Dlaczego jesteś ciągle głodny? Dowiedz się więcej!

Dlaczego jesteś ciągle głodny? Dowiedz się więcej!

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2021

Czy jesteś ciągle głodny? To może być przejaw niepokoju lub stresu. Jednak istnieje również wiele innych powodów, które mogą sprawiać, że nie jesteś w stanie zaspokoić swojego apetytu. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się dlaczego tak się dzieje i jak zidentyfikować przyczyny.

Czy jesteś ciągle głodny? A może znasz kogoś, kto jest stale głodny?

Zapewne w trakcie Twojego życia w Twoim apetycie zaszło kilka zmian i czasami bywasz ciągle głodny. Z kolei w innych momentach praktycznie nie myślisz o jedzeniu lub nie stanowi ono dla Ciebie priorytetu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego tak się dzieje?

Nic dziwnego, że zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje. Taka sytuacja pojawia się, ponieważ w niektórych etapach naszego życia spędzamy większość dnia myśląc o jedzeniu. Zapewne trudno jest kontrolować chęć jedzenia przez cały dzień. To poważny problem, którym należy się zająć.

Głód to fizjologiczne i instynktowne pragnienie jedzenia. Dzięki temu pozwala nam zachować energię i przetrwać. Poza tym takie odczucie wiąże się z wieloma czynnikami i substancjami. Innymi słowy, to wieloczynnikowe odczucie.

Kiedy głód wymyka się naszej kontroli, nie wiąże się już ze spełnieniem potrzeby, ale może stać się patologiczny. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze przyczyny, które tłumaczą, dlaczego niektórzy z nas mogą być stale głodni.

Dlaczego możesz być ciągle głodny?

Zanim zajmiemy się przyczynami głodu, musisz dowiedzieć się na czym dokładnie polega to uczucie. Zazwyczaj głód to uczucie, które mówi Ci, że masz zjeść. Musisz to zrobić, aby Twój organizm był w stanie funkcjonować we właściwy sposób.

To wrażenie pojawia się w mózgu i wiąże się z serią hormonów, które kontrolują zarówno apetyt, jak i sytość. W zależności od swoich potrzeb, ludzkie ciało uwalnia określone substancje, które pobudzają nas do jedzenia lub nie.

Na przykład hipoglikemia pojawia się, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski. Dzieje się tak, ponieważ mózg wytwarza bodźce, które sprawiają, że czujemy się głodni. Składniki odżywcze obecne w jedzeniu aktywują ośrodek sytości w mózgu tuż po zakończeniu jedzenia.

Zamyślona kobieta patrząca na sok

Dlaczego czasami czujemy się głodni po skończeniu jedzenia?

W dzisiejszym społeczeństwie za jedną z najpowszechniejszych przyczyn głodu uznaje się niepokój. Co więcej, stał się światowym problemem zdrowotnym, który odbija się negatywnie na wielu częściach naszego codziennego życia.

Być może zdajesz już sobie sprawę z tego, że nasz obecny styl życia nie wpływa zbyt korzystnie na nasze zdrowie. Dzieje się tak, ponieważ większość diet jest niewłaściwa za względu na niedobór składników odżywczych. Głód może również być sposobem, w jaki organizm oznajmia, że czegoś mu brakuje, na przykład witamin.

Co więcej, odczuwanie tak dużego głodu może być nawet logiczne, jeśli do ogólnego obrazu dodamy bodźce społeczne, którym jesteśmy poddawani każdego dnia. Na przykład wszędzie znajdują się reklamy jedzenia. Poza tym jedzenie stało się obecnie czymś, co powinniśmy robić dla przyjemności, a nie z konieczności.

Jak widzisz praktycznie wszystko zachęca nas do jedzenia. Z tego powodu dość trudno jest nam odróżnić głód wynikający z nudy lub niepokoju od rzeczywistej potrzeby dostarczenia żywności, której potrzebuje nasz organizm.

Patologiczne przyczyny ciągłego uczucia głodu

Niektóre warunki i sytuacje mogą prowadzić do zwiększenia apetytu. Istnieje choćby wiele leków, których przyjmowanie wywołuje skutek uboczny w postaci uczucia głodu.

Oprócz tego warto podkreślić rolę cukrzycy. To choroba, w której organizm nie wytwarza insuliny lub nie jest w stanie jej wykorzystywać. Zgadnij jaki jest jej główny objaw. Tak, to ciągły głód!

Mierzenie poziomu cukru

Poza tym wiele zaburzeń psychicznych prowadzi do pojawienia się głodu. Jedno z nich to bulimia nervosa, choroba, która wywołuje niemożliwe do kontrolowania pragnienie jedzenia. Pojawia się częściej u młodych kobiet i często prowadzi do napadów obżarstwa.

Warto również zauważyć, że w taki sposób mogą manifestować się określone zaburzenia działania gruczołu tarczycy, na przykład nadczynność tarczycy wywołaną przez chorobą Gravesa-Basedowa. Właśnie dlatego jeśli borykasz się z ciągłym uczuciem głodu, powinieneś zasięgnąć porady lekarskiej.

Podsumowanie

W dzisiejszym społeczeństwie odczuwanie głodu jest uznawany za coś relatywnie normalnego. Jednak taka sytuacja wymaga przeprowadzenia dalszych badań, chociaż zazwyczaj można znaleźć na nią jakieś remedium.

Należy podkreślić, że trzeba zapanować nad ewentualnymi chorobami, które mogą wywoływać poczucie głodu. Istnieją również techniki, których można się nauczyć, aby we właściwy sposób rozpoznać sytuację i być w stanie zapanować nad swoimi impulsami, jeśli są akurat wywoływane przez stres, niepokój lub nudę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.