6 diet, które pomagają zadbać o zdrowie wątroby

Czy kiedykolwiek myślałeś, że żywność, którą jesz, może wpływać na wątrobę? Zadbaj o zdrowie wątroby za pomocą swojej diety!
6 diet, które pomagają zadbać o zdrowie wątroby

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wątroba jest jednym z największych narządów w ludzkim ciele. Odpowiada też za pomaganie organizmowi w trawieniu pokarmów, magazynowaniu energii i eliminowaniu toksyn. Z tego powodu eksperci zalecają przestrzeganie diety, która dba o zdrowie wątroby.

Czy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Czy kiedykolwiek myślałeś, że żywność, którą jesz, może wpływać na wątrobę? Zadbaj o zdrowie wątroby za pomocą swojej diety!

Pamiętaj jednak o tym, że przed zmianą nawyków żywieniowych należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Diety pozwalające zadbać o zdrowie wątroby

Wątroba jest kluczowym narządem w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jednak rzadko pamiętamy o całej tej pracy, jaką wykonuje. W rzeczywistości choroby, które atakują wątrobę, stają się coraz bardziej powszechne.

Kanadyjskie Towarzystwo Chorób Wątroby (oryg. Canadian Liver Society)poinformowało, że wkrótce jeden na czterech Kanadyjczyków będzie cierpiał na jakąś chorobę wątroby, taką jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Co więcej, wskaźniki zgonów z powodu raka wątroby, czyli choroby, na którą każdego roku cierpi ponad 700 000 osób na całym świecie, od 2000 r. wzrastają o 3% każdego roku.

Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Nowotworowego (oryg. American Cancer Society) nowotwór wątroby jest jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu raka na świecie. Wynika to z tego, że każdego roku powoduje ponad 600 000 zgonów.

Z powodu tych niepokojących faktów zmiana diety może być tym, czego potrzebujesz, aby chronić zdrowie wątroby, a tym samym i swoje. Poniżej znajdziesz zalecane diety, które pomogą Ci zadbać o Twoją wątrobę.

Diety, które pozwolą Ci zadbać o zdrowie wątroby

1. Dieta śródziemnomorska

Wśród najlepszych diet dbających o zdrowie wątroby zdecydowanie wyróżnia się dieta śródziemnomorska. W rzeczywistości jest uważana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Oparta na codziennym i obfitym spożyciu warzyw i owoców, „dobrych” tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, zboża i produkty mleczne, ta dieta jest idealna do ochrony wątroby.

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Dieta środziemnomorska

Te produkty spożywcze, wraz z regularnym jedzeniem ryb i umiarkowanym spożyciem czerwonego mięsa, pomagają organizmowi uzyskać potrzebne mu minerały i witaminy. Twoja wątroba potrzebuje tych składników do metabolizowania tłuszczów.

A dodatkowo witamina chroni także komórki wątroby przed zgubnym działaniem szkodliwych toksyn.

Wybierz produkty pełnoziarniste, aby zwiększyć spożycie błonnika. Pamiętaj, że sprzyja on trawieniu i pomaga stymulować wytwarzanie żółci przez wątrobę i pęcherzyk żółciowy. W ten sposób przyczynia się do zapobiegania kamicy żółciowej i gromadzenia się cholesterolu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pięć diet, które konkurują z tradycyjną dietą śródziemnomorską

2. Dieta makrobiotyczna

Dieta makrobiotyczna opiera się przede wszystkim na spożywaniu produktów pełnoziarnistych, a także owoców, warzyw i roślin strączkowych. Dobrze zorganizowana i zaplanowana dieta makrobiotyczna może dostarczyć organizmowi i wątrobie wszystkich składników odżywczych, których potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.

Zapytaj o nią swojego lekarza!

3. Dieta dla osób ze stłuszczeniem wątroby

Aby dbać o zdrowie wątroby, należy spożywać czerwone mięso w umiarkowanych ilościach. Osoby cierpiące na stłuszczenie wątroby powinny ograniczyć wysokokaloryczne potrawy i potrawy, aby uniknąć dalszego gromadzenia tłuszczu w komórkach tego organu.

Czerwone mięso

Dobrym pomysłem jest też włączenie pokarmów bogatych w błonnik, aby stymulować produkcję żółci.

4. Dieta dla osób z marskością wątroby

Jeśli Twoja wątroba jest już uszkodzona, musisz zmodyfikować swoją dietę tak, aby upewnić się, że cała sytuacja się nie pogorszy dodatkowo. Aby to zrobić, musisz ograniczyć spożycie białka w swojej diecie, a także wykluczyć wręcz całkowicie spożycie soli.

