7 ostrzegawczych sygnałów, że jesz za dużo cukru

Istnieją oznaki, że twoje ciało wysyła, gdy jesz za dużo cukru i powinieneś przestać. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę!
7 ostrzegawczych sygnałów, że jesz za dużo cukru
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Czy jest jakiś sposób, aby stwierdzić, czy spożywasz za dużo cukru? Wierzcie lub nie, odpowiedź brzmi tak.

Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, twoje ciało wysyła ci sygnały, że twoja dieta nie służy jego zdrowiu. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problemy fizyczne lub psychiczne, których doświadczają, mogą być spowodowane zbyt dużą ilością cukru w organizmie.

Dlatego dzisiaj chcielibyśmy przedstawić 7 oznak, że spożywasz za dużo cukru, aby pomóc Ci nauczyć się wykrywać ten problem.

Zaczynajmy!

Oznaki, że spożywasz za dużo cukru

Nadmierne spożycie cukru to jeden z nawyków, który z biegiem czasu może znacząco wpłynąć na Twoje zdrowie. Przede wszystkim jednak ważne jest, aby wyjaśnić, że kiedy mówimy o cukrze, mamy na myśli cukier rafinowany, a nie cukier naturalny (który znajduje się na przykład w owocach).

Ten ostatni jest również znany jako „cukier wewnętrzny” i, jak stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), nie ma dowodów na to, że jest szkodliwy dla naszego zdrowia. W rzeczywistości ten rodzaj cukru jest rzeczywiście niezbędny w naszej diecie.

Z drugiej strony tak zwane „wolne” cukry mogą być szkodliwe dla zdrowia, jeśli je spożywamy w dużych ilościach. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy przedstawić 7 znaków, które ostrzegają, że spożywasz za dużo cukru.

1. Ciągły głód

Deseo insaciable de comer

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Hospital Nutrition cukier wywołuje chwilowo większe uczucie sytości niż węglowodany.

Jednak ta sytość jest krótkotrwała. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce znowu poczujesz głód i wrócisz do podjadania. To, w połączeniu z brakiem ruchu i złą dietą, może prowadzić do nadwagi lub otyłości.

Więc jeśli czujesz się głodny przez cały czas pomimo jedzenia, może to być spowodowane tym, że spożywasz za dużo cukru. W konsekwencji nie dostarczasz sobie prawdziwych składników odżywczych.

2. Uczucie zmęczenia, ponieważ spożywasz za dużo cukru

Prawdą jest, że na ogół napoje glukozowe są zwykle spożywane właśnie po to, aby dostarczyć energii. Mają zapobiegać zmęczeniu i znużeniu. W rzeczywistości wiele napojów dla sportowców zawiera cukry.

Jednak długoterminowe konsekwencje zbyt dużej ilości cukru wzbudzają wątpliwość. W rzeczywistości eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Cardiff Metropolitan University wykazał, że osoby, które zmniejszyły spożycie cukrów rafinowanych, poprawiły poziom zmęczenia i ogólny nastrój.

Choć samo badanie otworzyło drzwi do dalszych poszukiwań na ten temat, jest ono bardzo ciekawe i pouczające. Tak więc, jeśli ciągle czujesz się zmęczony bez wyraźnego powodu, może to być spowodowane tym, że Twoja dieta jest zbyt bogata w sztuczny cukier.

3. Słabe zęby

Jesteśmy pewni, że twoja matka zawsze ci mówiła w dzieciństwie, że jeśli zjesz za dużo cukierków, wypadną ci zęby.

Cóż, miała rację.

Badania pokazują, że zbyt dużo cukru w połączeniu ze złą higieną jamy ustnej osłabia szkliwo.

Jak to się dzieje?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że w twoich ustach jest pełno bakterii, dobrych i złych. Cukier służy jako pokarm dla szkodliwych bakterii, które niszczą szkliwo i osłabiają zęby.

Jeśli pozostawisz ten proces bez kontroli, może prowadzić do ciągłych ubytków lub osłabienia zębów, które będą łatwo pękać, gdy na przykład zjesz coś twardego.

4. Starzejąca się skóra: kolejny znak, że spożywasz za dużo

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Clinics in Dermatology, starzenie się skóry może być kolejnym znakiem, że spożywasz za dużo cukru.

Dzieje się tak, ponieważ tworzy on cząsteczki znane jako AGES (produkty końcowe zaawansowanej glikacji), które uszkadzają kolagen i elastynę skóry. W rezultacie Twoja skóra starzeje się szybciej.

Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

5. Ból stawów

Síntomas de que estás consumiendo demasiada azúcar: dolor en las articulaciones

Chociaż jest to rzadszy objaw, nadmierne spożycie tego słodkiego składnika może nawet prowadzić do bólu stawów. W rzeczywistości niektóre badania wiążą nadmierne spożycie napojów gazowanych (o wysokiej zawartości cukrów) ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów u kobiet.

Znowu jest to spowodowane cząsteczkami AGES, o których mówiliśmy. Powodują one stan zapalny, który może przerodzić się w długotrwały ból stawów.

6. Przyrost wagi

Prawdopodobnie nie zdziwisz się czytając ten artykuł, ale jeśli spożywasz za dużo cukru, bardzo prawdopodobne jest, że przytyjesz, zwłaszcza jeśli nie ćwiczysz.

W rzeczywistości widzieliśmy już, że cukier powoduje jedynie tymczasowe uczucie sytości, co prowadzi do jedzenia więcej i tym samym przybierania na wadze. Jak widzisz, ma to bezpośredni związek z nadwagą i otyłością.

7. Problemy z koncentracją

bez puedo concentrarme

Skutki akumulacji cukru we krwi są również widoczne w zdolnościach poznawczych i zdolności koncentracji.

Kiedy spożywasz zbyt dużo cukru, często potrzebujesz go coraz więcej. Może to prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, gdy poziom cukru we krwi spada, ponieważ potrzebuje go do dostarczania energii do pracy.

Tak więc mogą pojawić się okresy, kiedy nagle poczujesz, że twój umysł jest zamglony. Nie jesteś w stanie się skoncentrować. W rzeczywistości kilka badań wiąże nadmierne spożycie cukru z pewnymi dysfunkcjami poznawczymi.

Dlaczego powinieneś przestać spożywać zbyt dużo cukru

Czy identyfikujesz się z tymi objawami? Czy spożywasz zbyt dużo słodkich pokarmów?

Jeśli tak, lepiej zacznij działać. Chociaż na początku łatwo jest to zlekceważyć, ale spożywanie zbyt dużej ilości cukru może prowadzić do rozwoju poważniejszych chorób niż te wymienione tutaj, takich jak problemy sercowo-naczyniowe.

Dlatego należy zwrócić uwagę i zacząć ograniczać spożycie dodanego cukru.

Pamiętaj też, że cukier uzależnia: im więcej jesz, tym bardziej go potrzebujesz. Według ekspertów dzieje się tak, ponieważ uwalnia dopaminę (hormon związany z dobrym samopoczuciem i przyjemnością), która powoduje uzależnienie. Jeśli więc tak jest w Twoim przypadku, postaraj się działać jak najszybciej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.