5 sekretów udanego związku - poznaj je!

W zdrowym i szczęśliwym związku ludzie kochają się i dbają o siebie, ale nie ograniczają się nawzajem. Zachowanie niezależności jest kluczowe do utrzymania wysokiego poczucia własnej wartości i pewności siebie.
5 sekretów udanego związku - poznaj je!

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2019

W relacji z ukochaną osobą naszym celem powinno być stworzenie stabilnego i udanego związku. Oczywiście nie istnieje żadna uniwersalna recepta na szczęście, jednak istnieje kilka filarów, o które powinna opierać się zdrowa relacja. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj 5 sekretów udanego związku.

1. Dawaj i bierz, ale nie żądaj! – Sekret udanego związku

Często popełnianym w związku błędem jest dawanie z siebie wszystkiego, nie otrzymując nic w zamian. Jest to o tyle niebezpieczne, że zaburza równowagę relacji, pozbawiając jedną ze stron troski i szacunku od drugiej osoby.

Zakochana para na rowerze

Aby relacja była zdrowa, obie osoby muszą w tym samym stopniu brać i dawać, nigdy nie stawiając jednak żądań. Równorzędni partnerzy oferują sobie miłość, szacunek, zrozumienie i wzajemną troskę.

Gdy w związku brakuje takiej równowagi, bardzo szybko pojawia się frustracja, która w prostej linii prowadzi do cierpienia. Często wystarczy szczera rozmowa o swoich uczuciach, aby partnerzy na nowo zaangażowali się w swój związek.

2. Zachowaj niezależność, jeśli dążysz do udanego związku

Kolejny błąd to oparcie związku za wzajemnej lub jednostronnej zależności. Będąc zależnym od drugiej osoby, stopniowo traci się swoją własną tożsamość, a to z kolei prowadzi do pojawienia się takich uczuć jak brak zaufania czy zazdrość.

Ptaki wylatujące z ręki - symbol niezależności

Relacja dwojga ludzi nie może być wynikiem obowiązku czy uzależnienia, wzajemna kontrola także nie wpływa dobrze na uczucie.

W zdrowym i szczęśliwym związku ludzie kochają się i dbają o siebie, ale nie ograniczają się nawzajem. Zachowanie niezależności jest kluczowe do utrzymania wysokiego poczucia własnej wartości i pewności siebie. Nie zgadzaj się więc na uzależnienie od swojego partnera.

3. Słuchaj i naucz się kłócić

Kłótnie w związku są czymś całkowicie normalnym i nieuniknionym, paradoksalnie mogą mieć nawet pozytywny wpływ na naszą relację. Dzięki kłótniom poznajemy lepiej naszego partnera i jego osobowość, ustalamy pewne normy i ograniczenia.

Kłótnia w związku

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że każda kłótnia powinna mieć konkretny cel i efekt, którym nie może być tylko zgnębienie ,,przeciwnika”. Konstruktywna kłótnia sprawia, że uczymy się o sobie nowych rzeczy, rozwijamy też umiejętność słuchania.

Gdy opadną już emocje, łatwiej nam zrozumieć, co druga osoba miała na myśli i postawić się na jej miejscu.

Jeśli chcesz nauczyć się kłócić ,,dobrze” i pamiętaj, aby nie zamykać się na inne rozwiązania i pomysły. Zrozum, że kłótnia to nie tylko negatywne emocje i przykre słowa, ale także dobra lekcja życia i pokory.

4. Naucz się kompromisu – klucz do udanego związku

Nie łudź się: nie da się na siłę zmienić drugiej osoby. Nie warto nawet próbować, gdyż taki atak na niezależność i osobowość partnera może okazać się tragiczny w skutkach. Przykładem mogą być na przykład odmienne zainteresowania.

zakochana para pośród mechanizmów

Jeśli wolisz spędzać czas na świeżym powietrzu lub ze znajomymi, a Twój partner zdecydowanie bardziej ceni sobie domowe zacisze i oglądanie telewizji, nie zmusisz go do zmiany charakteru. Aby się kochać, nie musicie być identyczni.

W związku ważny jest przede wszystkim kompromis. Dzięki niemu żadne z Was nie musi rezygnować ze swoich zainteresowań, a wciąż możecie spędzać razem czas, w dodatku na bardzo różne sposoby. Szczere rozmowy, szacunek i zaangażowanie to klucze do sukcesu Waszego związku.

5. Podsycaj uczucie

Miłość karmi się nawet najmniejszymi rzeczami. Drobne gesty i odrobina wysiłku skutecznie podsycają uczucie i cementują związek, dlatego też warto okazywać partnerowi, jak ważną jest dla Ciebie osobą.

Kobieta z sercem

Czasami wystarczy pocałunek na dobranoc, niespodziewana czułość czy codzienne czynności, zwłaszcza chodzenie spać razem. Wszystkie te rzeczy przyczyniają się do wzmocnienia związku, stabilizacji i szczęścia.

Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości: w budowaniu idealnego związku najistotniejsze są szczegóły. Zacznij przywiązywać do nich wagę i pamiętaj, że o miłość warto dbać każdego dnia. Ty i Twój partner na pewno na to zasługujecie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.