
Makaron to żywność bardzo bogata w węglowodany. Dlatego nie jest to najbardziej polecana opcja na lekką kolację.

2. Pokarmy, których nie należy jeść wieczorem: Lody

Jak zapewne możesz sobie wyobrazić, jedzenie lodów podczas kolacji lub na zaspokojenie wieczornych zachcianek również nie jest dobrą opcją. Chociaż są sycące i smaczne, to w większości zawierają tłuszcze nasycone, cukry i dodatkowe substancje, które mogą wpływać na jakość snu i zwiększać wagę.

3. Ser

Sera i oczywiście potraw, które go zawierają, należy unikać zarówno podczas kolacji, jak i przed pójściem spać. Chociaż sery nie są całkowicie szkodliwe, mogą powodować uczucie ciężkości w żołądku i problemy ze snem, zwłaszcza u osób z nietolerancją laktozy.

4. Pokarmy, których nie należy jeść wieczorem: pikantne przyprawy

Przyprawy i pikantne sosy mają smak, który nadaje potrawom wyjątkowy charakter. Chociaż regularne spożywanie ich zdecydowanie nie szkodzi zdrowiu, najlepiej włączyć je do swojej diety w posiłkach innych niż kolacja.

W rzeczywistości, według przeglądu opublikowanego w Current Medicinal Chemistry, pikantne przyprawy podrażniają błonę śluzową żołądka i zwiększają skłonność do kwaśności i ciężkiego trawienia. Dlatego spożywanie ich przed pójściem spać może powodować refluks żołądkowy, zgagę i ból brzucha.

Potrawy z przyprawami to niektóre z produktów, których nie należy jeść w nocy?
Pikantne przyprawy mogą prowadzić do problemów, takich jak refluks, który z kolei może wpływać na jakość snu.

5. Kalafior

To warzywo kapustne znane jest z tego, że jest bardzo zdrowym, niskokalorycznym pożywieniem. Jednak pomimo tych właściwości nie zaleca się jego spożywania wieczorem, ponieważ niektóre jego właściwości zwiększają produkcję gazu.

Spożywanie kalafiora na kolację, a nawet kilka godzin przed snem, może utrudnić proces trawienia i zwiększyć uczucie ciężkości, które utrudnia odpoczynek.

6. Pokarmy, których nie powinieneś jeść wieczorem: gorzka czekolada

Właściwości odżywcze gorzkiej czekolady pozwoliły zaliczyć ją do zdrowej żywności. Jednak zjedzenie jej przed snem, nawet jeśli porcje są umiarkowane, może mieć negatywny wpływ na jakość snu.

Wyjaśnia to badanie opublikowane w Cureus. Sugeruje, że ta żywność zawiera kofeinę i teobrominę, które stymulują układ nerwowy i utrzymują aktywność mózgu na dłużej.

7. Więcej produktów, których nie powinieneś jeść wieczorem: czerwone mięso i kiełbaski

Bez względu na wszystko, spożycie kiełbasy i konserw mięsnych powinno być umiarkowane, niezależnie od pory dnia, ponieważ te produkty spożywcze zawierają tłuszcze nasycone i dodane chemikalia.

Ponadto ich zawartość białka może utrudniać pracę przewodu pokarmowego, dlatego należy uważać na spożywanie każdego rodzaju ciężkiego mięsa wieczorem. Tymczasem według badań opublikowanych w Aging and Disease, wysokie spożycie czerwonego mięsa może mieć negatywny wpływ na jakość i długość snu u osób starszych.

Carnes rojas y embutidas
Ogólnie rzecz biorąc, każda zróżnicowana i zbilansowana dieta powinna ograniczać spożycie przetworzonego mięsa.

Jakie pokarmy są zalecane przed snem?

Aby zapobiec dolegliwościom trawiennym podczas odpoczynku, najlepiej jeść zbilansowane i lekkie potrawy zawierające kurczaka lub ryby oraz zboża, owoce lub rośliny strączkowe. Najważniejsze jednak, żeby nie przesadzić z porcjami, a przede wszystkim nie zjeść kolacji tuż przed pójściem spać.

Nie zapomnij również wybrać wody jako swojego ulubionego napoju i unikaj napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa i herbata, a także słodkich napojów, takich jak napoje orzeźwiające. Mogą one stymulować układ nerwowy i negatywnie wpływać na jakość snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Evans J, Richards JR, Battisti AS. Caffeine. [Updated 2021 Dec. 4]. In: StatePearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatePearls Publishing. 2022 Jan.
  • Jakubowicz, D., Barnea, M., Wainstein, J., & Froy, O. (2013). High Caloric intake at breakfast vs. dinner differentially influences weight loss of overweight and obese women. Obesity. http://doi.org/10.1002/oby.20460
  • Kumar Chattu V, Manzar D, et al. The global problem of insufficient sleep and its serious public health implications. Healthcare. Marzo 2019. 7 (1): 1.
  • Ladero, V., Fernández, M., Cuesta, I., & Alvarez, M. A. (2010). Quantitative detection and identification of tyramine-producing enterococci and lactobacilli in cheese by multiplex qPCR. Food Microbiology. http://doi.org/10.1016/j.fm.2010.05.026.
  • Lana, A., Struijk, E. A., Arias-Fernandez, L., Graciani, A., Mesas, A. E., Rodriguez-Artalejo, F., & Lopez-Garcia, E. (2019). Habitual meat consumption and changes in sleep duration and quality in older adults. Aging and Disease. https://doi.org/10.14336/AD.2018.0503.
  • Nisar, M., Mohammad, R. M., Arshad, A., Hashmi, I., Yousuf, S. M., & Baig, S. (2019). Influence of Dietary Intake on Sleeping Patterns of Medical Students. Cureus. https://doi.org/10.7759/cureus.4106
  • Pérez-Guisado, J. (2009). Importancia del momento en que se realiza la ingestión de los nutrientes. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de La Actividad Fisica y Del Deporte.
  • Schellack, G. (2012). Caffeine: the “good”, the “bad” and the “ugly.” Prof Nurs Today.
  • Sleep Foundation. Caffeine and sleep. Octubre 2021.
  • Sofer S, Eliraz A, et al. Greater weight loss and hormonal changes after 6 months diet with carbohydrates eaten mostly at dinner. Obesity. Octubre 2011. 19 (10).
  • Surdea Blaga T, Negrutiu D. E, et al. Food and gastroesophageal reflux disease. Current Medical Chemistry. 2019. 26 (19): 3497-3511.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.