Skonsultuj się z lekarzem, aby ocenił on Twój stan zdrowia i ułożył następnie odpowiednie menu w oparciu o Twoje potrzeby żywieniowe.

5. Dieta dla osób cierpiących na hemochromatozę

Zmniejsz spożycie żelaza, aby chronić swoją wątrobę i ogólny stan zdrowia! Hemochromatoza to nagromadzenie żelaza w wątrobie. Jeśli cierpisz na tę chorobę, powinieneś unikać spożywania żelaza. Z tego powodu należy wykluczyć z diety między innymi takie produkty jak wątróbka, kaszanka, boćwina, szpinak, skorupiaki i orzechy.

6. Dieta odpowiednia w przypadku zapalenia wątroby typu C

Wirus zapalenia wątroby typu C atakuje cały ten organ. Tak więc, jeśli cierpisz na ten stan, musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby zmniejszyć spożycie żelaza i soli. Aby zminimalizować spożycie soli, dodawaj zamiast niej zioła i naturalne przyprawy do swoich potraw.

Sól kuchenna

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Produkty spożywcze, które należy uwzględnić w diecie, aby zadbać o zdrowie wątroby

Tutaj. postanowiliśmy wspomnieć o dwóch specjalnych produktach spożywczych, ze względu na ich korzyści zdrowotne dla wątroby przypisywane im przez różne badania.

1. Kawa

Niedawne badanie wykazało, że umiarkowane picie kawy może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób wątroby. Kawa pomaga między innymi wyeliminować substancje powodujące raka.

Picie kawy to dbanie o zdrowie wątroby

Inne badanie opublikowane w Journal of Clinical Gastroenterology w 2014 roku wykazało, że kawa może pomóc zmniejszyć gromadzenie się tłuszczu w wątrobie, zapewniając jednocześnie spore dawki przeciwutleniaczy. Kawa może również pomóc uwolnić wątrobę od substancji mogących powodować raka.

2. Ryby o tłustym mięsie korzystnie wpływają na zdrowie wątroby

Innym pokarmem, który powinieneś uwzględnić w swojej diecie, aby zadbać o zdrowie wątroby, są ryby o tłustym mięsie, a także suplementy diety na bazie oleju rybnego. Według badania opublikowanego w World Journal of Gastroenterology, jego spożycie może pomóc w zapobieganiu chorobom tego organu.

Ryby o tłustym mięsie, takie jak łosoś czy śledź, są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Pomagają one zmniejszyć stan zapalny. A zwłaszcza mogą zapobiegać gromadzeniu się nadmiaru tłuszczów w wątrobie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Niebieskie ryby i ich odmiany – dowiedz się, jakie oferują korzyści

Pokarmy, których należy unikać, aby nie szkodzić zdrowiu wątroby

Alkohol wytwarza toksyny, które są szkodliwe dla zdrowia wątroby. Dlatego należy ograniczyć jego spożycie, a nawet całkowicie go wyeliminować, jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę tego lub innych organów.

Na koniec, skoro omawiamy dokładnie diety dbające o zdrowie wątroby, musimy wspomnieć też o pokarmach, których zwykłe lub nadmierne spożycie może być szkodliwe dla tego organu.

1. Alkohol

Nikt nie zabroni Ci picia alkoholu. Jednak eksperci zalecają spożywanie go świadomie i w umiarkowanych ilościach. Nadmierne spożycie alkoholu może bowiem uszkodzić komórki wątroby, powodując jej marskość.

2. Pokarmy bogate w cukry, tłuszcze i sól

Nadmierne spożycie tłuszczów, soli i cukrów może powodować problemy metaboliczne. Na przykład, czy wiesz, że tłuszcze nasycone mogą zwiększać magazynowanie lipidów w wątrobie, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do stanu znanego jako stłuszczenie wątroby?

Dbaj o swoją dietę poprzez redukcję „złych” tłuszczów, czyli między innymi ograniczenie regularnego spożywani fast foodów i gotowych posiłków. W ten sposób nie tylko ochronisz swoją wątrobę, ale także ogólny stan zdrowia!

Ogólnie rzecz biorąc, diety dbające o zdrowie wątroby są dobrze zbilansowane i dostarczają organizmowi składników odżywczych potrzebnych do uzyskania optymalnej wydajności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.