5 sposobów, aby wyleczyć alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny, to choroba zapalna błony śluzowej nosa, na którą cierpi około 15-20% osób. Jest to spowodowane reakcją alergiczną m.in. na pyłki, sierść zwierząt, roztocza. W tym artykule dowiesz się, jakie środki zaradcze na alergiczny nieżyt nosa.
Jego objawy mogą być łagodne i sporadyczne, ale wiele osób cierpi na niego regularnie. Jednak oprócz stosowania leków, można go również złagodzić za pomocą niektórych naturalnych składników. Oto kilka opcji.
Częste objawy, które wskazują na alergiczny nieżyt nosa
Objawy kliniczne alergicznego nieżytu nosa są podobne do objawów innych problemów oddechowych. Jednak zwykle wyzwalają się po kontakcie z substancją drażniącą lub alergenem. Objawy te obejmują:
- Powtarzające się kichanie
- Kaszel
- Wodnisty śluz
- Swędzący nos
- Ciągłe łzawienie
- Przekrwienie oczu
- Swędzące oczy
Ponadto niektóre osoby mogą również cierpieć na :
- Bóle głowy
- Bezsenność
- Brak apetytu
- Drażliwość
- Depresja
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, spójrz na 4 naturalne sposoby walki z nieżytem nosa
Diagnostyka i środki zaradcze na alergiczny nieżyt nosa
W celu dokładnej diagnozy alergicznego nieżytu nosa konieczna jest wizyta u lekarza. Czasami wykrywa się go już w dzieciństwie, ale wiele przypadków identyfikuje się po kilku latach monitorowania objawów.
Specjalista bierze pod uwagę historię medyczną pacjenta i niektóre stosowne testy. Gdy stan zostanie potwierdzony, zwykle przepisuje się leki przeciwhistaminowe, aby kontrolować objawy.Lekarz sugeruje również unikanie kontaktu z alergenami, gdy tylko jest to możliwe.
Jako uzupełnienie można wziąć pod uwagę niektóre preparaty pochodzenia naturalnego, które dzięki swoim właściwościom pomagają radzić sobie z objawami.
1. Lukrecja
Lukrecja (glycyrrhiza glabra) to krzew szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej i innych kulturach ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Działanie lukrecji jest tak silne, że zaczęto uważać ją za „naturalny kortyzon”.
Korzeń lukrecji jest wysoce wskazany w naturalnym leczeniu alergii, dzięki działaniu przeciwzapalnemu podobnemu do działania glikokortykoidów. Oprócz zmniejszania stanu zapalnego zwalcza również kaszel i pomaga odkrztusić.
Możemy go przyjmować w postaci naparu, ekstraktu, tabletek lub bezpośrednio odsysając korzeń, aby wydobyć z niego sok. Osoby z nadciśnieniem oraz przyjmujące leki powinny przed ich zażyciem skonsultować się z lekarzem.
2. Pokrzywa
Pokrzywa jest silnie oczyszczającą rośliną leczniczą, która rośnie dziko, a także może pomóc zablokować działanie histaminy u osób uczulonych na pyłki. Pomaga również spowolnić i usunąć wydzielanie śluzu oraz napady kaszlu.
Może być przyjmowana w postaci naparu lub ekstraktu. Chociaż nie jest to roślina toksyczna, należy jej unikać w przypadku choroby nerek i nadciśnienia.
3. Miód i pyłek
Miód zawiera pyłek w niewielkich ilościach, więc spożywając go regularnie, organizm narażony jest na zmniejszone dawki alergenu, przyzwyczajając się do niego. Pozwala nam to zredukować reakcję alergiczną na pyłki w otoczeniu.
Dodatkowo możemy również spróbować spożywać pyłek pszczeli, biorąc pierwszego dnia granulkę i dodając codziennie jedną granulkę więcej, aż do osiągnięcia przybliżonej miary łyżeczki. Jeśli zauważysz jakąkolwiek reakcję, natychmiast przestań go spożywać.
Przeczytaj więcej o miodzie tutaj: Miód i imbir na przeziębienia
4. Zielona herbata
Zielona herbata ma liczne właściwości zdrowotne oraz niską zawartość teiny, dzięki czemu możemy ją spożywać regularnie. W przypadku alergicznego nieżytu nosa zielona herbata zawiera związki, które pomagają blokować produkcję histaminy, co zmniejsza i łagodzi reakcję alergiczną.
Możemy wypijać dwie lub trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie lub w postaci ekstraktu lub tabletek. Nie zaleca się jej osobom z nadciśnieniem lub niedokrwistością z niedoboru żelaza.
5. Kurkuma
Kurkuma to doskonała przyprawa, której nie powinno zabraknąć w naszej kuchni ze względu na swoje liczne właściwości. Przypisuje jej się działanie przeciwutleniające, przeciwrakowe i przeciwzapalne. Dodatkowo sprzyja blokowaniu immunoglobuliny E, zapobiegając lub zmniejszając objawy alergii.
Możemy jej używać, dodając codziennie mniej niż łyżeczkę do zup, gulaszu, kremów, sautée i innych przepisów. Ponieważ nie ma bardzo mocnego smaku, możemy ją również dodać do koktajli i deserów.
Zapamiętaj…
Oprócz spożywania powyższych środków, konieczne jest unikanie pokarmów, które mogą wpływać na wystąpienie objawów alergii. Lista zawiera następujące elementy.
- Ryby surowe, konserwowe i półkonserwy
- Owoce morza
- Ser dojrzewający, zwłaszcza część skórki
- Ryby peklowane i wędzone oraz wędliny
- Zimne mięsa
- Rośliny strączkowe (zwłaszcza ciecierzyca i soja oraz jej pochodne)
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rinitis (fiebre del heno). (Dakota del Norte). Obtenido de
aaaai.org/conditions-and-treatments/allergies/rhinitis.aspx - Arteche A, Vanaclocha B, Güenechea JI. Fitoterapia (3ª edición). Vademécum de prescripción. Plantas medicinales. Barcelona: Masson, 1998.
- Krup, V., Prakash L, H., y Harini, A. (2013, 12 de septiembre). Actividades farmacológicas de la cúrcuma (curcuma longa linn): Una revisión. Journal of Homeopathic Ayurveda Medicine, 2
org/journals/pharmacological-activities-of-turmeric-curcuma-longa-linn-a-review-2167-1206.1000133.php?aid=18775