5 sposobów na spuchnięte nogi w upalne dni
Eksperci szacują, że ponad dwie trzecie kobiet w wieku powyżej 35 lat doświadcza obrzęków nóg związanych z przegrzaniem. Problem ten pojawia się najczęściej latem z powodu wysokich temperatur. Spuchnięte nogi to problem wielu z nas podczas letnich miesięcy. Upał w połączeniu z innymi czynnikami zwiększa możliwość wystąpienia tej dolegliwości.
Wysoka temperatura powoduje, że w organizmie zaczynają zachodzić zmiany mające na celu jej przeciwdziałać. Te przewidywalne reakcje fizjologiczne często powodują jednak uciążliwe objawy. Niektóre reakcje to obfite pocenie, uczucie pragnienia i rozszerzenie naczyń krwionośnych.
To właśnie rozszerzenie naczyń krwionośnych jest przyczyną obrzęku nóg. Naczynia krwionośne organizmu rozszerzają się, aby pozbyć się nadmiaru ciepła i wyprowadzić je na zewnątrz. Rozszerzone żyły są mniej elastyczne i powodują wolniejszą cyrkulację krwi. W kończynach pod wpływem grawitacji zaczyna gromadzić się płyn.
Żyły są odpowiedzialne za powrót krwi z kończyn do serca. Kiedy organizm pod wpływem ciepła przechodzi opisane powyżej zmiany, wolniejszy przepływ krwi powoduje filtrację do tkanek i utratę krążenia. W rezultacie nogi zaczynają puchnąć.
Dolegliwość ta nie jest jednak zwykle poważnym problemem. W każdym przypadku, jeżeli opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ma związku z upałami lub jest związana z objawami kardiologicznymi lub nerkowymi, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu wykluczenia chorób współistniejących. Kardiopatie i choroby nerek mogą być bardzo niebezpieczne.
Przedstawiamy pięć wskazówek, które mogą przynieść ulgę nogom opuchniętym z powodu upałów:
1. Aktywność fizyczna na spuchnięte nogi
Chociaż upał sprawia, że czujemy się zmęczeni i nie chcemy ćwiczyć, naprawdę warto spróbować. Odpowiednie ćwiczenia kończyn dolnych mogą pomóc zmniejszyć gromadzenie się płynów.
Niektóre ćwiczenia nóg wspomagają drenaż limfatyczny i żylny. Ćwiczenia zwiększają również tętno co sprawia, że cyrkulacja krwi odbywa się szybciej i sprawniej.
Na spuchnięte nogi w upalne dni zalecamy:
- Przysiady.
- Skakanie: skakanie zwiększa krążenie płynów ustrojowych. Możesz skakać po podłodze lub na trampolinie.
- Ćwiczenia w wodzie: spróbuj symulować bieganie w wodzie. Pomaga to również w schłodzić kończyny dolne.
- Wchodzenie po schodach: w przypadku osób mieszkających w wielopiętrowych budynkach metodę tę można włączyć do codziennego życia i nie korzystać z windy.
2. Nawodnienie
Obrzęk nóg spowodowany upałami to nagromadzenie płynu w kończynach dolnych, nie oznacza to jednak, że należy unikać picia wody. Wiele osób błędnie sądzi, że pijąc mniej wody, można uniknąć obrzęków.
Wręcz przeciwnie, picie dużej ilości płynów w ciągu dnia stymuluje produkcję moczu. Ponadto krew krąży lepiej, gdy nerki działają tak jak powinny. Oznacza to, że nie dochodzi wtedy do zastoju płynów, są one kierowane do serca lub usuwane z organizmu.
Głównym zaleceniem jest, aby zawsze pić czystą wodę bez żadnych dodatków. Jeśli uprawiasz sport możesz pić napoje z elektrolitami, ale nie powinieneś regularnie pić napojów słodzonych. Mogą one przynosić skutki odwrotne do zamierzonych w zapobieganiu obrzękom nóg.
3. Unoszenie nóg
Unoszenie kończyn dolnych jest prostym ale skutecznym środkiem – działa przeciwnie do sił grawitacji i zmusza krew do powrotu do serca i dalszego krążenia. Unoś nogi kilka razy w ciągu dnia używając krzesła lub sofy jako oparcia. Możesz także oprzeć je o ścianę układając się wygodnie tak, by nie nadwyrężać okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
Jeżeli spędzasz w pracy dużo czasu w tej samej pozycji zalecamy krótkie ćwiczenia, takie jak stanie na palcach aby pobudzić krążenie.
4. Masaże i zimne kąpiele na spuchnięte nogi
Masaże i kąpiele w zimnej wodzie mogą być korzystne dla osób cierpiących na obrzęki nóg spowodowane upałem. Niektórzy polecają masaże z aromaterapią w celu odprężenia i złagodzenia bólu spowodowanego nagromadzeniem płynu.
Kąpiele w zimnej wodzie również pomagają złagodzić ból. Pamiętaj, że źródłem problemu jest upał. Oprócz aromaterapii niektórzy zalecają okłady z octu jabłkowego.
5. Zmniejsz ilość soli w swojej diecie
Nie tylko pacjenci kardiologiczni odnoszą korzyści ze zmniejszenia zawartości soli w diecie. Sól jest substancją hydrofilową (lubiącą wodę) i może prowadzić do zatrzymywania płynów. Z tego powodu jej ograniczenie redukuje nadmiar płynów w organizmie.
Problemem nie jest jedynie sól kuchenna, którą dodajemy do przygotowywanych przez nas potraw. Wiele produktów przetworzonych, które kupujemy zawiera sód. Aby uzyskać informacje o zawartości sodu produktów spożywczych należy uważnie czytać etykiety.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rossi, Guillermo. “Diagnóstico diferencial de los edemas del miembro inferior.” Flebología y Linfología 2 (2007): 157-220.
- Bertranou, Enrique G. Trastornos venosos de los miembros inferiores. El Cid Editor, 2001.
- Ferrandez, Jean-Claude. Reeducación de los edemas de los miembros inferiores. Elsevier España, 2002.