Opinia owcy wilka nie powstrzyma

Otaczaj się ludźmi, którzy nie boją się konstruktywnej krytyki. Takie osoby nie będą chciały Cię zranić, ale szczerze doradzą Ci w każdej sytuacji.
Opinia owcy wilka nie powstrzyma

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2016

Opinia zawsze pozostanie tylko opinią – nie zawsze musi być przychylna, ale nie jest też nienaruszalną świętą prawdą, której należy podporządkować całe swoje życie. Właśnie dlatego to, co mówią inni ludzie, nie może spędzać Ci snu z powiek.

Parafrazując słowa Eleanor Roosevelt: nikt nie zdoła sprawić, że poczujesz się gorszy, jeśli mu na to nie pozwolisz. Opinia drugiego człowieka nie wyrządzi nam krzywdy, tak długo, jak nie wpuścimy jej zbyt głęboko do naszego serca. Przyjrzyjmy się bliżej tej życiowej prawdzie.

Jednym z głównych błędów popełnianych przez ludzi jest wiara w to, że ich opinia jest zawsze prawdą absolutną. Wobec tego roszczą sobie prawo do oceniania innych i patrzenia na nich z góry, ponieważ czują się lepsi i mądrzejsi.

Przeczytaj także: Życie mniej perfekcyjne, ale szczęśliwsze!

Oczywiście każdy z nas ma prawo do własnego zdania i jego obrony, nigdy jednak nie można dopuścić do sytuacji, w których nasza opinia jest ostatecznym wyrokiem uderzającym w drugą osobę.

Tak samo jak Ty nie możesz obrażać innych, nie pozwalaj, by inni wykorzystywali swoje poglądy przeciwko Tobie.

Jak to mówią, opinia owcy wilka nie powstrzyma. Oznacza to, że wilk jest na tyle silny i zna swoją wartość, że żadna plotka, pogłoska czy przykre słowo, nie są w stanie mu tego odebrać. Ty także możesz być jak ten wilk – silna i pewna swego.

Nie pozwól, by czyjaś opinia odebrała Ci radość

Krzywdzące opinie innych ludzi potrafią odebrać nam radość nawet w najpiękniejszy dzień. Bardzo często zdarza się, że przykre słowa słyszymy od kogoś, kto jest nam bliski, dlatego właśnie bolą nas one podwójnie. W ciągu życia wielokrotnie będziesz mierzyć się z opiniami, poglądami i oczekiwaniami innych ludzi.

Nie pozwól jednak, aby odebrały Ci one Twoje szczęście. Wielu psychologów podkreśla, że głównym źródłem cierpienia i nieporozumień na linii rodzice-dzieci oraz pomiędzy partnerami, są właśnie krzywdzące opinie i gorzkie słowa krytyki.

Kobieta wilk

Warto podkreślić, że nasze poglądy to najczęściej coś, w co wierzymy, a nie coś, co wiemy na pewno.  Tym bardziej konflikty wynikające z różnic w opiniach są bardzo trudne do rozwiązania.

Oto kilka przykładów słów, które potrafią zranić: ,,Z Twoim brakiem pewności siebie niczego nie osiągniesz”, ,,I tak nie schudniesz, zawsze będziesz gruba” czy ,,Nie zasługujesz na takiego dobrego męża”. Są to opinie, które w mgnieniu oka potrafią skutecznie zniszczyć Twoją samoocenę.

Oczywiście wypowiedziane przez obcą osobę nie znaczyłyby wiele, ale gdy wypowiada je ktoś bliski sytuacja się zmienia.

Chroń swoją samoocenę przed opiniami innych

W życiu każdego z nas przychodzi moment, kiedy trzeba obronić się przed bolesnymi komentarzami ze strony innej osoby. Może się to zdarzyć w domu, w pracy czy na rodzinnym obiedzie w restauracji.

Bardzo często, nie chcąc prowokować konfliktu, znosimy to w milczeniu, udajemy, że dana opinia wcale nas nie zraniła i nie wyprowadziła z równowagi.

