7 nawyków wspierających regenerację komórek mózgowych

Wbrew temu, co uważano przed laty, neurony mogą się regenerować. Robią to jednak wolniej niż reszta komórek organizmu. Jak wspomagać ten proces?
7 nawyków wspierających regenerację komórek mózgowych
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

W ramach codziennej rutyny czasami przyjmujemy pewne nawyki, które źle wpływają na ciało i umysł. Powoduje to negatywne konsekwencje dla narządów takich jak mózg, jak na przykład utratę neuronów. Jednak, choć wydaje się to nie do pomyślenia, istnieją pewne środki, dzięki którym regeneracja komórek mózgowych jest możliwa. Tym samym poprawia się zdrowie psychiczne.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do pomijania śniadania, późnego jedzenia lub prowadzenia siedzącego i stresującego życia, prawdopodobnie przyczyniasz się do utraty komórek mózgowych. Czasami już samo spanie mniej niż 7 godzin dziennie może mieć negatywny wpływ na twój mózg, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Codzienne działania a regeneracja komórek mózgowych

Aby mieć zdrowsze życie, musisz dbać o swoje ciało i umysł poprzez dobre nawyki. Dzięki małej zmianie zauważysz dużą różnicę. Wiesz co należy robić? Przedstawiamy kilka alternatyw.

1. Ćwiczenia

Na pewno wielokrotnie słyszałeś, że musisz utrzymać formę poprzez ćwiczenia fizyczne. I rzeczywiście tak jest! Przysłuży się to nie tylko poprawie Twojego wyglądu – co najważniejsze przyczyni się do Twojego zdrowia.

Częste ćwiczenia pomogą dotlenić komórki mózgu i ciała. Jak wyjaśniono w badaniu opublikowanym przez Behavioral Brain Research, dotarcie do mózgu większej ilości tlenu dzięki aktywności fizycznej przyczynia się do procesu neurogenezy, zapobiegając w ten sposób pogorszeniu stanu mózgu.

Ponadto, ćwiczenia zwiększają produkcję endorfin. Hormony te pomagają poprawić nastrój i zmniejszyć stres, jedną z przyczyn degeneracji neuronów, zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Cellular Signaling.

2. Utrzymuj swój umysł w formie

Ważne jest, aby mózg był również zdolny do wytwarzania nowych neuronów. Aby to osiągnąć, wykonuj czynności, które promują wzmocnienie i rozwój neuronów.

Niektóre alternatywy to łamigłówki, krzyżówki lub rozwiązywanie sudoku, nauka nowego języka, analizowanie i częste czytanie. Te i inne czynności uruchomią Twój mózg i rzucą wyzwanie Twoim zdolnościom umysłowym.

Może Cię to zainteresować: Dostarczanie wody ma ogromny wpływ na mózg

3. Częściej uprawiaj seks

Tak, regeneracja komórek mózgowych zależy również od częstego uprawiania seksu. Ze względu na ilość endorfin wytwarzanych podczas stosunku płciowego poziom stresu się zmniejsza, jak wyjaśniono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Sexual Medicine.

Podobnie jak w poprzednim punkcie, pomaga to zapobiec śmierci neuronów. Jeśli chodzi o powstawanie nowych, nie ma jeszcze wystarczających dowodów na potwierdzenie tego związku, ale pierwsze przeprowadzone badania przyniosły obiecujące wyniki. Kilka z tych wstępnych badań dodaje, że seks ma poprawiać funkcje hipokampa, a tym samym funkcje poznawcze mózgu.

4. Spożywaj kwasy omega 3

Spożywanie kwasów tłuszczowych omega 3 nie tylko wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, ale także jest dobre dla mózgu. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Interciencia, jest to podstawowy składnik odżywczy dla zdrowia mózgu, dzięki czemu może poprawiać takie umiejętności, jak koncentracja i pamięć oraz poprawiać nastrój.

Oprócz wspomagania rozwoju nowych neuronów kwasy omega 3 mogą również spowolnić śmierć istniejących neuronów. Z tego powodu włączenie do diety produktów bogatych w kwasy omega 3 będzie korzystne dla zdrowia.

5. Spożywaj kurkumę

Badanie opublikowane przez Current Medicinal Chemistry ujawnia, że kurkuma ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i neuroprotekcyjne. W ten sposób staje się kolejnym pozytywnym pokarmem, dzięki któremu następuje regeneracja komórek mózgowych.

Jak szczegółowo opisano w badaniach opublikowanych w Medisan, kurkuma zawiera związek zwany aromatycznym turmeronem, który stymuluje wytwarzanie komórek nerwowych.

Ze swojej strony, badania opublikowane przez Neural Regeneration Research potwierdzają, że kurkumina, inny składnik przyprawy, zapobiega gromadzeniu się blaszek beta-amyloidowych, ściśle związanych z występowaniem choroby Alzheimera.

6. Regeneracja komórek mózgowych poprzez medytację

Medytacja zmniejsza napięcie mózgu i stres. Korzyści płynące z tej praktyki dla zdrowia psychicznego są dobrze znane, więc nie wahaj się poświęcić trochę czasu na medytację.

Medytacja pomaga poprawić pamięć, koncentrację i uwagę, przez co zwiększa zdolności poznawcze. Utrzymanie pracy mózgu w stanie wolnym od stresu to świetny sposób na dbanie o zdrowie neuronów i zapobieganie ich redukcji.

7. Pij zieloną herbatę

Zielona herbata to napój o wielu korzyściach zdrowotnych. Jedną z nich jest to, że ma właściwości przeciwutleniające, które hamują stres oksydacyjny, co szczegółowo opisano w badaniach opublikowanych w czasopiśmie Chinese Medicine. W ten sposób hamuje się działanie wolnych rodników, które uszkadzają różne komórki organizmu.

Zadbaj o zdrowie mózgu dzięki codziennym nawykom

Ostatecznie dobre zdrowie psychiczne jest możliwe, jeśli zastosujesz się do tych prostych nawyków. Trzeba tylko być wytrwałym i zdyscyplinowanym, unikać zbytniego stresu i nie używać toksycznych substancji takich jak alkohol, tytoń czy narkotyki. Siedzący tryb życia jest również szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia, więc bądź aktywny, aby utrzymać mózg w dobrym stanie!

Chociaż regeneracja komórek mózgowych przebiega wolniej niż ich degeneracja, warto pracować nad utrzymaniem dobrego zdrowia psychicznego. W wielu przypadkach pomoże to w zapobieganiu chorobom zwyrodnieniowym mózgu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.