5 zdań, których nie powinieneś mówić swojemu partnerowi

Czy chciałbyś wiedzieć, czego nie powinieneś mówić partnerowi, aby nie wdawać się w kłótnię? Twoje nastawienie i ton będą najważniejsze. Dowiedz się więcej w tym poście.
5 zdań, których nie powinieneś mówić swojemu partnerowi

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2022

Komunikacja w związku jest bardzo ważna. Czasami jednak możemy nadużywać zaufania, jakim obdarzamy naszego partnera. Koniecznie powstrzymaj się przed wypowiadaniem pewnych fraz lub słów. Czy chcesz wiedzieć, czego nie należy mówić partnerowi? Jeśli tak, czytaj dalej ten artykuł!

Bez względu na to, jak długo jesteś w związku lub czy „opowiadacie sobie wszystko”, prawdopodobnie kłóciliście się już więcej niż jeden raz, a także prawdopodobnie każde z was powiedział coś, czego później żałował. Być może w tym momencie pomyślałeś, że to, co powiedziałeś partnerowi, było zwykłą opinią. Jednak twoje słowa mogły zranić jego uczucia, prowadząc do większego sporu.

Przyjrzyjmy się kilku rzeczom, których zawsze należy unikać.

Zwroty, których nie należy mówić partnerowi

Dwie osoby kłócące się o frazy, których powinni unikać

Nie chodzi o to, żeby się zamknąć i nie mówić, co czujemy lub myślimy, ale raczej o to, jak to wyrażamy. Często używamy zwrotów, tonu głosu lub słów, które prowadzą do zamieszania lub kłótni.

Jednak konflikty w związku są powszechne i dla wielu oczekiwane. W końcu nie możemy perfekcyjnie dogadywać się 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. O ile możemy być dla siebie „idealni”, okazjonalnie zdarzają się chwile napięcia.

Jednym ze sposobów na ograniczenie negatywnych spotkań lub krytyki jest zwracanie uwagi na to, co mówimy. Dlatego chcielibyśmy Ci powiedzieć, czego nie powinieneś mówić partnerowi w trakcie kłótni lub przed nią.

1. Unikaj używania zwrotów „zawsze” lub „nigdy”

Te dwa słowa, które wydają się tak „nieszkodliwe”, mogą sprawić wiele problemów, jeśli użyjemy ich jako wyrzutu. „Nigdy nie odnosisz naczyń, kiedy kończysz jeść” lub „Zawsze muszę robić to, co mówisz” są wyraźnymi przykładami niewłaściwego użycia tych dwóch słów.

Ostre oskarżenia minimalizują szanse na przyjacielską lub konstruktywną rozmowę. Jeśli użyjesz obu słów na początku zdania, predysponujesz drugą osobę do zamknięcia się lub obrony. Wtedy usłyszysz tylko to, czego się spodziewałeś!

Konieczna jest zmiana wyrazu Twojego języka. Na przykład: „Chciałabym, żebyś po obiedzie posprzątał naczynia” lub „Tym razem moglibyśmy to zrobić uwzględniając mój punkt widzenia”. Chociaż zasadniczo treść jest taka sama, twój ton jest inny i zachęca do dialogu, pomocy lub uczestnictwa.

Rzeczy, których powinieneś unikać mówienia partnerowi

2. Unikaj mówienia „Tak to się robi”

To kolejna fraza, której nie powinieneś mówić partnerowi, ponieważ generuje reakcję podobną do poprzedniej. Każdy, kto usłyszy „tak to się robi” lub „robię to lepiej”, najprawdopodobniej poczuje się poniżany i atakowany. Oczywiście tutaj również wszystko zależy od tonu, którego użyjemy.

Jednak w większości przypadków odgrywanie „eksperta” i mówienie komuś, że „nie potrafi tego” stwarza problemy. Zamiast tego zalecamy nieco łagodniejszy sposób wyrażania siebie, używając zwrotów takich jak: „Chciałbym Ci pokazać, jak to robię” lub „Czy chcesz, żebym Ci pokazał, jak to robię?”

Ponownie pamiętaj, aby otworzyć rozmowę i pozwolić drugiej osobie wziąć udział. Związek przecież nigdy nie jest jednostronny.

3. „A nie mówiłam”

To wyrażenie sugeruje „wyższość” nad innymi.

Nikt nie lubi być upomniany, a tym bardziej przez partnera. Dobrze znane „A nie mówiłam” przechwala się, oskarża, demonstruje porażkę, generuje argumenty, a nawet może być uznane za złe traktowanie. Jeśli nie lubisz być traktowany jak głupek lub poniżany, nie rób tego także w stosunku do swojego partnera!

Zamiast używać tych trzech bardzo bolesnych słów, których nie powinieneś mówić partnerowi, wybierz coś w stylu: „Co możemy zrobić, aby następnym razem wszystko było w porządku?” lub „Czy chcesz, abym pomógł Ci przeprowadzić burzę mózgów, jak to ulepszyć?”

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: Najczęstsze błędy podczas rozpoczynania rozmowy

4. „Mój ex robił to inaczej”

Porównania nie są dobre, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje. To, co wydarzyło się w przeszłości, musi pozostać w przeszłości. Pod żadnym pozorem nie powinieneś mówić: „Mój ex robił to w taki sposób”, nawet w żartach. Bądź pewny, że drugiej osobie absolutnie się to nie spodoba.

Porównywanie z kimś, kto był wcześniej w życiu ukochanej osoby, może być bardzo bolesne, zwłaszcza jeśli porównanie stawia twojego byłego na piedestale. „Mój ex kosił trawnik bez wypominania” lub „mój ex gotował najlepszy makaron na świecie” i tak dalej, to bardzo bolesne stwierdzenia.

Postaw się na miejscu swojego partnera i pomyśl: Jak byś się czuł, gdyby cały czas rozmawiał o swojej byłej i porównywał go do Ciebie? Prawdopodobnie nie spodobałoby ci się to ani trochę!

Nigdy nie porównuj swojego partnera ze swoim byłym

5. Unikaj mówienia „Nie wierzę ci”

Przestać ufać sobie nawzajem jest bardzo przygnębiające. Nie ma co do tego wątpliwości. Jednak czasami to my mamy błędne pojęcie o tym, co mówi nam nasz partner. Możemy nawet błędnie polegać na zazdrości, niepewności lub przeszłych doświadczeniach.

Jeśli podejrzewasz, że Twój partner nie mówi Ci prawdy lub coś przed Tobą ukrywa, zamiast wyrażać swoją niepewność lub sceptycyzm dosadnym „Nie wierzę Ci”, wypróbuj inną technikę. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Historia, którą mi opowiadasz, po prostu nie pasuje” lub „Mam wrażenie, że nie jesteś ze mną całkowicie szczery”. W ten sposób unikniesz bezpośrednich oskarżeń.

Ponadto pozwolisz drugiej osobie albo zastanowić się nad tym, co mówi. Albo będzie musiała podjąć dodatkowy wysiłek, aby wyjaśnić ci to ponownie, bardziej szczegółowo lub precyzyjnie.

Unikanie kłótni z partnerem może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Trzeba tylko unikać pewnych fraz, które powodują niepotrzebne tarcia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.