Każde przykre słowo zmusza nas do refleksji nad swoim życiem i postępowaniem. Nie można jednak pozwolić, aby zniszczyło ono wypracowywaną przez lata samoocenę i poczucie własnej wartości.

Co opinia innych ludzi mówi o Tobie?

Słysząc krzywdzącą opinię nie musisz od razu przystępować do kontrataku. W pierwszej kolejności warto wysłuchać do końca słów drugiej osoby, a następnie na spokojnie przeanalizować sytuację i jakoś się w niej odnaleźć.

  • Istnieje możliwość, że słowa bliskiej osoby, członka rodziny czy przyjaciółki, nie miały na celu Cię zranić, ale ostrzec. Być może osoba ta chciała po prostu uświadomić Ci jakiś błąd lub doradzić z głębi serca.
  • Słysząc słowa takie jak: ,,Wydaje mi się, że nie jesteś szczęśliwa w tym związku”, ,,Nie powinnaś tak traktować ludzi” albo ,,Chyba lepiej byłoby Ci w innej pracy”, nie reaguj agresywnie, tylko zastanów się, czy rzeczywiście nie tkwi w nich ziarno prawdy.
  • Przemyśl to, co usłyszałaś. Jeśli okaże się, że bliska osoba miała rację, podziękuj jej za wsparcie. Warto otaczać się ludźmi, którzy nie boją się konstruktywnej krytyki.
  • Z kolei jeśli dana opinia nie jest prawdziwa, nie musisz starać się jej przyjmować do siebie. Nie szukaj uzasadnienia, unikaj też silnej emocjonalnej reakcji takiej jak gniew czy smutek.

Nie wszystko, co inni ludzie sądzą na nasz temat, jest prawdą absolutną. Żadne słowa nie definiują tego, jakim człowiekiem jesteś. Ty sama wiesz o sobie najwięcej, nie daj sobie odebrać tej pewności.

Wilk i kosmos

Warto być głuchym na bezsensowną krytykę

Kiedy jesteś zła, zestresowana czy smutna, stajesz się łatwym celem bezsensownej krytyki wymierzonej w Ciebie nie po to, aby pomóc Ci coś zmienić, ale po to, aby tylko jeszcze bardziej Cię zdołować.

Właśnie dlatego warto popracować nad umiejętnością ignorowania gorzkich słów, które nie mają żadnego uzasadnienia. Twój dystans przyniesie lepsze efekty niż agresywna reakcja i złość.

  • Walka z bezsensowną krytyką skutecznie odbiera siły, a najczęściej nie przynosi żadnych efektów. Właśnie dlatego warto nauczyć się ignorować osoby, które chcą tylko sprawić Ci przykrość. Najwyraźniej nie posiadają oni ani empatii, ani szacunku. Nie trać na nich czasu.
  • Zachowaj dystans od toksycznych ludzi, którzy obarczają Cię swoją negatywną energią. W ten sposób ochronisz swoją samoocenę i samoświadomość przed ich gorzkimi słowami.

Teraz, kiedy już wiesz, co i kto, jest w Twoim życiu ważny, jesteś na prostej drodze, by osiągnąć swój cel. Nie trać czasu na idiotyczne i nieprawdziwe opinie, którymi zarzucają Cię ludzie. Nie stań się ofiarą frustracji i kompleksów innych osób.

Pamiętasz słowa o wilku, który robi swoje mimo opinii owcy? Bądź silna i dumna jak wilk, idź za głosem serca i nie daj podciąć sobie skrzydeł.

Natura to źródło mądrości, warto więc rozsądnie z niej korzystać. Bądź wierna swoim poglądom i bądź sobą. To właśnie klucz do Twojego szczęśliwego i spokojnego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Forscher, P. S., Cox, W. T. L., Graetz, N., & Devine, P. G. (2015). The motivation to express prejudice. Journal of Personality and Social Psychology, 109(5), 791–812. https://doi.org/10.1037/pspi0000030
  • Lockwood, P. L. (2016). The anatomy of empathy: Vicarious experience and disorders of social cognition. Behavioural Brain Research, 311, 255–266. https://doi.org/10.1016/j.bbr.2016.05.048

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.