6 naturalnych sposobów na syndrom napięcia przedmiesiączkowego

Syndrom napięcia przedmiesiączkowego można skutecznie łagodzić za pomocą naturalnych metod. Dowiedz się więcej na ich temat!
6 naturalnych sposobów na syndrom napięcia przedmiesiączkowego
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Wiele kobiet cierpiących z powodu silnych objawów chciałoby być w stanie łagodzić syndrom napięcia przedmiesiączkowego, który potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Dokucza ci ten problem? Podpowiadamy zatem 6 naturalnych sposobów na poradzenie sobie z nim.

Co powoduje syndrom napięcia przedmiesiączkowego?

Syndrom napięcia przedmiesiączkowego jest wynikiem zmian hormonalnych. Powiązane z nim mogą być także inne czynniki fizyczne i emocjonalne.

Do dzisiaj nie są znane przyczyny tych dolegliwości. Istnieją jednak pewne hipotezy. Niektórzy specjaliści zakładają, że syndrom ten powodowany jest przez zaburzenia równowagi estrogenów i progesteronu.

Estrogeny i progesteron bowiem to żeńskie hormony płciowe odpowiedzialne za żeńskie cechy płciowe, przygotowanie organizmu do ciąży, kontrolowanie cyklu menstruacyjnego i inne. Zmiana równowagi tych hormonów powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, wzrost wagi i opuchnięcie.

Co więcej, jak wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z MetroHealth Medical Center i Campbell University School of Medicine, istnieje także komponent psychologiczny objawiający się depresją, niepokojem, kłopotami z koncentracją i bezsennością.

Tylko w USA pomiędzy 70 a 90 % kobiet w wieku rozrodczym doświadcza któregoś ze wspomnianych objawów. Nie można jednak winić za nie jedynie czynników psychologicznych. Inne teorie wskazują na:

  • Odżywianie.
  • Hipoglukemię.
  • Niedobór witaminy B6.
  • Anormalną odpowiedź organizmu na zmiany w obrębie neuroprzekaźników takich jak endorfiny.

Żadna z hipotez nie tłumaczy jednak w pełni przyczyn syndromu napięcia przedmiesiączkowego. Zapewne leżą one w kombinacji wielu czynników.

6 naturalnych sposobów na syndrom napięcia przedmiesiączkowego

Obecnie znamy wiele naturalnych i farmakologicznych metod łagodzenia syndromu napięcia przedmiesiączkowego. Jedne są bardziej znane od drugich, co zapewne ma związek ze skutecznością. Na naturalne sposoby każdy organizm reaguje jednak inaczej.

Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy tryb życiaUzupełnić go można także innymi metodami zorientowanymi na łagodzenie syndromu napięcia przedmiesiączkowego.

1. Ciepło

Termofor na brzuchu

To jeden z najbardziej popularnych sposobów na ból w podbrzuszu. Chociaż może zwiększać objętość krwi menstruacyjnej, jego zastosowanie znacznie zmniejsza charakterystyczny ból.

Skorzystać z tego rozwiązania można stosując mokre ręczniki, woreczki z wodą, podgrzane w mikrofalówce woreczki wypełnione nasionami lub termofor.

2. Akupunktura

Akupunktura stosowana jest w medycynie naturalnej. Skutecznie koi objawy syndromu napięcia przedmiesiączkowego.

Jak podaje badanie przeprowadzone przez naukowców z wydziału anatomii Uniwersytetu Galzi w Ankarze (Turcja), wprowadzanie małych igieł w określone punkty na skórze może skutecznie zmniejszać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Technika ta powinna być przeprowadzana przez specjalistę z zakresu medycyny naturalnej. Poza tym zawsze warto skonsultować się z lekarzem i doinformować się na temat planowanej kuracji.

3. Cynamon i imbir

Napar z imbiru

Imbir to roślina o działaniu przeciwzapalnym, którą dodaje się do maści, gotowania lub naparów. Podobne działanie wykazuje cynamon.

4. Naturalny progesteron

Progesteron to jeden z żeńskich hormonów płciowych. Produkowany jest przez organizm i pełni ważną rolę w wielu procesach. Pomaga kontrolować poziom estrogenów w ciele i powstaje w jajnikach podczas owulacji.

Naturalny progesteron odpowiada za równowagę estrogenów i łagodzi objawy syndromu napięcia przedmiesiączkowego oraz reguluje cykl miesiączkowy.

5. Rumianek na syndrom napięcia przedmiesiączkowego

Napar z rumianku podnosi poziom glicyny i koi skurcze mięśni. Glicyna działa także uspokajająco – dlatego też pomaga łagodzić stres i niepokój.

Herbata z rumianku zalecana jest przy kolkach typowych dla syndromu napięcia przedmiesiączkowego.

6. Nasiona kopru włoskiego

Wyciąg z nasion kopru włoskiego to jeden z najpopularniejszych sposobów na łagodzenie syndromu napięcia przedmiesiączkowego. Dowody naukowe jednak są tutaj ograniczone – temat wymaga dokładniejszego przebadania.

Objawy nie ustępują? Idź do lekarza

Naturalne sposoby pomagają wielu kobietom, ale u niektórych mogą się nie sprawdzać, gdyż każdy organizm jest inny.

Dlatego też warto zawsze prowadzić zdrowy tryb życia i udać się do lekarza przed poddaniem się wielu kuracjom jednocześnie, co może pogorszyć sprawę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Washington, M. J., Brown, C., & Ling, F. W. (2015). Premenstrual syndrome premenstrual dysphoric disorder. In Clinical Gynecology, Second Edition (pp. 27–43). Cambridge University Press.
  • Jo J, Lee SH. Heat therapy for primary dysmenorrhea: A systematic review and meta-analysis of its effects on pain relief and quality of life. Sci Rep. 2018;8(1):16252. Published 2018 Nov 2.
  • Armour, M., Ee, C. C., Hao, J., Wilson, T. M., Yao, S. S., & Smith, C. A. (2018, August 14). Acupuncture and acupressure for premenstrual syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/14651858.CD005290.pub2
  • Khayat S, Kheirkhah M, Behboodi Moghadam Z, Fanaei H, Kasaeian A, Javadimehr M. Effect of treatment with ginger on the severity of premenstrual syndrome symptoms. ISRN Obstet Gynecol. 2014;2014:792708. Published 2014 May 4.
  • Miraj S, Alesaeidi S. A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). Electron Physician. 2016;8(9):3024–3031. Published 2016 Sep 20.
  • Mishra S, Elliott H, Marwaha R. Premenstrual Dysphoric Disorder. [Updated 2020 May 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532307/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.